Informatyka studia I stopnia - Warszawa

Informatyka studia I stopnia - Warszawa

Studia na kierunku informatyka w Warszawie możesz podjąć na 5 uczelniach publicznych oraz 14 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Informatyka stopień: (I) (II) , czas trwania: 2 lata • 3,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Uczelnie, gdzie informatyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 2 lata

Specjalności na kierunku elektronika

Pokaż więcej

08.10.2024

Informatyka studia I stopnia (inżynierskie lub licencjackie) Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Informatyka w Warszawie to 3-letnie, 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie i licencjackie). Studia można podjąć na 18 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Informatyka studia I stopnia - Warszawa
Studia na kierunku informatyka w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Informatyka to kierunek studiów, który oferuje zdobycie wiedzy z wielu dziedzin branży IT. W programie nauczania na studentów czekają zajęcia z programowania, projektowania stron internetowych i gier, a także administrowania sieciami. Rozbudowany charakter studiów daje przyszłym absolwentom wybór dostosowanej do niego ścieżki zawodowej kariery.

Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że na rynku pracy poszukiwani są specjaliści z dziedzin informatyki. Absolwenci dzięki znajomości wielu językach programowania, mogą podjąć pracę na przykład w firmach wytwarzających oprogramowanie, czy wytwórniach gier komputerowych. Studia na kierunku informatyka pozwalają też na zdobycie niezbędnej wiedzy do przyszłej pracy administratora baz danych lub analityka systemowego.

 

Uczelnie

W Warszawie informatykę (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 6 uczelniach publicznychPolitechnika Warszawska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW), Uniwersytet Warszawski (UW), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UKSW), Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW), Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Cybernetyki WAT) oraz 15 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych.

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (inżynierskie lub licencjackie) na kierunku informatyka w Warszawie

Z racji tego, że studia informatyczne są tak popularne, to oferta warszawskich ośrodków akademickich jest niezwykle szeroka. Pamiętaj, że aby rozpocząć studia na części z uczelni, musisz przedstawić doskonałe wyniki podczas procesu rekrutacji.

Przedmioty, dzięki którym znajdziesz się na listach osób przyjętych, to chociażby: matematyka, informatyka, czy język obcy nowożytni. Części uczelni, działających w sektorze prywatnym, wystarczy jednak twoje pozytywne świadectwo maturalne.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU INFORMATYKA?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że studia na kierunku informatyka od dobrych kilku lat znajdują się w czołówce najpopularniejszych profili kształcenia. Nie dzieje się to bez przyczyny, dziś bowiem żyjemy w świecie, który ulega całkowitej cyfryzacji. A w dobie tych zmian potrzebni są specjaliści, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasze funkcjonowanie w rzeczywistości cyfrowej jest nie tylko komfortowe, lecz także bezpieczne.

Jak najprościej zdefiniować jednak informatykę? Zajmuje się ona przede wszystkim przetwarzaniem i analizą informacji cyfrowych. Brzmi abstrakcyjnie, powinniśmy mieć jednak świadomość, że w Internecie odbywa się to nieustannie i sami z tego chętnie korzystamy, przeglądając portale społecznościowe. Studia na tym kierunku zadedykowane są zatem osobom, które fascynuje przestrzeń informatyczna. Pamiętaj jednak, że sama miłość do komputerów nie wystarczy. Powinieneś także świetnie odnajdywać się pośród zagadnień ścisłych.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia jednolite magisterskie
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne
  • studia online
Studia na kierunku informatyka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają trzy lata, trzy i pół roku lub 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku . Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym lub online. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Poszczególne ośrodki akademickie starają się podążać za najnowszymi rozwiązaniami edukacyjnymi, dlatego oferują kształcenie także online, to jest naukę przez Internet.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

Program studiów i przedmioty

Studia informatyczne cieszą się ogromną popularnością od dobrych kilku lat kształcenia. Dlatego też uczelnie w Warszawie nieustannie udoskonalają swoją ofertę, dbając nie tylko o jakość przekazywanych treści, lecz także o formę nauki. Dlatego też studenci tego kierunku mogą wybrać, czy wiedzę chcą zdobywać w trybie stacjonarnym czy zaocznym. Studia dzienne cieszą się wciąż największą popularnością, ponieważ wiedza zdobywana jest przez studentów w sposób systematyczny, a kształcenie na państwowej uczelni nie wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne. Studia zaoczne warto wybrać wtedy, jeśli chce się rozwijać równolegle przykładowo karierę zawodową, ponieważ zajęcia w tym trybie odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych.

W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • algorytmy i struktury danych
  • algebra liniowa z geometrią
  • rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
  • metody numeryczne

To oczywiście dopiero początek nauki na tym kierunku. Studia informatyczne muszą wyposażyć studentów w taką wiedzę, która pozwoli stawiać czoła współczesnym wyzwaniom związanych z przekazywaniem informacji w dobie cyfrowej. Przyszli informatycy podczas studiów I stopnia zdobędą zatem unikalne kompetencje, które pozwolą nie tylko na programowanie w różnych językach, lecz także zostaną oni wyposażeni w pakiet innych, rozbudowanych umiejętności.

 

Gdzie studiować na kierunku informatyka w Warszawie

Kierunek informatyka (studia I stopnia) - uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek informatyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia, II stopnia więcej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Akademia WIT w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Filia w Warszawie Akademii WSEI stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Warszawska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia, II stopnia, więcej
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Zastosowań Informatyki i Matematyki SGGW) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uczelnia Techniczno - Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Matematyczno-Przyrodniczy) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Warszawski (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito Warszawa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Cybernetyki) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia I stopnia na kierunku informatyka w Warszawie?

Studia na kierunku Informatyka w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają od 3 lat, 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite).

Uczelnie w Warszawie przygotowały bardzo bogatą ofertę studiów informatycznych. Szczegółowe propozycje znajdziesz w linkach poniżej. Czas kształcenia może się różnić w zależności od tego, jaką uczelnię wybierzesz. Czekać na ciebie będą także różne tytuły zawodowe.

Część ośrodków akademickich ma wpisane w swoją ofertę studia I stopnia na kierunku informatyka, które trwają trzy lata i oferują ci tytuł licencjata. Jeśli zależy ci na innym rodzaju wykształcenia, to możesz wybrać studia trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Wtedy uzyskasz tytuł inżyniera.

Informatyka w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 4 lat licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister / magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU INFORMATYKA?

Na tak dużą popularność studiów informatycznych wpływają przede wszystkim perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Dziś bowiem właściwie każdy sektor gospodarczy, któremu zależy na stabilnemu rozwojowi, musi znaleźć się w przestrzeni cyfrowej. Dlatego też uczelnie w Warszawie przygotowały tak szeroką propozycję studiów informatycznych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Studia o tym profilu przygotują cię przede wszystkim do pracy w potężnym sektorze informatycznym. Możesz być programistą we wszelkich przedsiębiorstwach komputerowych. Czeka na ciebie praca w:

  • biurach projektowych
  • firmach telekomunikacyjnych
  • stanowiskach związanych chociażby z administracją danych

 

Poza tym jako informatyk znajdziesz też zatrudnienie w niemal każdym sektorze biznesu.

Co warto sprawdzić, idąc na studia I stopnia na kierunku informatyka w Warszawie?

Przedmioty maturalne

Nie tylko każdy maturzysta, lecz również każdy uczeń szkoły średniej, powinien sprawdzić, jakie przedmioty zdawać na maturze. Dotyczy to w szczególności kierunków takich jak informatyka – na liście znajduje się bowiem sporo przedmiotów ścisłych. Dzięki wiedzy, co zdawać na maturze, będziesz mógł rozpocząć efektywne przygotowania!

Opłaty rekrutacyjne

Przed przystąpieniem do rekrutacji sprawdź, jak wygląda kwestia opłat rekrutacyjnych. To bardzo ważny, formalny element, bez którego nie będziesz mógł konkurować z innymi maturzystami. Opłaty wynoszą na ogół kilkadziesiąt złotych i obowiązują zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.

Predyspozycje

Dziś studia informatyczne chętnie wybierane są przez wielu absolwentów szkół średnich. Zastanów się jednak, czy twoje predyspozycje pozwolą czerpać ci pełną satysfakcję z nauki. Jeśli interesuje cię ten obszar kształcenia, musi towarzyszyć ci przede wszystkim w łatwość nauce przedmiotów ścisłych.

Czy warto iść na studia I stopnia na kierunku informatyka Warszawie?

Wokół studiów informatycznych w ostatnich latach narosło wiele mitów. Branża wciąż się rozrasta, nieustannie poszukiwani są nowi specjaliści, ale czy rzeczywiście typowo po studiach informatycznych? Czy warto zatem na nie iść, skoro na rynku dostępnych jest tyle różnorodnych kursów i szkoleń, które w kilka miesięcy mogą uczynić cię programistą?

Pamiętaj – wszystko zależy od ciebie. Przede wszystkim za różnego rodzaju kursy musisz zapłacić. Jeśli wybierzesz studia stacjonarne na publicznej uczelni, to wiedzę będziesz mógł rozwijać za darmo! Zastanów się również nad tym, jaki obszar informatyki interesuje cię najbardziej!

Jeśli chcesz zadbać o wykształcenie inżynierskie, to musisz mieć świadomość, że nie otrzymasz go podczas kursów i szkoleń. Zapewnią ci je wyłącznie studia techniczne. Studia w Warszawie warto wybrać również z innych względów. Stołeczne ośrodki akademickie zapewnią ci także dostęp do różnorodnych praktyk i staży, gdzie będziesz mógł uczyć się, jak pozyskiwaną wiedzę wykorzystywać podczas działań praktycznych.

Studia I stopnia niestacjonarne na kierunku informatyka w Warszawie

Dziś wielu studentów szuka takich form nauki, które pozwolą na większą elastyczność. Wiadomo – obowiązków jest mnóstwo, a każdy chciałby też zadbać chociażby o pierwsze aktywności zawodowe. Jeśli szukasz rozwiązania, które pomoże pogodzić ci różnorodne aktywności, wybierz koniecznie studia niestacjonarne.

W trybie zaocznym zajęcia odbywają się na ogół w weekendy (w przeciwieństwie do trybu wieczorowego). To wtedy studenci uczestniczą w wykładach oraz ćwiczeniach praktycznych. Należy pamiętać jednak, że nagromadzenie zajęć jest wtedy bardzo duże, a studenci spędzają wtedy wiele godzin na uczelni!

Dodatkowo też tryb niestacjonarny sprawia, że znaczą część materiału teoretycznego należy opanowywać we własnym zakresie. Zastanów się zatem, czy potrafisz dobrze zorganizować swój dzień, by pogodzić naukę z pracą i innymi obowiązkami. Nie zapominaj również o tym, że zajęcia w trybie niestacjonarnym wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku informatyka w Warszawie

Studia I stopnia

Rozwiń

Studia II stopnia

Aktualności rekrutacyjne

Pokaż wszystkie

Zobacz, co wybierają inni

Pokaż wszystkie

Pozostałe uczelnie w Warszawie na których jest kierunek INFORMATYKA

komentarze (0)