Studia na kierunku geopolityka, kształcą przygotowanych i ukierunkowanych na sprawne działanie absolwentów – nauczycieli, wychowawców itd. Celem kształcenia jest zaangażowanie ich w problematykę społeczną, upowszechnianie idei rozszerzania swojej wiedzy, a także prowadzenia wysokiej jakości badań naukowych.
Nauka w zakresie studiów I i II stopnia na kierunku geopolityka jest zgodna z jednym z istotniejszych współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Celem jest kształcenie kadr profesjonalnie przygotowanych do uczestniczenia w procesie przemyślanego zarządzania strukturami w różnej skali.
W ramach kształcenia studenci biorą udział w zajęciach teoretycznych oraz terenowych. Geopolityka jest propozycją studiów, która dąży do złagodzenia sprzeczności, jakie dzielą społeczność. Studia wykorzystują podejście realistyczne, które pozwala na neutralizację ograniczeń wynikających z ideologii.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geopolityka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie),
-
Studia II stopnia (magisterskie),
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci studiów na kierunku geopolityka znają relacje, jakie zachodzą między konkretnymi elementami przestrzeni geograficznej, a decyzjami administracyjnymi, procesami społecznymi czy polityką państwa. Znają też podstawowe procesy, jakie zachodzą na arenie krajowej i międzynarodowej.
Wiedzą jednocześnie o potrzebie uwzględnienia wymiany i przepływu informacji niejawnych, a także stosowanych powszechnie technik manipulacji politycznej. Absolwent po ukończeniu studiów na kierunku geopolityka, ma wiedzę z zakresu geopolityki w ujęciu klasycznym i neoklasycznym.
Dzięki znajomości geografii fizycznej, społecznej i ekonomicznej, absolwent może z kolei brać udział w analizie zagadnień specyfiki regionalnej w geopolityce. Zna jednocześnie podstawy racjonalnego zastosowania środowiska przyrodniczego w celu ochrony infrastruktury krytycznej. W efekcie absolwent może współtworzyć opinie i brać udział w badaniach.
Studenci po ukończeniu studiów na kierunku geopolityka, potrafią zbierać, pozyskiwać i przetwarzać podstawowe dane o konfliktach na świecie. Uzyskane wyniki odpowiednio przedstawiają, za pomocą dobranych metod prezentacji. Studia uczą absolwentów, jak wykazywać postawę patriotyczną i w sposób analityczny, ocenić otrzymywane informacje, dostrzegając problem dezinformacji.