Pedagogika specjalna jest kierunkiem powstałym w celu odpowiedzenia na potrzeby ludzi zmagających się z różnymi trudnościami. Mogą one mieć różne źródła – niepełnosprawność fizyczna, niemożność odnalezienia się w społecznym życiu, niedostosowanie do obowiązujących reguł społecznych, czy też nadszarpnięte zdrowie psychiczne, będące skutkiem pochodzenia z patologicznych środowisk. Głównym zadaniem każdego pedagoga jest niesienie wsparcia dla ludzi z problemami, bez względu na ich wiek – proces wychowania i oddziaływań ze strony środowiska zewnętrznego w równym stopniu dotyka dzieci, jak i dorosłych.
Specyfika, jaką wyróżniają się studia pedagogiczne, skłania wielu przyszłych studentów do zgłoszenia swojej kandydatury do podjęcia pedagogiki specjalnej. Mimo dużej popularności tego rodzaju kształcenia, z pewnością nie każdy potencjalny kandydat powinien wnosić swoją aplikację. Zatem jak wygląda profil idealnego studenta pedagogiki specjalnej? Najważniejszą cechą, którą nie sposób wykształcić podczas nauki, jest bez wątpienia empatia.
Umiejętność zrozumienia podopiecznych jest kluczowa do niesienia im prawidłowej pomocy. Ponadto jako przyszły kandydat powinieneś zastanowić się, czy lubisz przedmioty humanistyczne i społeczne, codzienny kontakt z drugim człowiekiem byłby dla ciebie satysfakcjonujący, a także rozważ, czy związanie przyszłości z pedagogiką jest twoim priorytetem. Jeżeli tak, nie wahaj się dłużej i aplikuj na pedagogikę specjalną w Rzeszowie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Rzeszowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Takie kierunki studiów w Rzeszowie, jak pedagogika specjalna, kształcą grono specjalistów w sposób interdyscyplinarny poprzez zagwarantowanie im zdobycia wszechstronnej wiedzy i umiejętności, odnoszących się do:
-
prawidłowości rozwojowych człowieka na każdym etapie życia
-
rozpoznawania wszelkich zaburzeń emocjonalnych i psychologicznych
-
wdrażania konkretnych działań resocjalizacyjnych
-
kompetencji interpersonalnych, dzięki którym nawiązywanie prawidłowej relacji z podopiecznymi stanie się w pełni możliwe
Pedagogikę specjalną możesz podjąć na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.