Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

Studia I stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to studia licencjackie lub inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 3, 5 roku albo 4 lata (studia inżynierskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - studia I stopnia 2024

Specjalności - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu: znaleziono 7

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Specjalności Poziom studiów Forma studiów
Architektura zieleni we wnętrzach
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Geodezja i geoinformatyka
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Geodezja i gospodarka nieruchomościami
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Geodezja inżynieryjna
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Gospodarka wodna
ścieżka kształcenia

I stopnia

stacjonarne

Kształtowanie i ochrona krajobrazu
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Śródlądowe drogi wodne
specjalność

I stopnia

stacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia I stopnia?

Osoby mające za sobą zmagania maturalne i zastanawiające się nad podjęciem wyższego kształcenia mogą skorzystać z dwóch wariantów. Przestrzeń kierunków, które są dla nich zarezerwowane dzieli się na studia pierwszego stopnia oraz studia jednolite. Studia stopnia drugiego przeznaczone są już dla absolwentów, czyli dla tych, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów – na przykład licencjackich albo inżynierskich. Każdy kandydat dobrze wie, że studia dzielą się na etapy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taki system to zagadnienie stosunkowo nowe, funkcjonujące od ponad dwudziestu lat.

Studia pierwszego stopnia to zdecydowanie największy obszar, w którym funkcjonuje najwięcej propozycji kształcenia. Obszar ten dzieli się dodatkowo na dwie grupy: studia licencjackie oraz inżynierskie. Czym się one różnią? Przede wszystkim specyfiką kształcenia, a także jego długością. Oznacza to, że w przestrzeni studiów pierwszego stopnia odnaleźć można kierunki różnorodne, nastawione na osiąganie różnych, odmiennych efektów. Niektóre przekazują wiedzę bardziej teoretyczną, niektóre bardziej praktyczną, dzięki czemu odpowiadają rozmaitym zainteresowaniom oraz potrzebom edukacyjnym.

W sferze studiów pierwszego stopnia funkcjonują kierunki dobrze znane, o których słyszał każdy kandydat, jak również kierunki zyskujące na rozgłosie. Uczelnie poszerzają swoje oferty dydaktyczne, aby jak najlepiej dostosować je do wymagań współczesności oraz rynku zatrudnienia, którego charakter bywa zmienny i dynamiczny.

Studia pierwszego stopnia dają wykształcenie – to wiadomo. Ale oprócz tego dają swobodę w dalszym działaniu oraz otwierają kilka ścieżek, którymi mogą podążać absolwenci. Otóż, mogą kontynuować naukę na studiach stopnia drugiego, mogą rozpocząć kształcenie w ramach studiów podyplomowych, jak również mogą zrezygnować z dalszego zdobywania wiedzy i oficjalnie zakończyć wyższą edukację.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji na studia to zagadnienie, o którym należy pomyśleć znacznie wcześniej, na długo przed podejściem do egzaminów maturalnych. Każdy kierunek stanowiący element oferty dydaktycznej stawia przed kandydatami określone wymagania, przede wszystkim w postaci przedmiotów, które brane są pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym. Mówiąc inaczej, chodzi o to, aby zdawać na maturze konkretne przedmioty, które pozwolą ubiegać się o indeks. Przykładowo – chcąc studiować w Uniwersytecie Przyrodniczym Biologię należy położyć nacisk na naukę biologii, chemii, fizyki bądź matematyki.

Sam proces naboru na studia pierwszego stopnia nie jest niczym skomplikowanym. Aby aplikować na kierunki kształcenia wystarczy poświęcić trochę czasu i zarejestrować się w specjalnym systemie internetowym. Kandydaci zakładają indywidualne konta w takim systemie, wypełniają formularze, wprowadzają dane i uzyskane wyniki, dołączają fotografie i wnoszą opłaty rekrutacyjne.

Ubiegając się o przyjęcie należy stosować się do wyznaczonych zasad. Każde rekrutacyjne zadanie należy wykonywać dokładnie, a także w podanym terminie. Błędy oraz spóźnienia mogą prowadzić do dyskwalifikacji.

 

Jak wyglądają studia I stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu?

Studia pierwszego stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to zestaw rozmaitych propozycji kształcenia, które prowadzone są w ramach studiów licencjackich oraz studiów inżynierskich. Z racji profilu uczelni większość kierunków odnosi się do biologii, technologii żywności i żywienia człowieka, rolnictwa, ogrodnictwa czy ochrony środowiska.

Każdy kierunek oferuje pozyskanie wiedzy i umiejętności, a zatem ukończenie studiów otwiera przed absolwentami różne możliwości, zarówno dalszego kształcenia jak i rozpoczęcia kariery zawodowej. Posiadając dyplom licencjata bądź inżyniera można znaleźć zatrudnienie między innymi w: jednostkach naukowych, ogrodach zoologicznych i botanicznych, parkach narodowych, terenowych jednostkach badawczych, laboratoriach badań żywności, pracowniach projektowych, firmach konsultingowych, biurach geodezji i terenów rolnych czy organach administracji związanych z ochroną środowiska. Z szerokim wyborem kierunków łączą się zatem szerokie perspektywy zawodowe.

 

Ile trwają studia I stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu?

Studia pierwszego stopnia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu dzielą się na studia licencjackie oraz studia inżynierskie. Jak już wspomnieliśmy, różnią się one specyfiką kształcenia, a także jego długością. Studia licencjackie trwają 3 lata, natomiast długość studiów inżynierskich może być uzależniona od formy kształcenia. Nauka w trybie stacjonarnym może trwać 3, 5 roku, natomiast nauk w trybie niestacjonarnym może trwać 4 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Każdy kandydat na studia słyszał o podziale na formy kształcenia, a zatem podziale na studia stacjonarne oraz niestacjonarne. Pierwszy tryb, nazywany zamiennie studiami dziennymi, charakteryzuje się tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku, i odbywają zajęcia, które rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Drugi tryb przyjmuje formę studiów zaocznych, nazywanych często studiami weekendowymi. Zajęcia odbywają się właśnie w weekendy i organizowane są w ramach tzw. zjazdów, w ramach których studenci spotykają się w siedzibie uczelni zazwyczaj co dwa tygodnie.

Planując podjęcie nauki w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu należy dokładnie zapoznać się z ofertą dydaktyczną, ponieważ nie wszystkie kierunki proponują wybór formy kształcenia. Oznacza to, że część kierunków realizowana jest tylko w jednym trybie – najczęściej stacjonarnym.

 

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia