Studia matematyczne Wrocław

Studia matematyczne Wrocław

Studia matematyczne Wrocław

Największy wybór studiów

matematycznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki matematyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

01.02.2023

Studia matematyczne Wrocław | woj. dolnośląskie

Studia matematyczne we Wrocławiu to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia matematyczne Wrocław
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia matematyczne w mieście Wrocławiu rozpocznie się 16 maja 2023 r. i potrwa do 27 września 2023 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia matematyczne we Wrocławiu

Studia matematyczne we Wrocławiu to sposób na pozyskanie rzetelnego wykształcenia matematycznego oraz umiejętności potrzebnych do wykonywania jasno określonych zawodów. Studenci poruszają się po zagadnieniach matematyki stosowanej, analizy danych, matematyka aktuarialno- finansowej, czy matematyki teoretycznej.

Najpopularniejsze kierunki matematyczne we Wrocławiu: Matematyka, Matematyka stosowana.

Współczesne studia matematyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach matematycznych

Absolwenci studiów matematycznych znajdują zatrudnienie między innymi w szkolnictwie, instytucjach finansowych, firmach ubezpieczeniowych, sektorze analizy danych, branży IT, ośrodkach badawczych.

 

Zarobki

Średnie zarobki we Wrocławiu na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną matematyką wahają się od 3500 zł do 7500 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia matematyczne we Wrocławiu w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, informatyka, fizyka, język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia matematyczne w mieście Wrocławiu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Applied mathematics stacjonarne II stopnia
Data science stacjonarne II stopnia
Indywidualne studia informatyczno-matematyczne stacjonarne I stopnia
Matematyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Matematyka i analiza danych stacjonarne I stopnia
Matematyka stosowana stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są studia matematyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

Politechnika Wrocławska

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki matematyczne w mieście Wrocławiu

SORTOWANIE:

Studia matematyczne w mieście Wrocławiu - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia matematyczne we Wrocławiu

Oczywiście, aby dostać się na studia we Wrocławiu musicie podejść do konkursu świadectw organizowanego rokrocznie w ramach rekrutacji na studia. W konkursie bierze udział Wasz dyplom z egzaminów maturalnych, a najcenniejszą informacją są wyniki matur.

Im wyższe wyniki, tym bliżej początku listy studentów się znajdziecie. Dlatego jeśli chcecie znaleźć się na takiej liście, przyłóżcie się do nauki matematyki i zdajcie egzamin na poziomie rozszerzonym po prostu śpiewająco! Warto ten wynik wesprzeć dodatkowym przedmiotem, takim jak fizyka oraz języka angielski - niezbędny w wielkim świecie!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia matematyczne we Wrocławiu?

Jeśli pragniesz poznać matematykę, czyli królową nauk i jej zastosowanie w życiu, to idealnie trafiłeś. Studia matematyczne pomogą Ci zrealizować Twoje marzenie. Wśród liczb i równań kryją się rozwiązania trudnych problemów życiowych, jakie pojawiają się w biznesie, w technice, w przemyśle i nauce teoretycznej.

Studia matematyczne pomogą Ci wydobyć ów rozwiązania na powierzchnię, a i przy okazji wskażą Ci tajemną metodę - jak samodzielnie poszukiwać rozwiązań. We Wrocławiu studia matematyczne możesz podjąć na Politechnice Wrocławskiej oraz na Uniwersytecie Wrocławskim - dwóch najstarszych uczelniach państwowych. 

Na Politechnice realizowany jest kierunek matematyka stosowana - jedyny taki kierunek w Polsce, który skupia się na kształceniu przyszłych matematyków praktyków. To studia łączące naukę praktycznych umiejętności i teorii królowej.

Na kierunku podstawowym, czyli matematyce, nauczycie się jak za pomocą liczb modeluje się różnego rodzaju procesy, jak wykorzystuje się równania w technice komputerowej i wielu innych, równie przydatnych i ważnych dziedzinach. Jeśli jesteś gotowy na podróż w świat rachunków prawdopodobieństwa, statystyki procesów stochastycznych, to sprawdź, gdzie we Wrocławiu możesz podjąć studia matematyczne.

 

Studia matematyczne we Wrocławiu możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Nauka na studiach matematycznych może kończyć się uzyskaniem przez absolwentów różnych tytułów oraz cechować się różnym czasem trwania. Wszystko zależy od wybranej uczelni oraz samego kierunku. Jeżeli aplikujesz na licencjackie studia pierwszego stopnia, będziesz kształcił się przez trzy lata. Wybierając edukację na kierunku inżynierskim, powinieneś przygotować się na trzyipółletnią naukę.

Absolwenci kontynuują naukę na magisterskich studiach drugiego stopnia, które mogą trwać półtora roku lub dwa lata albo decydują się na rozpoczęcie pracy zawodowej. Na uwagę zasługuje oferta wrocławskich kierunków podyplomowych, które może podjąć każda osoba posiadająca wykształcenie wyższe.

Studia stacjonarne są zdecydowanie bardziej popularne, ponieważ umożliwiają naukę w tygodniu. Jeśli zdecydujesz się kształcić zaocznie, zobowiążesz się do uczestniczenia w weekendowych wielogodzinnych lub całodziennych zjazdach, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Pamiętaj, że druga z opcji wiąże się z opłatami, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na uczelnię publiczną czy prywatną.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów matematycznych we Wrocławiu

Studia matematyczne adresowane są do osób wyrażających chęć poznawania wąskiej i jednocześnie niezwykle przydatnej w innych naukach dziedziny. Zanim aplikujesz na dowolnie wybrany kierunek z tego obszaru, powinieneś uświadomić sobie ich specyfikę – szczególny nacisk zostanie położony na poznawanie złożonych technik przydatnych w rozwiązywaniu różnych problemów analitycznych. Tylko osoby o wyjątkowych predyspozycjach sprostają takim wyzwaniom.

Oferta wrocławskich uczelni wyższych jest na tyle bogata, że nie mogło zabraknąć w niej najpopularniejszych i najbardziej cenionych kierunków. Chociaż lista studiów matematycznych nie jest zbyt długa, to bez trudu znajdziesz na niej ciekawą propozycję. Data science oraz applied mathematics powstały z myślą o osobach chcących kształcić jednocześnie kompetencje matematyczne i językowe, co okaże się nieocenione na międzynarodowym rynku pracy.

Matematyka i statystyka oraz indywidualne studia informatyczno-matematyczne to kierunki interdyscyplinarne, natomiast dzięki matematyce oraz matematyce stosowanej zostaniesz wyposażony w bardzo przydatne kwalifikacje.

 

Popularne kierunki studiów matematycznych

 • Data science
 • Indywidualne studia informatyczno-matematyczne
 • Matematyka
 • Applied mathematics
 • Matematyka i statystyka
 • Matematyka stosowana

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki matematyczne we Wrocławiu?

Kierunki matematyczne we Wrocławiu możesz realizować na dwóch najpopularniejszych i cieszących się najlepszą renomą tamtejszych uczelniach, czyli Uniwersytecie Wrocławskim oraz Politechnice Wrocławskiej. Każda z tych uczelni posiada własny, unikalny program, który odpowie zainteresowaniom osób o różnych oczekiwaniach. Zastanów się, która placówka jest bardziej spójna z twoimi oczekiwaniami.

Kandydaci planujący związanie swojej przyszłości z kierunkami matematycznymi powinni sprecyzować, czym chcieliby się zajmować w życiu zawodowym i na tej podstawie wybrać jedną uczelnię. Jeżeli zależy ci na sukcesywnym poznawaniu statystyki, matematyki stosowanej lub jej anglojęzycznego odpowiednika, wybierz wrocławską Politechnikę. Jeśli natomiast chciałbyś podjąć interdyscyplinarne kształcenie na indywidualnych studiach informatyczno-matematycznych, oferta Uniwersytetu Wrocławskiego powinna cię zainteresować.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki matematyczne we Wrocławiu

 • Uniwersytet Wrocławski
 • Politechnika Wrocławska

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

 

Jakie kierunki matematyczne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Ukończenie kierunków matematycznych może zagwarantować ci uzyskanie wszechstronnych kompetencji, które okażą się nieocenione na dzisiejszym międzynarodowym rynku pracy. Absolwenci bez trudu podejmują zatrudnienie w branży informatycznej, edukacyjnej, elektrotechnicznej, mechatronicznej czy automatyzacyjnej.

Warto jednak pamiętać, że konkurencja w wielu obszarach zawodowych może być bardzo duża, dlatego należy zadbać o doskonałe przygotowanie intelektualne i praktyczne jeszcze w czasie studiów. Możesz uczestniczyć na przykład w kursach i dodatkowych wykładach, organizowanych przez wybraną uczelnię wyższą, korzystać z atrakcyjnych ofert stażowych lub pogłębiać zainteresowania matematyczne na własną rękę.

Dobrą motywację stanowią korzystne programy stypendialne, kierowane do najambitniejszych studentów z wybitnymi osiągnięciami naukowymi. W razie ewentualnych niepewności skorzystasz z pomocy wykładowców. Zazwyczaj są oni bardzo otwarci na kontakt ze studentami, dlatego twoje wszelkie wątpliwości mogą zostać z łatwością rozwiane.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Matematyk
 • Statystyk
 • Analityk bankowy
 • Aktuariusz
 • Księgowy
 • Quant
 • Analityk danych
 • Nauczyciel matematyki
 • Naukowiec
 • Programista

 

Absolwenci kierunków matematycznych znajdują zatrudnienie w placówkach oświatowych, uczelniach wyższych, laboratoriach badawczych, placówkach badawczo-rozwojowych, różnorodnych odmianach przemysłu informatycznego oraz związanego z techniką. Niejednokrotnie uzyskane na studiach kompetencje matematyczne zostają wykorzystywane w celu założenia własnej dobrze prosperującej działalności gospodarczej. Jak sam widzisz, możliwości na ukształtowanie swojej przyszłości jest bardzo wiele.

Zastanów się, który kierunek w największym stopniu odpowiada twoim zainteresowaniom oraz stwarza najkorzystniejsze możliwości rozwoju intelektualnego. Jeżeli zależy ci na dokładniejszym poznaniu możliwości generowanych przez ukończenie wybranego kierunku, zapoznaj się z opiniami absolwentów oraz przeanalizuj wiarygodne statystyki zatrudnienia absolwentów danych studiów.

Pamiętaj, że wiedza i umiejętności matematyczne mogą zapewnić ci dostatnie i satysfakcjonujące życie zawodowe. Tylko od ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz swoją szansę.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Czy wybór odpowiedniej uczelni wyższej może zaważyć na jakości przyszłego kształcenia? W jaki sposób podjąć ostateczną decyzję, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań? Czy Wrocław jest ośrodkiem akademickim, który warto rozważyć podczas planowania edukacji wyższej? Te i znacznie więcej pytań może spędzać sen z powiek maturzystów.

Jeśli i ty wkrótce dokonasz wyboru miejsca, w którym pogłębisz kompetencje matematyczne, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw wynikające z nauki na danej uczelni, uprzednio zastanawiając się nad własnymi oczekiwaniami co do rezultatów kształcenia. Odwiedź strony internetowe placówek, aby zapoznać się z programem danego kierunku matematycznego.

Nie rezygnuj z okazji wzięcia udziału w dniach otwartych uczelni wyższych. To doskonała okazja do poznania wnętrza budynku, zapoznania się z wykładowcami oraz wyrobienia własnej opinii na temat jakości wyposażenia sal wykładowych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia matematyczne we Wrocławiu?

Matematyka nie od dziś nosi zaszczytne miano królowej nauk. Za jej pomocą można wyjaśnić wiele skomplikowanych zjawisk fizycznych i chemicznych, owoce pracy najwybitniejszych matematyków znajdują odzwierciedlenie w kodach programistycznych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że matematyka nie tylko uczy rozwiązywania równań, ale przede wszystkim logicznego myślenia, które może być z powodzeniem wykorzystane w różnych sferach codziennego życia.

Zatem czy warto iść na studia matematyczne we Wrocławiu? Niestety nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie, bowiem wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdego z kandydatów. Statystyki pokazują, że matematyka jest przedmiotem, z którym ma problem największy odsetek maturzystów. W ostatnich latach nawet co czwarty z nich nie radził sobie z egzaminem dojrzałości właśnie z tego przedmiotu.

Zapewne domyślasz się, że studia matematyczne we Wrocławiu powinni podjąć tylko ci zainteresowani odkrywaniem tajników liczb urojonych, chcący poznać najważniejsze zagadnienia statystyczne oraz rozwijać zdolność do rozwiązywania problemów natury logicznej. Wrocławskie uczelnie starają się odpowiedzieć na zainteresowania studentów, dlatego organizują rozmaite konkursy matematyczne, zrzeszające najlepszych przyszłych matematyków, proponują liczne oferty stażowe, możliwość wymiany studenckiej w kraju i poza jego granicami. Najlepsi uzyskują stypendia, które pozwalają im w dalszym ciągu realizować swoje pasje.

Kiedy zechcesz odpocząć od algebry, trygonometrii i statystyki, udasz się do regionalnych restauracji, weźmiesz udział w jarmarkach świątecznych, wypijesz kawę w jednej z wrocławskich kawiarni lub zapoznasz się z najnowszymi wystawami w jednej z galerii sztuki. Miłośnicy architektury z pewnością docenią monumentalne budowle sakralne. Osoby uwielbiające spędzanie czasu na świeżym powietrzu również znajdą coś dla siebie – doskonale zagospodarowana przestrzeń wrocławskich parków zachęca do ich odwiedzania. Zalet wynikających ze studiowania kierunków matematycznych we Wrocławiu jest wiele. Być może warto, abyś wykorzystał szansę na edukację na najwyższym poziomie?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach matematycznych

Gdzie znajdziecie zatrudnienie po studiach matematycznych? Przede wszystkim w sektorze finansów i inwestycji, w którym to umiejętności liczenia są najważniejsze. Absolwenci pracują jako analitycy finansowi, specjaliści Business Intelligence, specjaliści ds. zarządzania ryzykiem kredytowym, jak i specjaliści ds. statystyki i controllingu. Część osób pozostaje w strukturach uczelni podejmując pracę jako pracownik naukowy.

Wymaga to stałej aktywności badawczej i prowadzenia licznych zajęć ze studentami. Matematyka znajduje zastosowanie w różnych działach techniki, przemysłu, telekomunikacji i ekonomii - i to w tych sektorach znajdziecie zatrudnienie. Dzięki umiejętności rozwiązywania problemów, szybko zdobędziesz zaufanie i podziw szefa, a dzięki wiedzy i logicznemu myśleniu, nie zapomnisz o tym, by to wykorzystać w praktyce i dobrze zarabiać. Decydując się na wybraną specjalizację na studiach, podejmujesz konkretną drogę ku poznaniu konkretnych narzędzi stosowanych w danej dziedzinie.

Precyzyjne formułowanie myśli, jak i obliczanie ryzyka, pozwolą Ci na zrobienie zawrotnej kariery w branży komputerowej, w firmach doradczych i innych gałęziach przemysłu. Oczywiście po studiach matematyki nauczycielskiej będziesz mógł podjąć pracę w szkole w roli nauczyciela, pomagającego kolejnemu pokoleniu poznać świat liczb i tabliczkę mnożenia.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET WROCŁAWSKI STUDIA MATEMATYCZNE

Wydział Matematyki i Informatyki 

Matematyka studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, realizowane w ramach specjalności:

 • matematyka stosowana
 • analiza danych
 • matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach
 • matematyka aktuarialno-finansowa
 • matematyka teoretyczna
 • matematyka nauczycielska
 • analiza danych - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • matematyka stosowana - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • biomatematyka - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • matematyka teoretyczna - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zastosowania rachunku prawdopodobieństwa i statystyki - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • matematyka nauczycielska - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA STUDIA MATEMATYCZNE

Wydział Matematyki

 • matematyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, realizowane w specjalnościach: matematyka finansowa i ubezpieczeniowa, matematyka teoretyczna, statystyka matematyczna, mathematics for industry and commerce (studia w języku angielskim)
 • matematyka stosowana - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne - jedyny taki kierunek w Polsce

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)