Politechnika Lubelska studia – architektoniczne i budownictwo

Politechnika Lubelska studia – architektoniczne i budownictwo

Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku, 4 lata lub 4,5 roku (studia pierwszego stopnia) lub 1,5 roku albo 2 lata (studia drugiego stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Politechnika Lubelska - studia architektura i budownictwo 2024

Specjalności - Politechnika Lubelska: znaleziono 5

Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Specjalności Poziom studiów Forma studiów
Budownictwo ekologiczne
specjalność

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Drogi, mosty i ekoinfrastruktura
specjalność

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Konstrukcje budowlane i inżynierskie
specjalność

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Remonty i konserwacja zabytków
specjalność

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Technologia i organizacja budownictwa
specjalność

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Grupa kierunku

Czym są studia architektoniczne i budownictwo

Studia architektoniczne i budownictwo od wielu lat cieszą się bardzo dużą popularnością i  przyciągają kandydatów o różnych zainteresowaniach i planach na przyszłość. Wiedza i umiejętności, które można pozyskać w toku kształcenia poszukiwane są na całym świecie, a zatem, przed tymi, którzy zdobędą dyplom, otwierają się liczne i ciekawe możliwości. W tym obszarze spotykają się rozmaite zagadnienia. To mozaika, w której funkcjonują: piękno, estetyka, technologia, konstrukcja i funkcjonalność.

Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej to przestrzeń, na którą składają się dwie propozycje kształcenia. Oferują one uzyskanie wiedzy i umiejętności między innymi z zakresu: projektowania konstrukcji obiektów i elementów budowlanych, technologii stosowanych w budownictwie, kierowania procesem inwestycyjnym, projektowania architektonicznego i urbanistycznego oraz technik komputerowych wspomagających projektowanie. Każdy kierunek charakteryzuje się rozbudowanymi programami nauczania. Można w nich odnaleźć przedmioty poświęcone projektowaniu budynków użyteczności publicznej, geometrii wykreślnej, instalacjom budowlanym, projektowaniu mieszkań i domów jednorodzinnych, technologii robót budowlanych, mechanice budowli, ekonomice procesu inwestycyjnego, czy architekturze krajobrazu.

Zobacz także

studia w Lublinie

studia architektoniczne w Lublinie

Praca po studiach

Kształcenie na studiach architektonicznych i budownictwie w Politechnice Lubelskiej wyróżnia się praktycznym charakterem, dzięki czemu przygotowuje przyszłych absolwentów do wykonywania jasno określonych zadań zawodowych. Co równie ważne, wiedza jaką zdobywają w toku studiów dostosowana jest do potrzeb i wymagań na rynku, a składa się z takich zagadnień jak między innymi: fizyka i mechanika budowli, rewitalizacja obszarów zdegradowanych, hydraulika i hydrologia, fundamentowanie, organizacja produkcji budowlanej, infrastruktura komunalna miasta, projektowanie urbanistyczne, czy budownictwo komunikacyjne. Wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne pozyskane na studiach stanowią przygotowanie do pracy w pracowniach projektowych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach produkcji budowlanej, placówkach naukowo- badawczych, instytucjach doradczych. Ponadto, po odbyciu odpowiedniej praktyki można uzyskać pełne uprawnienia zawodowe, które umożliwią pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, matematyka, chemia, fizyka, informatyka. Należy pamiętać o tym, że kandydaci na kierunek Architektura uczestniczą w egzaminie wstępnym, obejmującym wykonanie dwóch rysunków. Egzamin ten ma na celu przede wszystkim sprawdzenie wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia oraz wiedzy w zakresie możliwości kreowania przestrzeni trójwymiarowej oraz umiejętności jej stosowania w rozwiązaniu problemów komponowania przestrzeni.

Ile kosztują studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej

Obszar studiów architektonicznych i budownictwa w Politechnice Lubelskiej reprezentowany jest przez dwa kierunki: Architekturę i Budownictwo. Pierwszy z nich realizowany jest wyłącznie w formie stacjonarnej, w ramach której nauka jest bezpłatna, natomiast drugi oferuje kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Koszt nauki na studiach pierwszego stopnia wynosi 1900 złotych za semestr, natomiast koszt nauki na studiach drugiego stopnia wynosi 2000 złotych za semestr.

Zobacz także

Politechnika Lubelska kierunki

Politechnika Lubelska rekrutacja

Jak wyglądają studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej

Kierunki składające się na obszar studiów architektonicznych i budownictwo w Politechnice Lubelskiej realizowane są na pierwszym i drugim stopniu. Warto zatrzymać się przy drugim etapie kształcenia, ponieważ wtedy oferuje studentom rozmaite specjalności, wśród których wymienić można: technologię i organizację budownictwa, konstrukcje budowlane i inżynierskie, budownictwo obiektów tradycyjnych i zabytkowych, drogi, mosty i ekoinfrastrukturę, a także anglojęzyczną diagnostykę i remonty obiektów.

Studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej:

1. Poziom studiów:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Forma:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

Ile trwają studia architektoniczne i budownictwo w Politechnice Lubelskiej

Kierunki należące do przestrzeni studiów architektonicznych i budownictwa w Politechnice Lubelskiej prowadzone są na pierwszym i drugim stopniu, czyli na studiach inżynierskich i magisterskich. Studia inżynierskie na kierunku Architektura trwają 8 semestrów, natomiast studia inżynierskie na kierunku Budownictwo trwają 7 semestrów w systemie stacjonarnym oraz 9 semestrów w systemie niestacjonarnym. Studia magisterskie na kierunku Architektura trwają 3 semestry, natomiast na kierunku Budownictwo - 3 semestry w systemie stacjonarnym oraz 4 semestry w systemie niestacjonarnym.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów

Jak już wspomnieliśmy, przestrzeń studiów architektonicznych i budownictwa w Politechnice Lubelskiej stanowią dwa kierunki, z czego jeden prowadzony jest wyłącznie w trybie stacjonarnym, a drugi zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Stacjonarna forma kształcenia polega na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku, i uczestniczą w zajęciach, rozpoczynających się zwykle w godzinach porannych. Niestacjonarna forma kształcenia przybiera najczęściej wymiar studiów zaocznych, w ramach których zajęcia organizowane są w weekendy, zazwyczaj co dwa tygodnie.

 

Politechnika Lubelska - kierunki studiów

Architektura i Budownictwo
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Lubelska

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia