Program studiów i przedmioty
Studiując "fizjoterapię" można poznać ludzką anatomię: układ kostny, mięśniowy czy nerwowy. Na zajęciach mają miejsce także zajęcia praktyczne, które przygotowują studenta do pracy z pacjentem. Można dowiedzieć się tam w jaki sposób wykonywać masaże lecznicze, sportowe lub rehabilitacyjne, by przyniosły oczekiwane rezultaty.
W programie studiów znajduje się także psychologia, by przyszły absolwent wiedział jak rozmawiać we swoim podopiecznym. Studia przygotowują do profesjonalnej pracy z ciałem oraz umysłem. Niektóre uczelnie wysyłają swoich studentów na letnie kursy lub obozy fizjoterapeutyczne.
Przedmioty, jakie napotka na swojej drodze większość studentów Fizjoterapii, to między innymi:
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku fizjoterapia przygotowują studentów do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii, fizjologii, biomechaniki, kinezyterapii, masażu, terapii manualnej, fizykoterapii, neurologii, ortopedii, pediatrii oraz psychologii. Studenci uczą się również przeprowadzania badań diagnostycznych, sporządzania planów terapeutycznych i prowadzenia terapii fizycznych. Kompetencje fizjoterapeutów cenione są również w środowisku np. sportowym.
Po ukończeniu studiów, absolwenci mogą pracować jako fizjoterapeuci w różnych instytucjach, takich jak np. szpitale, przychodnie, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria, kliniki sportowe czy gabinety prywatne. Mogą również pracować jako specjaliści w dziale rehabilitacji w firmach lub instytucjach rządowych. Wymagana jest wówczas znajomość specjalistycznych technik rehabilitacyjnych i kwalifikacji menedżerskich, aby skutecznie zarządzać pracą całego zespołu. Inną opcją dla absolwentów jest otwarcie własnego gabinetu fizjoterapeutycznego lub pracy jako freelancer.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku fizjoterapia w Poznaniu
Studia na kierunku Fizjoterpia w Poznaniu trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).
Sprawdź
Po jakim profilu na kierunek fizjoterapia w Poznaniu
Solidna wiedza z biologii to baza, na której budować można sukces na studiach z fizjoterapii w Poznaniu. Dobra znajomość tej dziedziny podstawa dobrze zdanej matury, która przy wysokim poziomie konkurencji na te studia jest kluczowa, by rozpocząć swoją akademicką przygodę.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu matematyczno-fizycznym, bądź biologiczno-chemicznym. Bez problemu na studiach z fizjoterapii w Poznaniu powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku fizjoterapia w Poznaniu są trudne
Fizjoterapia to dziedzina tak zaawansowana jak budowa człowieka, bo to anatomia jest najważniejszym przedmiotem dla studentów tego kierunku. Poza godzinami spędzonymi nad książkami z anatomii, studenci będą musieli zapoznawać się także z podstawami innych przedmiotów medycznych i z nauk o zdrowiu, jak fizjologia, biochemia, kinezjologia czy biologia medyczna.
Podstawą tych studiów jest także poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności społecznych. Dobry kontakt z pacjentem jest niezbędny w przyszłej pracy fizjoterapeuty. Dlatego w programie studiów można znaleźć zajęcia z psychologii, które też potrafią stanowić wyzwanie.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na fizjoterapii w Poznaniu
Fizjoterapia to kierunek medyczny, dlatego kandydaci na te studia muszą spodziewać się wielu ciężarów. Kłopoty mogą sprawiać takie przedmioty jak biochemia, biologia medyczna oraz fizjologia. Wszystko zależy jednak od osobistych predyspozycji studenta. Niektórym problem mogą sprawiać przedmioty, które skupiają się na społecznym charakterze tego kierunku.
Wśród najtrudniejszych przedmiotów jest jednak jeden, który zawsze jest postrachem studentów fizjoterapii. To anatomia, bez której nie można sobie wyobrazić przyszłej pracy jako fizjoterapeuta. Zaawansowana wiedza na temat mięśni, kości i stawów to podstawa tego zawodu.
Czy studia na kierunku fizjoterapia w Poznaniu to studia z przyszłością
Niwelowanie wad postawy, leczenie kontuzji, pomaganie osobom z niepełnosprawnościami, to tylko część misji, którą pełnią fizjoterapeuci. Pomocy fizjoterapeuty może potrzebować niemal każdy, a to sprawia, że zawód ten zawsze będzie miał wzięcie. Aby być dobrym fizjoterapeutą warto mieć jednak do tego powołanie, dlatego że podstawą pracy jest kontakt z pacjentem.
Absolwenci fizjoterapii w Poznaniu mogą pracować w placówkach rehabilitacyjnych, ośrodkach medycyny sportowej, poradniach fizjoterapeutycznych, uzdrowiskach. Fizjoterapeuci często decydują się także na ropoczęcie własnej działalności.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na fizjoterapię w Poznaniu
Fizjoterapia to kierunek, który stale przyciąga dużą liczbę kandydatów. Ze względu na to, że studia mają charakter medyczny to poziom osób wybierających fizjoterapię jest wysoki. Dlatego też nie każdy może dostać się na te studia. Podstawą, która może to zapewnić jest dobra wiedza biologiczna, potwierdzona bardzo dobrze zdaną maturą na poziomie rozszerzonym. W przypadku niektórych uczelni, decydować mogą także wyniki z innych przedmiotów.
Pewne miejsce na studiach mają za to laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, fizyki lub matematyki.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku fizjoterapia w Poznaniu jest matematyka
Fizjoterapia w Poznaniu to kierunek studiów, który złożony jest z przedmiotów, które skupiają się wokół przedmiotów medycznych i z nauk o zdrowiu takich jak: anatomia, fizjologia czy biochemia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty, na których kształtowane są umiejętności praktyczne. Mimo swojego ścisłego charakteru, studia te nie mają zajęć z matematyki. Ponadto matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów.
Czy warto iść na Fizjoterapię?
Fizjoterapia należy do obszaru studiów medycznych, co od razu powinno stanowić istotną podpowiedź: są to studia wymagające, w trakcie których zdobywa się obszerną wiedzę oraz liczne umiejętności. Ponadto, są to studia przygotowujące do pracy z drugim człowiekiem, a zatem niezwykle ważne są określone cechy charakteru, takie jak cierpliwość i wyrozumiałość. Czy Fizjoterapia to kierunek perspektywiczny? Tak. Odpowiedź tę potwierdzają badania ukazujące, że na skutek wypadków i schorzeń coraz więcej osób ma problemy z poruszaniem się i samodzielnym funkcjonowaniem.
Sprawdź czy warto iść na studia