Uniwersytet Medyczny w Łodzi studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi to studia magisterskie oraz studia jednolite, których program kształcenia trwa 2 lata (studia magisterskie) oraz 5 albo 6 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Medyczny w Łodzi - studia niestacjonarne 2024

Kierunki studiów - Uniwersytet Medyczny w Łodzi: znaleziono 3

Grupa kierunku
Poziom studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Kierunek lekarski (medycyna)

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia)

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Zdrowie publiczne

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia niestacjonarne?

Studia niestacjonarne to druga obok studiów stacjonarnych forma kształcenia. Od razu warto zaznaczyć, iż nie ma formy lepszej i gorszej, ponieważ wybór trybu odbywania zajęć to indywidualna kwestia każdego studenta, zwłaszcza że każda z nich posiada co najmniej kilka atutów. Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania charakteru tej formy, wspomnijmy o tym, że studia niestacjonarne dzielą się na podgatunki, a mianowicie na studia zaoczne i wieczorowe. Nie należy jednak przykładać większej wagi do tej ciekawostki, ponieważ ta druga forma oferowana jest coraz rzadziej i z każdym rokiem akademickim przechodzi do historii. Oczywiście, istnieją pewne wyjątki, ale w omawianym przez nas Uniwersytecie Medycznym w Łodzi ich nie odnajdziemy.

Coraz częściej studia niestacjonarne to wyłącznie studia zaoczne, które posiadają kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim, są to studia, w ramach których studenci uczęszczają na uczelnię w weekendy – w soboty i niedziele bądź w piątki, soboty i niedziele. Zajęcia odbywają się w ramach zjazdów, organizowanych zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Co warto podkreślić, studia niestacjonarne są studiami odpłatnymi, a ich koszt uzależniony jest od konkretnego kierunku.

Warte podkreślenia jest również to, że w kwestii programów kształcenia nie występują różnice między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi. Studenci jednego i drugiego trybu realizują ten sam program, bowiem studiują ten sam kierunek, który przygotowuje do wykonywania tych samych obowiązków zawodowych. Różnicy należy szukać w czasie poświęconym na naukę. Studenci studiów niestacjonarnych mają mniej czasu na pogłębianie wiedzy podczas zajęć. Charakter tej formy sprawia, że nie da się omówić wszystkich zagadnień, dlatego część obowiązującego materiału studenci muszą opanować we własnym zakresie. Z jednej strony może im brakować dłuższych dyskusji z wykładowcą, ale z drugiej strony niestacjonarny tryb uczy dyscypliny, punktualności oraz skrupulatności.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji na kierunki prowadzone w trybie niestacjonarnym nie różni się od postępowania kwalifikacyjnego na kierunki realizowane w formie stacjonarnej. Każdy kandydat, niezależnie od wybranej formy, zobligowany jest do założenia indywidualnego konta w internetowym systemie rekrutacji. Aby profil funkcjonował prawidłowo należy wprowadzić niezbędne dane osobowe, uzupełnić wyniki maturalne, dołączyć aktualną fotografię oraz wnieść opłatę rekrutacyjną. Poruszanie się po systemie jest proste, wymaga jednak dokładności i punktualności. Każdy etap rekrutacji ma swoje, jasno określone ramy czasowe. Spóźnienia mogą niestety dyskwalifikować w wyścigu o upragniony indeks.

 

Jak wyglądają studia niestacjonarne w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi?

Oferta dydaktyczna Uniwersytetu Medycznego w Łodzi stanowi bogatą paletę kierunków, jednak w trybie niestacjonarnym realizowane są dwa kierunki studiów jednolitych oraz jeden kierunek studiów drugiego stopnia. Mowa o Kierunku lekarskim i Kierunku lekarsko- dentystycznym oraz Zdrowiu publicznym.

Kierunek lekarski to kierunek przygotowujący do wykonywania zawodu lekarza, którego program obejmuje przedmioty przedkliniczne (np. anatomię prawidłową, fizjologię i farmakologię) oraz przedmioty kliniczne (np. choroby wewnętrzne, ginekologię i położnictwo i dermatologię). Program obejmuje także przygotowanie informatyczne i biostatystyczne,  przedmioty społeczne i humanistyczne.

Kierunek lekarsko- dentystyczny przygotowuje do wykonywania zawodu lekarza dentysty, a zatem między innymi do: prowadzenia profesjonalnej opieki dentystycznej w zakresie profilaktyki i leczenia, diagnostyki oraz interdyscyplinarnego leczenia pacjenta w zakresie problemów stomatologicznych, jak również prowadzenia badań naukowych.

Zdrowie publiczne – w przypadku formy niestacjonarnej – to kierunek studiów drugiego stopnia, który pozwala poszerzyć kwalifikacje w zakresie zdrowia i jego ochrony.

 

Ile trwają studia niestacjonarne w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi?

Jak już wspomnieliśmy, niestacjonarna forma kształcenia oferowana jest na dwóch kierunkach prowadzonych w toku studiów jednolitych oraz na jednym kierunku studiów stopnia drugiego. Kształcenie na Kierunku lekarskim trwa 6 lat, kształcenie na Kierunku lekarsko- dentystycznym – 5 lat, natomiast Zdrowie publiczne na studiach drugiego stopnia to kierunek dwuletni.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Powiedzieliśmy już o tym, że studia niestacjonarne w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przybierają formę studiów zaocznych. Studia zaoczne nazywane są często studiami weekendowymi, ponieważ zajęcia odbywają się w soboty i niedziele bądź w piątki, soboty i niedziele i realizowane są w ramach zjazdów, które organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie.

 

Uniwersytet Medyczny w Łodzi - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia