Uniwersytet Medyczny w Łodzi - studia jednolite magisterskie

Studia jednolite w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat, 5, 5 roku albo 6 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Medyczny w Łodzi - studia jednolite magisterskie 2024

Kierunki studiów - Uniwersytet Medyczny w Łodzi: znaleziono 6

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Analityka medyczna

jednolite

stacjonarne

Farmacja

jednolite

stacjonarne

Fizjoterapia

jednolite

stacjonarne

Kierunek lekarski (medycyna)

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Kierunek lekarski w ramach limitu mon

jednolite

stacjonarne

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia)

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia jednolite?

Studia jednolite to proces kształcenia, który przebiega płynnie, nie jest dzielony na stopnie i obejmuje minimum 9 semestrów, a zatem 4, 5 roku nauki. Są to studia specyficzne nie tylko dlatego, że nie oferują wyboru poziomu kształcenia, ale również dlatego że prowadzone są w ramach kierunków, wśród których przynajmniej część możemy nazwać zawodowymi. Ponadto, nietrudno odgadnąć, że kierunków prowadzonych w trybie jednolitym jest stosunkowo niewiele, a na pewno zdecydowanie mniej od tych, które realizowane są w podziale na stopnie.

Dlaczego w przestrzeni wyższego kształcenia funkcjonują kierunki prowadzone na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz kierunki prowadzone w trybie jednolitym? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Specjalna forma kształcenia oraz specyfika programów nauczania sprawia, że podział na poziomy jest niemożliwy, zwłaszcza kiedy mówimy o kierunkach przygotowujących do wykonywania określonych zawodów, na przykład ratujących życie.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia jednolite to zagadnienia, które różnią się od siebie co najmniej kilkoma elementami, ale posiadają pewną cechę wspólną, którą jest proces rekrutacji. Kandydaci na kierunki realizowane w jednolitym toku nauczania wykonują te same kroki prowadzące do osiągnięcia statusu studenta. Kandydaci na studia jednolite, aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego potrzebują trochę czasu i dostępu do Internetu, bowiem nabór na studia prowadzony jest za pośrednictwem specjalnej strony, czyli internetowego systemu rekrutacyjnego. Aby wejść do gry o indeks należy założyć indywidualny profil, wprowadzić niezbędne dane osobowe, wyniki maturalne, a także wnieść opłatę rekrutacyjną. Każdy kolejny krok oraz każde rekrutacyjne polecenie podpowiada system, a zatem można być pewnym tego, że żaden element rekrutacyjnej układanki nie zostanie przez nas pominięty. Należy tylko pamiętać o wykonywaniu tych poleceń w jasno określonym czasie. Spóźnienia mogą kończyć się usunięciem z grona osób starających się o przyjęcie.

Omawiając studia jednolite w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi należy zaznaczyć, że w ich przestrzeni funkcjonuje kierunek wojskowy – Kierunek lekarski w ramach limitu Ministra Obrony Narodowej. Kierunek ten posiada inny wymiar postępowania kwalifikacyjnego, ponieważ zakłada egzaminy wstępne, składające się między innymi z: testu znajomości języka angielskiego, egzaminu sprawnościowego oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Jak wyglądają studia jednolite w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi?

Przestrzeń studiów jednolitych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi składa się z sześciu kierunków kształcenia. Są to: Analityka medyczna, Farmacja, Fizjoterapia, Kierunek lekarski, Kierunek lekarsko- dentystyczny oraz Kierunek lekarski w ramach limitu Ministra Obrony Narodowej. Każdy z nich prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, co nie oznacza jednak, że przewiduje taki sam czas trwania kształcenia. Każdy kierunek jest inny, realizowany jest według innego programu i harmonogramu i na tej podstawie różnią się od siebie długością nauki. Ale to nie jedyne różnice między nimi.

Wiele osób na pewno zastanawia się czym różni się Kierunek lekarski od Kierunku lekarskiego w ramach limitu Ministra Obrony Narodowej? Otóż, jak sama nazwa podpowiada druga propozycja kształcenia realizowana jest w ramach studiów wojskowych, a zatem osoby decydujące się na naukę stają się nie tylko kandydatami na studia, ale również kandydatami na zawodowych żołnierzy. Co wydaje się oczywiste, wojskowy kierunek lekarski wyróżnia się już na etapie rekrutacji. Aby zostać studentem tego kierunku należy między innymi posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej.

Studia jednolite w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przygotowują do wykonywania wielu ciekawych i ważnych zawodów, a zatem zawodu: lekarza, farmaceuty, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego, dentysty. Kierunki funkcjonujące w przestrzeni studiów jednolitych posiadają wiele cech wspólnych, a jedną z nich jest to, że po ich ukończeniu należy uzyskać prawo do wykonywania zawodu.

 

Ile trwają studia jednolite w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi?

Jak już wspomnieliśmy, pomimo tego że opowiadamy o jednym obszarze kształcenia, to jest on zróżnicowany. Fakt, że wszystkie wymienione kierunki należą do przestrzeni studiów jednolitych nie oznacza, że nauka w ich ramach trwa tyle samo. Studia na kierunku Analityka medyczna trwa 5 lat, studia na kierunku Farmacja trwają 5,5 roku, studia na kierunku Fizjoterapia trwają 5 lat, studia na Kierunku lekarskim (zarówno cywilnym, jak i wojskowym) trwa 6 lat, natomiast studia na Kierunku lekarsko- dentystycznym trwa 5 lat.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Większość kierunków studiów jednolitych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi prowadzona jest wyłącznie w trybie stacjonarnym. Wyjątkami, które umożliwiają wybór formy kształcenia są: Kierunek lekarski oraz Kierunek lekarsko- dentystyczny. 

 

Uniwersytet Medyczny w Łodzi - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia