Prawidłowe funkcjonowanie zawodowe jednostek, grup społecznych oraz większych społeczności może zostać zakłócone na skutek działalności wielu czynników. Wówczas ludzie tracą zainteresowanie podejmowaniem aktywności zawodowej, boją się ponownego wkroczenia na rynek pracy przez długotrwałą przerwę, jakiej doświadczyli w przeszłości lub przez pochodzenie z dysfunkcyjnych środowisk nie potrafią zaangażować się w legalną i społecznie akceptowaną aktywność zarobkową.
Studia w Rzeszowie na kierunku praca socjalna powstały w celu wykwalifikowania specjalistów, których głównym celem jest pomoc ludziom w powrocie do pełnienia określonych ról społecznych i zawodowych poprzez wdrożenie konkretnych działań, sprzyjających polepszeniu warunków odpowiednich do tego celu.
Takie kierunki studiów w Rzeszowie, które powstały w celu wykształcenia specjalistów zdolnych do niesienia pomocy innym ludziom, wymagają od przyszłych kandydatów przede wszystkim dobrze rozwiniętych kompetencji interpersonalnych oraz empatii – bez niej ukierunkowanie na dobro drugiego człowieka byłoby tylko nic nie znaczącym frazesem. Jeżeli myślisz o podjęciu kształcenia na pracy socjalnej, zastanów się również, czy zdołasz osiągnąć wystarczająco wysokie wyniki maturalne z kilku przedmiotów humanistycznych, najlepiej na poziomie rozszerzonym.
To właśnie one wezmą udział w procesie kwalifikacji, podczas którego zostaną wyłonieni najlepsi kandydaci na ten kierunek. Praca socjalna to studia wymagające wiele zaangażowania i poświęcenia dla dobra ludzi, jednak z pewnością dają wiele satysfakcji i możliwości samorozwoju. Jeśli czujesz, że jest to kierunek dla ciebie, aplikuj w najbliższym możliwym terminie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku praca socjalna w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Rzeszowie stawiają sobie za punkt honoru uposażenie przyszłych absolwentów i zarazem odpowiedzialnych pracowników współczesnego rynku pracy, w szereg interdyscyplinarnych kompetencji, zgodnych ze specyfiką kształcenia na wybranym wcześniej kierunku. Jako student pracy socjalnej, zgłębisz podstawy teoretyczne takich nauk, jak:
-
socjologia
-
psychologia
-
etyka
-
filozofia
Nauczysz się zauważania zależności pomiędzy działaniami resocjalizacyjnymi, a aktywizacją zawodową pracowników, dowiesz się w jaki sposób operować pojęciami, odnoszącymi się do ekonomii i zarządzania w kontekście społecznym, a także zgłębisz konkretne techniki psychologiczne, dzięki którym zmotywujesz ludzi do ponownego wypełniania odpowiednich ról społecznych.