Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

Studia I stopnia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia licencjackie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - studia I stopnia 2024

Kierunki studiów - Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: znaleziono 7

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Biotechnologia medyczna

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Dietetyka kliniczna

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Kosmetologia

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Logopedia kliniczna z terapią zajęciową

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Pielęgniarstwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Położnictwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore

I stopnia

stacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia I stopnia?

Studiami pierwszego stopnia interesują się przede wszystkim uczniowie klas maturalnych, którzy zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądać ich przyszłość i kolejny etap edukacji. Snując plany związane z wejściem na wyższy poziom nauki, stają oni na drodze wyboru, bowiem mogą zdecydować się na jeden z dwóch typów kierunków: mogą wybrać kierunek studiów pierwszego stopnia albo kierunek studiów jednolitych.

Studia pierwszego stopnia to zdecydowanie największa przestrzeń wyższej edukacji, na którą składa się niemal niezliczona ilość kierunków. Ponadto, przestrzeń ta może ulegać podziałowi na studia licencjackie i inżynierskie, które różnią się od siebie specyfiką kształcenia oraz ilością semestrów do zaliczenia. W przypadku studiów w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie mamy do czynienia wyłącznie ze studiami licencjackimi.

Kształcenie na studiach pierwszego stopnia to oczywiście możliwość pozyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, na których można oprzeć działalność zawodową. Ale ukończenie pierwszego poziomu kształcenia daje jeszcze pewną swobodę, ponieważ będąc absolwentem można kształcić się dalej i kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, można pokusić się o rozpoczęcie studiów podyplomowych, jak również można zupełnie zakończyć przygodę z edukacją.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji na studia pierwszego stopnia to nieskomplikowana procedura, jednak o wyższej edukacji należy pomyśleć znacznie wcześniej niż w przeddzień rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Dlaczego? Kierunki studiów pierwszego stopnia, nawet jeśli nie przewidują egzaminów czy rozmów z kandydatami, to stawiają przed nimi określone wymagania. Są nimi przede wszystkim przedmioty maturalne, czyli zestaw konkretnych przedmiotów, pełniących rolę przepustki na studia.

Oznacza to, że nad wyborem kierunku należy zastanowić się na długo przed maturalnym maratonem i dowiedzieć się, które przedmioty zdawać, aby mieć szansę na otrzymanie indeksu i statusu studenta. Oczywiście, w życiu nic nie bywa jednakowe i czarno- białe i od każdej reguły można znaleźć jakiś wyjątek. Takimi wyjątkami są kierunki: Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore oraz Logopedia kliniczna z terapią zajęciową.

Podstawą naboru na Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie jest dowolny przedmiot na poziomie podstawowym lub rozszerzonym oraz pozytywny wynik z egzaminu sprawnościowego oraz zaliczenie sprawdzianu umiejętności pływania. Podstawą naboru na Logopedię kliniczną z terapią zajęciową jest również dowolny przedmiot na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, ale oprócz tego kwalifikacyjny egzamin wykluczający wady wymowy.

A w jaki sposób zapisać się na studia? Jak zgłosić chęć studiowania? Proces aplikacji na studia prowadzony jest przez Internet, przy użyciu specjalnego systemu. Każdy kandydat musi założyć profil w takim systemie i wykonać kilka zaznaczonych zadań. Zadania te dotyczą przede wszystkim wypełnienia stosownych formularzy, uzupełnienia niezbędnych danych czy wniesienia opłaty rekrutacyjnej. To nic trudnego, jednak każde zadanie należy wykonać dokładnie i w jasno określonym terminie.

 

Jak wyglądają studia I stopnia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie?

Kierunki studiów pierwszego stopnia oferują dwa wydziały: Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Łącznie, w przestrzeni pierwszego poziomu kształcenia funkcjonuje siedem kierunków: Biotechnologia medyczna, Dietetyka kliniczna, Kosmetologia, Logopedia kliniczna z terapią zajęciową, Pielęgniarstwo, Położnictwo oraz Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore.

Zaznajamiając się z katalogiem edukacyjnym uczelni dostrzegamy, że znajdują się w nim kierunki podstawowe, fundamentalne dla uczelni medycznych, jak również kierunki rzadko spotykane oraz poszerzone o niestandardowe zagadnienia. Mowa oczywiście o Ratownictwie medycznym z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore oraz Logopedii klinicznej z terapią zajęciową.

Niemal wszystkie kierunki studiów pierwszego stopnia pozwalają na kontynuację kształcenia na studiach stopnia drugiego. Z racji tego, że od wszystkiego może być jakiś wyjątek, tak i tutaj z takowym mamy do czynienia. Wyłącznie na pierwszym stopniu prowadzony jest kierunek Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore.

 

Ile trwają studia I stopnia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie?

Kierunki tworzące obszar studiów pierwszego stopnia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie to kierunki studiów licencjackich. Oznacza to, że kształcenie trwa 3 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Część kierunków studiów pierwszego stopnia oferuje wybór formy kształcenia, ponieważ prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, a część realizowana jest tylko w trybie stacjonarnym. Tryb stacjonarny, nazywany często studiami dziennymi, to forma polegająca na uczęszczaniu na uczelnię w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku, natomiast tryb niestacjonarny oznacza studia zaoczne, w ramach których zajęcia prowadzone są w określone w harmonogramie weekendy.

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia