Dziś coraz większe znaczenie odgrywają kompetencje językowe. Dostrzegają to również uczelnie w Warszawie i przygotowują bogatą ofertę studiów filologicznych. Jednym z kierunków, z którym można związać swoją intelektualną przyszłość, jest filologia niemiecka.
Studenci filologii niemieckiej otrzymają wszechstronne wykształcenie. Czekać na nich będą zajęcia poświęcone praktycznej nauce języka, ale nie tylko. W siatce programowej odnaleźć można także wykłady i ćwiczenia poświęcone językoznawstwu, literaturze czy kulturze i historii tego kręgu kulturowego.
Filologia niemiecka to również jeden z tych kierunków, w ramach którego dostępne są różnorodne specjalności. Pozwalają one na wykształcenie wąskich kompetencji zawodowych. Zajęcia w ramach studiów prowadzone są przez lingwistów i native speakerów.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku filologia niemiecka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Na studentów, którzy wybierają filologię niemiecką, czekać będzie kształcenie dwustopniowe. Najczęściej swoją przygodę akademicką rozpoczyna się od nauki na I stopniu. To czas intensywnego poszerzania wiedzy oraz nauki języka. Studenci przygotowują się również do obrony pracy dyplomowej. Osoby, które otrzymały tytuł licencjata, mogą rozpocząć dwuletnie studia II stopnia.
Studia w Warszawie na kierunku filologia niemiecka wiążą się również z możliwością kształcenia w dwóch trybach – stacjonarnym lub niestacjonarnym. W przypadku tego pierwszego trybu studenci uczestniczą regularnie w zajęciach, które odbywają się najczęściej od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne odbywają się podczas weekendowych zjazdów. Studenci uczestniczą wtedy w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Nie należy zapominać, że kształcenie w trybie zaocznym wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne – nawet w przypadku uczelni publicznej
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci, którzy wybiorą kierunek taki jak filologia niemiecka w Warszawie, otrzymają konkretne wykształcenie. Największe znaczenie będzie mieć rozwój kompetencji językowych, musi on być jednak osadzony na stabilnych podstawach teoretycznych. W programie kształcenia znalazły się więc przedmioty, które rozwijają wiedzę z zakresu języka, literatury, gramatyki opisowej, historycznej czy stylistyki.
Każdy student filologii niemieckiej zostanie wyposażony jednak w pakiet najważniejszych kwalifikacji. Do tych umiejętności można zaliczyć przede wszystkim płynne i poprawne posługiwanie się językiem niemieckim. Umiejętności studentów uzależnione będą także od wybranej specjalności.