Studia medyczne Rzeszów

Studia medyczne Rzeszów

Studia medyczne Rzeszów

Największy wybór studiów

medycznych w Rzeszowie

Odkryj kierunki medyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia medyczne Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia medyczne i nauki o zdrowiu w Rzeszowie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA MEDYCZNE W RZESZOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Dietetyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Elektroradiologia stacjonarne I stopnia
Fizjoterapia stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Inżynieria medyczna stacjonarne I stopnia
Kierunek lekarski stacjonarne, niestacjonarne jednolite
Kosmetologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Nursing stacjonarne I stopnia
Pielęgniarstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Położnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Ratownictwo medyczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Systemy diagnostyczne w medycynie stacjonarne I stopnia
Zdrowie publiczne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są studia medyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI MEDYCZNE W RZESZOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia medyczne

Rekrutacja na medycynę nie odbiega od rekrutacji związanej z innymi kierunkami studiów. Przede wszystkim brane są pod uwagę punkty z matury ze wszystkich lub z części ścisłych przedmiotów maturalnych, tj. biologii, chemii, fizyki oraz matematyki.

Warto zdawać sobie sprawę, że studia medyczne w Rzeszowie znajdują się w czołówce najbardziej obleganych przez chętnych, dlatego progi punktowe znajdują się dosyć wysoko, w okolicach osiemdziesięciu-dziewięćdziesięciu procent. Dlatego należy postarać się o jak najlepszą zdawalność z tych przedmiotów, pamiętając jednocześnie, że matura to dopiero początek prawdziwej nauki na bardzo wymagających studiach medycznych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI MEDYCZNE W RZESZOWIE

Rozwiń

STUDIA MEDYCZNE W RZESZOWIE - PODYPLOMOWE

A
D
M
Z

Jak wyglądają studia medyczne w Rzeszowie?

Medycyna w Polsce to jeden z najbardziej wymagających kierunków ze wszystkich, które oferowane są przez krajowe uczelnie publiczne i prywatne. Pomimo to w tym samym czasie, co rok na studia medyczne próbują się dostać tysiące chętnych, sprawiając, że o jedno miejsce stara się od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim renomą i niezwykłym prestiżem, jaki mają w kraju nie tylko lekarze, ale nawet studenci medycyny.

Studiowanie medycyny postrzegane jest jako jeden z lepszych wyborów dotyczących kariery i przyszłości, ponieważ lekarze, szczególnie specjaliści, nie tylko nie muszą martwić się o znalezienie pracy, ale też zarabiają o wiele więcej niż ustaloną średnią krajową. Dlatego też warto iść na studia medyczne w Rzeszowie. Poniżej podpowiemy, gdzie iść i jak się na nie dostać.

 

Studia medyczne w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Niektóre kierunki medyczne w Rzeszowie możesz studiować w ramach jednolitych studiów magisterskich tak, jak chociażby kierunek lekarski, który trwa w tym przypadku sześć lat, lub fizjoterapia, która realizowana jest w ciągu dziesięciu semestrów. Możesz kształcić się także w trakcie pierwszego i drugiego stopnia.

Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. ratownictwo medyczne) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. inżynieria medyczna). Kształcenie na drugim stopniu odbywa się w trakcie trzech lub czterech semestrów i kończy się tytułem magistra.

Rzeszowskie uczelnie umożliwiają także kształcenie podyplomowe. Trwa ono dwa bądź trzy semestry i jest realizowane w formie niestacjonarnej. Kierunki podyplomowe przeznaczone są dla osób, które mają już wykształcenie wyższe. W ten sposób możesz studiować na przykład zarządzenie w ochronie zdrowia z elementami prawa medycznego.

Studia medyczne możesz realizować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie. Na studia dzienne możesz uczęszczać od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (od poniedziałku do piątku) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów medycznych w Rzeszowie

W Rzeszowie możesz studiować najpopularniejsze medyczne kierunki, takie jak kierunek lekarski, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, położnictwo i wiele innych. Kształcenie na niektórych z nich odbywa się w formie jednolitej, inne propozycje realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia.

Wśród najważniejszych opcji kształcenia znajdziesz także kierunki inżynierskie i techniczne jak, chociażby inżynieria medyczna czy systemy diagnostyczne w medycynie. Zajęcia odbywają się w języku polskim, ale i w języku angielskim w zależności od realizowanych studiów. Anglojęzyczne kształcenie (kierunek nursing) ułatwia poszukiwania pracy na rynku międzynarodowym.

Studenci mają szansę studiować również dietetykę, kosmetologię, elektroradiologię, zdrowie publiczne. Interdyscyplinarny charakter kształcenia sprawia, że medyczne wykształcenie pozwala wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności w różnych branżach i dziedzinach. Rzeszowskie placówki akademickie mają także ofertę kierunków podyplomowych.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów medycznych:

 • dietetyka
 • elektroradiologia
 • inżynieria medyczna
 • kierunek lekarski
 • kosmetologia
 • nursing
 • położnictwo
 • ratownictwo medyczne
 • systemy diagnostyczne w medycynie
 • zdrowie publiczne

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki medyczne w Rzeszowie?

Uczelnia, na której przyjdzie Ci studiować, związana jest stricte z realizowanym kierunkiem studiów. Najbogatszą ofertę kształcenia znajdziesz na Uniwersytecie Rzeszowskim, na którym działa Wydział Medyczny oraz Instytuty Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Położnictwa i Ratownictwa Medycznego oraz Fizjoterapii. Kierunki medyczne znajdziesz także na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, który proponuje kształcenie w zakresie systemów diagnostycznych w medycynie.

Warto także zwrócić uwagę na propozycje kształcenia wysuwane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz przez Politechnikę Rzeszowską, na której znajdziesz inżynierię medyczną. W Rzeszowie znajdziesz także studia podyplomowe oraz różnego rodzaju medyczne kursy, które możesz realizować w medycznych szkołach policealnych. Pamiętaj także, że nawet jeśli oferta kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich się zazębia, odznaczają się one unikatowymi metodami dydaktycznymi. Zapoznaj się szczegółowo z propozycjami kierunków medycznych w Rzeszowie.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki medyczne w Rzeszowie:

 • Uniwersytet Rzeszowski
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Jak wybrać studia medyczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia medyczne są jednymi z najbardziej prestiżowych. Medyczne kierunki z reguły są bardzo dobrze opłacane, a także dają wiele możliwości na rozwijanie swojej kariery. Nim zdecydujesz, jaką ścieżkę kształcenia wybrać, zwróć uwagę na dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Współcześni pracodawcy najlepiej określą, jakich umiejętności szukają u absolwentów i jakiej wiedzy od nich potrzebują.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • fizjoterapeuta
 • dietetyk
 • chirurg
 • pielęgniarka
 • położna
 • kardiolog
 • ratownik medyczny
 • analityk medyczny
 • elektroradiolog
 • specjalista ds. inżynierii medycznej
 • kosmetolog
 • specjalista ds. zdrowia publicznego
 • diagnostyk medyczny
 • instruktor odnowy biologicznej

 

W zależności od realizowanych kierunków bądź specjalizacji absolwenci zatrudniani są w zakładach radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, w pracowniach elektromedycznych, audiologii, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej oraz w inspekcji ochrony radiologicznej. Pracują również w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, przychodniach, klinikach prywatnych i publicznych, administracji państwowej i samorządowej.

Wybierz kierunek, który faktycznie Cię interesuje. Studia medyczne przeznaczone są dla pasjonatów. Nie każdy lubi pracę na froncie z drugim człowiekiem i nie dla każdego praca w laboratorium. Medyczna kariera wymaga poświęcenia i kształcenia na każdym etapie życia. Kandydaci muszą odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami, chociażby odpornością na stres, szybką reakcją w sytuacjach kryzysowych, komunikatywnością.

Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, pamiętaj o tym, że to od Ciebie może zależeć ludzkie życie i zdrowie. Ważny jest jednak fakt, że specjalistów medycznych w różnych dziedzinach nigdy nie jest wystarczająco, dlatego czekają na Ciebie nie tylko uczelnie w Rzeszowie, ale także Twoi przyszli pacjenci.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Nim wybierzesz odpowiednią uczelnię wyższą, pamiętaj, że nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę kształcenia, a nawet jeśli dany kierunek się powiela, może być realizowany w inny sposób. Zupełnie inne metody dydaktyczne w przypadku nauczania na kierunku fizjoterapii obierze Uniwersytet Rzeszowski niż Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Uczelnie mają unikatowy charakter i proponują gruntowne wykształcenie na bazie rzetelnie opracowanych programów studiów.

Warto zapoznać się z ofertą kształcenia rzeszowskich ośrodków akademickich nim wybierze się dane studia. Sprawdź, czy uczelnie są przystosowana technicznie i merytorycznie do realizowania kształcenia w danym zakresie. Zweryfikuj, jakie możliwości rozwoju dają Ci poszczególne placówki oraz zapoznaj się z propozycjami wymian międzyuczelnianych, z programami staży i praktyk, z ofertą stypendialną. Uczelnie w Rzeszowie mają renomę, a wśród kierunków medycznych najbardziej rozpowszechniona jest między innymi dietetyka, elektroradiologia czy inżynieria medyczna.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia medyczne w Rzeszowie?

W Rzeszowie znajdziesz wiele ważnych ośrodków akademickich zarówno publicznych, jak i prywatnych. Historyczne miasto nie stroni od innowacji i nieustannie rozwija się przemysłowo, technologicznie, badawczo. W stolicy województwa podkarpackiego studenci mogą zgłębiać wiedzę w najbardziej interesującym ich zakresie, ale mogą również korzystać z różnego rodzaju atrakcji. Czekają na Ciebie wydarzenia sportowe, kulturalne, imprezy masowe, ale także targi pracy, które pomogą zdecydować, jaki zawód wybrać po ukończeniu studiów.

Władze miasta chętnie współpracują z uczelniami i przyszłymi pracodawcami absolwentów, przygotowując programy stażowe i oferty praktyk, które studentom i absolwentom pozwalają zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Na studentów kierunków medycznych bardzo często czekają obowiązkowe praktyki w szpitalach i klinikach, a odbywają się one po ukończeniu każdego roku kształcenia.

Uczelnie zachęcają również do rozwoju badawczego poprzez udział w konferencjach naukowych, grantach badawczych, kołach naukowych. Możesz także skorzystać z programu ERASMUS bądź MOST i sprawdzić jaki poziom kształcenia reprezentują inne uczelnie w kraju lub za granicą.

Studia to bardzo ważny etap w życiu ciągle kształcącego się człowieka. To czas zawiązywania najtrwalszych przyjaźni i poznawania ludzi istotnych dla rozwoju naszej kariery zawodowej. To wtedy możesz rozwijać swoje pasje oraz zdobywać zupełnie nowe. Kierunki medyczne wymagają zaangażowania i nieustannego dokształcania się. Rozpocznij pierwsze przygody zawodowe i zdobywaj nowe doświadczenia na tle egzystencjalnym – wybierz studia w Rzeszowie.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach medycznych

Zawód, jaki będziemy wykonywać po studiach medycznych w Rzeszowie związany jest z kilkoma wyborami, jakich musimy dokonać po drodze. Jest to decyzja dotycząca wydziału (np. lekarskiego, farmaceutycznego) i kierunku.

Po zakończonych studiach wszyscy studenci, którzy chcą znaleźć pracę w zawodzie, zobowiązani są do zdania egzaminu, który pozwoli na kształcenie się na dalszych specjalizacjach. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ każdy stopień wyżej pozwala na znalezienie ciekawszej i bardziej rozwojowej, a przede wszystkim lepiej płatnej pracy.

Pracować po studiach medycznych w Rzeszowie można m. in. w takich zawodach jak chirurdzy, radiolodzy, położnicy, optycy, pielęgniarze, stomatolodzy, protetycy słuchu, lekarze rodzinni, asystenci osób starszych lub niepełnosprawnych, dietetycy, fizjoterapeuci, farmaceuci, rehabilitanci, laboranci, analitycy laboratoryjni, ratownicy medyczni, konsultanci medyczni, pracownicy socjalni, przedstawiciele medyczni lub farmaceutyczni, rejestratorzy medyczni czy nawet reprezentanci ds. odszkodowań.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

Rzeszów może i nie być metropolią, jeśli myśli się o studiach medycznych, jednak w mieście znajduje się kilka placówek, które oferują możliwość nauki na kierunkach związanych z medycyną.

 

UNIWERSYTET RZESZOWSKI STUDIA MEDYCZNE

Największą rzeszowską uczelnią, na której można uczęszczać na studia medyczne jest Uniwersytet Rzeszowski. Otwarty na nim Wydział Medyczny pozwala na kształcenie się na kierunku Lekarskim oraz w instytutach Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Położnictwa i Ratownictwa Medycznego oraz Fizjoterapii. Najprężniej działającymi kierunkami są tutaj: Dietetyka, Elektroradiologia, Fizjoterapia, Lekarski, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Ratownictwo medyczne oraz Zdrowie publiczne.

Drugim wydziałem Uniwersytetu Rzeszowskiego, który uruchomił studia medyczne jest Wydział Matematyczno - Przyrodniczy, gdzie można studiować na kierunku Systemy diagnostyczne w medycynie. Interesująco przedstawia się również oferta możliwości nauki Biotechnologii w Pozawydziałowym Zamiejscowym Instytucie Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych.

dowiedz się więcej

 


POLITECHNIKA RZESZOWSKA STUDIA MEDYCZNE

Kolejną uczelnią, która daje swoim studentom szansę na naukę medycyny jest Politechnika Rzeszowska, gdzie na Wydziale Chemicznym otwarty jest kierunek Biotechnologii. Natomiast na Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej mogą wybrać się wszyscy ci, którzy czują, że odnajdą się w techniczno-medycznym, interdyscyplinarnym kierunku, jakim jest Inżynieria medyczna.

dowiedz się więcej

 


MEDYCZNA SZKOŁA POLICEALNA STUDIA MEDYCZNE

Medyczna Szkoła Policealna w Rzeszowie oraz Policealna Szkoła Medyczno - Społeczna dla Dorosłych działają wspólnie pod szyldem Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie. W tej pierwszej można kształcić się do zawodu Asystentki stomatologicznej, Higienistki stomatologicznej, Opiekunki dziecięcej, Protetyka słuchu, Technika dentystycznego, Technika elektroradiologa, Technika farmaceutycznego, Technika masażysty i Technika usług kosmetycznych. W szkole dla dorosłych otwarte są natomiast kursy na Opiekuna medycznego oraz Opiekuna osoby starszej.

 

WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA STUDIA MEDYCZNE

Kolejną rzeszowską uczelnią z profilem medycznym jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Odbywają się tu zajęcia na kierunkach: Fizjoterapii, Dietetyki, Kosmetologii oraz Zdrowia publicznego.

 


TEB EDUKACJA STUDIA MEDYCZNE

Na studia medyczne można także iść do rzeszowskiego oddziału TEB Edukacja. Ta placówka organizuje bezpłatne i płatne kursy medyczne. Do bezpłatnych należą takie kierunki zawodowe, jak: Asystentka stomatologiczna, Higienistka stomatologiczna, Opiekun medyczny, Technik farmaceutyczny, Technik masażysta z certyfikatami oraz Terapeuta zajęciowy.

 

 

 

Komentarze (0)