Studia na kierunku stosunki międzynarodowe realizują praktyczny program kształcenia. Zajęcia prowadzą praktycy zawodowi, a studenci uczestniczą nie tylko w tradycyjnych wykładach, ale też warsztatach i spotkaniach ze specjalistami.
Zyskują także możliwość kształcenia w międzynarodowym środowisku, które obejmuje studentów z wielu krajów. W ramach semestru lub roku akademickiego słuchacze mogą wyjechać na wymianę studencką z programu Erasmus.
Zajęcia realizowane są za pomocą nowoczesnych metod prac warsztatowych, gier decyzyjnych oraz case studies. Studenci mają jednocześnie dostęp do narzędzi badawczych. Poza tym mogą wybrać jedną z dostępnych ścieżek kształcenia.
Studenci mają do wyboru jedną z dostępnych ścieżek kształcenia, które obejmują tematykę biznesu i marketingu międzynarodowego, dyplomacji i komunikacji międzynarodowej, handlu międzynarodowego, projektów w biznesie międzynarodowym czy biznesu, logistyki i transportu międzynarodowego.
W programie studiów uwzględniono przedmioty o tematyce wprowadzającej do stosunków międzynarodowych w zakresie nauk ekonomicznych, prawnych, społecznych. Treści obejmują m.in. tematykę gospodarki światowej, kultury międzynarodowej czy wyzwań społecznych i gospodarczych.
Siatka zajęć powstała w porozumieniu z przedstawicielami otoczenia biznesu – w tym z urzędami oraz uczelniami partnerskimi na całym świecie. Dlatego treści programowe są zgodne z wymaganiami pracodawców oraz rynku pracy.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Katowicach na kierunku stosunki międzynarodowe kształcą absolwentów, którzy mają obszerną wiedzę z zakresu międzynarodowych problemów społecznych, ekonomicznych i społecznych w wybranych regionach na świecie.
Absolwenci znają mechanizmy funkcjonowania stosunków międzynarodowych, potrafią analizować problemy krajowe i przeprowadzać negocjacje międzynarodowe. Przygotowują oraz realizują przedsięwzięcia biznesowe w wymiarze międzynarodowym.
Po ukończeniu studiów absolwent potrafi rozpoznawać szanse rynkowe, zarządzać projektami biznesowymi na poziomach strategicznych oraz operacyjnych. Zna uwarunkowania formalne oraz prawne w procesie realizowania projektów w biznesie międzynarodowym.
Potrafi także wykorzystać narzędzia informatyczne, które wspierają proces przygotowawczy oraz realizacyjny projektów w zakresie biznesu międzynarodowego. Obserwuje, mierzy i dokumentuje postęp rzeczowy oraz finansowy projektów w biznesie międzynarodowym.
Wie, jak kalkulować i redukować ryzyko w realizowaniu projektów w branży międzynarodowej, a także jak monitorować i ewaluować w zakresie wskaźników produktów.