Studia na kierunku filologia germańska w Warszawie możesz podjąć na 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.
Studia na kierunku Filogia germańska w Warszawieto studialicencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia)i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym(zaocznym) lub online.
Uczelnie
Studia w Warszawie 2025/2026 na kierunku filologia germańska możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz Lingwistycznej Szkole Wyższej w Warszawie.
Opis kierunku
Intensywna nauka języka, dogłębne poznanie historii, literatury czy sztuki – to między innymi czeka na studentów filologii germańskiej w Warszawie! Uczelnie przygotowały starannie opracowane programy kształcenia, dzięki którym zadbać można o rozwój kompetencji językowych. Zajęcia poświęcone gramatyce, stylistyce czy słownictwu sprawią, że każdy student płynnie i precyzyjnie posługiwać się będzie językiem niemieckim. Dodatkowo, studenci zgłębią wiedzę z zakresu teorii literatury, historii literatury niemieckiej, znajomości państw tego obszaru językowego, historii języka niemieckiego oraz językoznawstwa współczesnego.
Praca po studiach
Absolwenci filologii germańskiej znajdą pracę między innymi w sektorze edukacji, wydawnictwach czy biurach tłumaczeń. Dobrze odnajdują się również w jednostkach administracji, odpowiedzialnych za komunikację. Część osób z kolei może liczyć na rozwój zawodowy w świecie szeroko pojętego biznesu. Znajomość języka niemieckiego stała się niezwykle cennym atutem w firmach o międzynarodowym zasięgu, które wymagają biegłego posługiwania się kilkoma językami obcymi. Ponadto germaniści znajdują zatrudnienie również turystyce.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia germańska w Warszawie?
Język polski, język niemiecki lub inny dowolnie wybrany język obcy nowożytny, język łaciński z elementami kultury łacińskiej, WOS, historia, historia sztuki, czy nawet filozofia – wszystkie te przedmioty mogą być uwzględniane w rekrutacji na studia na kierunku filologia germańska.
Masz zatem realne szanse, by z tej rozbudowanej grupy wybrać te, w których czujesz się najlepiej. Pamiętaj jedynie o zdawaniu części przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych znacznie wtedy wzrosną.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA GERMAŃSKA?
Dziś każdy kojarzy nazwiska takie jak Goethe, Nietzsche, Bach, Wagner oraz Mann. To potężni autorzy ze świata kultury i sztuki, którzy wpłynęli na ukształtowanie współczesnego rozumienia tradycji europejskiej. Język niemiecki z kolei jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie – jego perfekcyjne opanowanie pozwoli ci na wiele różnorodnych aktywności zawodowych, które zbliżą cię także do szczegółowego zapoznania się z kulturą i sztuką niemiecką.
Filologia germańska to nauka, która zajmuje się badaniem, opisywaniem i analizowaniem języka niemieckiego oraz literatury i sztuki niemieckojęzycznej. Studia na kierunku filologia germańska cieszą się zatem dużą popularnością wśród osób o otwartych, humanistycznych umysłach, które z łatwością uczą się nowych języków. Jeżeli chciałbyś zatem poznawać literaturę i sztukę tego kręgu kulturowego w oryginale i pasjonuje cię historia Niemiec, to studia na kierunku germanistyka będą dla ciebie stworzone.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (licencjackie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia germańska w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak filologia germańska znalazły się w ofercie uczelnie, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że kształcić cię będą najlepsi językoznawcy i literaturoznawcy, pod okiem których zdobywać będziesz szeroką wiedzę o języku, sztuce i literaturze Niemiec.
Program kształcenia na kierunkach studiów takich jak filologia germańska ma co najmniej dwa ogniwa centralne. Pierwsze z nich dotyczy zagadnień językoznawczych – musisz mieć świadomość, że studiach czeka cię przede wszystkim intensywna nauka języka Niemieckiego. Poznawać będziesz:
dialekty
jego odmianę ogólną
gramatykę historyczną
Z drugiej strony ogromne znaczenie będzie mieć twoja edukacja literaturoznawcza. Podczas wszystkich semestrów nauki poznawać będziesz historię literatury Niemiec oraz jej metodologie. Dzięki takiemu dualnemu kształceniu będziesz świetnym lingwistą o dużymzapleczu wiedzy kulturowej i teoretycznej.
Uczelnie w Warszawie - kierunek filologia germańska:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku filologia germańska w Warszawie?
Studia na kierunku Filologia germańska w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Filologia germańska w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3 lub 3,5 roku
licencjat
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FILOLOGIA GERMAŃSKA?
Nie każdy ma świadomość, że studia na kierunku filologia germańska oferują dla swoich absolwentów wiele różnorodnych możliwości zawodowego rozwoju To profil kształcenia o ogromnym potencjale, ponieważ dziś kompetencje językowe oceniane są przez pracodawców bardzo wysoko. Możesz znaleźć zatrudnienie w międzynarodowych firmach, które swoje siedziby mają nie tylko za naszą zachodnią granicą, lecz na całym świecie.
Germaniści znajdą także pracę w:
wydawnictwach
agencjach prasowych
agencjach reklamowych
biurach tłumaczeń
Stabilną ścieżkę rozwoju oferować może także praca w sektorze edukacyjnym. Czekać będą na ciebie nie tylko państwowe placówki szkolne, lecz także prywatne szkoły językowe. Uczelnie w Warszawie gwarantują swoim absolwentom wykształcenie, dzięki któremu znajdą pracę w wielu sektorach zawodowych.
Ile zarabia się po Filologii germańskiej?
Absolwenci studiów na kierunku Filologia germańska to grupa przygotowanych do wejścia na rynek pracy specjalistów. Co najważniejsze, wykazują się umiejętnością posługiwania się czołowym językiem w biznesie i komunikacji międzynarodowej, a oprócz tego posiadają kwalifikacje do wykonywania różnych profesji. Osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów pracują między innymi w: biurach tłumaczeń, dyplomacji, szkolnictwie, czy też szeroko pojętym biznesie. A ile zarabiają absolwenci Filologii germańskiej?
Średnie zarobki absolwentów Filologii germańskiej w 2023 roku:
lektor – 5600 złotych
tłumacz – 6300 złotych
tłumacz tekstów – 5400 złotych
Czy warto iść na Filologię germańską?
Filologia germańska to kierunek, którym powinny zainteresować się osoby, które pragną dokładnie zaznajomić się nie tylko z samym językiem niemieckim, ale również historią, literaturą, kulturą czy zagadnieniami życia społecznego Niemiec oraz innych krajów, których mieszkańcy posługują się tym językiem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wysokiej jakości umiejętności językowe stanowią olbrzymi atut, nie mówiąc już o tym, że w niektórych przypadkach stanowią podstawę, czy wręcz obowiązek.
Gdzie warto studiować Filologię germańską?
Kandydaci na studia w Warszawie, którzy zastanawiają się nad Filologią germańską nie powinni mieć problemu z dokonaniem wyboru uczelni, bowiem ofert edukacyjnych nie jest wcale zbyt wiele. Dlaczego? Uczelnie coraz częściej modyfikują programy nauczania, nierzadko też formatują do węższego obszaru zagadnień, w związku z tym Filologia germańska w postaci dotychczas znanej występuje coraz rzadziej.
Filologia germańska studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie:
Akademia Ekonomiczno- Humanistyczna
Program studiów i przedmioty
Filologia germańska to kierunek nastawiony przede wszystkim na rozwinięcie kompetencji językowych, jak również wypracowanie nowoczesnego warsztatu. W toku kształcenia studenci realizują między innymi takie przedmioty jak:
pisanie i stylistyka
gramatyka praktyczna
gramatyka opisowa języka niemieckiego
literatura niemieckiego obszaru językowego
morfologia i składnia języka niemieckiego
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia germańska w Warszawie?
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu