Automatyka i robotyka - Poznań

Automatyka i robotyka - Poznań

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

Automatyka i robotyka stopień: (I) (II) , czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku automatyka i robotyka

22.08.2024

Automatyka i robotyka studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie

Automatyka i robotyka w Poznaniu to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 7 różnych specjalności. Studia prygotowują do wykonywania zawodu między innymi inżyniera automatyka. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu systemów sterowania czy projektowania układów elektronicznych.

Automatyka i robotyka - Poznań
Studia na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Studia na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na automatyce i robotyce w Poznaniu w 2024/2025 roku zaczynają się od 7400 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na PP wyniósł 732,5 punktów.

Opis kierunku

Automatyka i robotyka to kierunek studiów, który oferuje zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu budowy maszyn. W takcie zajęć studenci uczą się działania, a także poprawnej konserwacji robotów przemysłowych czy mobilnych. Program kształcenia obejmuje następujące dziedziny: informatyka, sztuczna inteligencja i projektowanie mechanicznych układów automatyki. W planie zajęciowym student może spodziewać się przedmiotów takich jak np.: systemy rozproszone automatyki, fizyka, metody numeryczne i symulacja czy grafika inżynierska. Program studiów przewiduje również odbycie praktyk, dzięki którym studenci zdobędą doświadczenie w pracy w zawodzie już w trakcie studiów. 

Ukończenie studiów na kierunku automatyka i robotyka jest gwarancją bezproblemowego znalezienia stałej i dobrze płatnej pracy. Inżynier automatyki i robotyki projektuje roboty przeznaczone dla przemysłu oraz systemów automatyki sterowania. Specjaliści z tej dziedziny poszukiwani są w sektorze automatyki przemysłowej oraz w firmach związanych z branżą IT czy multimediami. Absolwent kierunku automatyka i robotyka znajdzie zatrudnienie na stanowiskach m.in. programisty automatyka, inżyniera robotyki, specjalisty ds. automatyzacji procesów.

 

Uczelnie

W Poznaniu automatykę i robotykę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Poznańskiej (Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki PP) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu.
 
Specjalności
Współczesne studia z automatyki i robotyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku automatyka i robotyka w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka, język polskiszczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku automatyka i robotyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 7400 złWykaz opłat za studia na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu? 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku automatyka i robotyka najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka.

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu? Za proces kwalifikacyjny kandydatów odpowiada konkurs świadectw. A jakie przedmioty są brane pod uwagę? Najczęściej są to: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, język polski, matematyka. Warto jednak upewnić się w kryteriach, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni. Wszelkich informacji można zasięgnąć na internetowej stronie wybranej przez siebie placówki edukacyjnej.
 

Automatyka i robotyka Politechnika Poznańska - przedmioty maturalne

Kandydaci na studia na kierunku automatyka i robotyka w Politechnice Poznańskiej w rekrutacji 2024/2025 muszą przedstawić wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Ponadto brany pod uwagę jest również wynik z maksymalnie dwóch dodatkowych przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka. Kandydaci na ten kierunek zamiast przemdiotu dodatkowego mogą przedstawić wynik z egzaminu zawodowego lub z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe kandydata. dowiedz się więcej

Rekrutacja na automatykę i robotykę w uczelniach niepublicznych (prywatnych)

Uczelnie niepubliczne w Poznaniu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Uczelnie w Poznaniu - kierunek automatyka i robotyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Poznańska (Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki PP) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Opis kierunku

Program nauczania na kierunku automatyka i robotyka będzie oscylował głównie wokół nauk technicznych i ścisłych. Studenci nauczą się przetwarzania sygnałów oraz projektowania i programowania systemów mikroprocesorowych, sterowników przemysłowych, a także sensorów. Co więcej, rozwiną zdolności z obszaru rozwiązywania problemów technicznych oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi informatycznych.
Automatyka i robotyka należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. Wśród poznańskich uczelni publicznych automatyka i robotyka znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Poznańskiej (ponad 1,6 tys. zgłoszeń - 11 osób na miejsce).
 

Praca po studiach

Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w gałęziach gospodarki, w których wystąpił proces automatyzacji. Absolwenci znajdą zatrudnienie w biurach projektowych, branży IT oraz w ośrodkach naukowo-badawczych.
 

Program studiów i przedmioty

Informatyczny aspekt tego kierunku wprowadzi cię w świat zagadnień programistycznych. Poznasz tajniki posługiwania się kilkoma najpopularniejszymi językami kodowania, w późniejszym czasie rozszerzając swoje kompetencje o projektowanie i tworzenie stron internetowych, użytecznych programów i aplikacji.

Nauczysz się eksploatowania oraz projektowania układów automatyki oraz systemów sterowania i wspomagania decyzji, dzięki czemu te enigmatycznie brzmiące zestawienia słów przestaną być dla ciebie abstrakcją.

Wymagania na kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu są duże, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:

Jak sam widzisz, wiedza i umiejętności, które przyswoisz w trakcie studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu będą na tyle szerokie, że zapewnią ci doskonałe perspektywy zawodowe.

 

Ile punktów na automatykę i robotykę w Poznaniu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Poznańskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 726 punktów.

czytaj dalej progi na automatykę i robotykę w Poznaniu

 

Ile osób na miejsce na automatykę i robotykę w Poznaniu

Automatyka i robotyka w Poznaniu należą do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Poznaniu. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Politechnikę Poznańską aplikowało 1642 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się 11 kandydatów.

 

Ogólne cele kształcenia

Studia na kierunku automatyka i robotyka to specjalistyczny kierunek inżynieryjny, na którym studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. elektrotechniki, mechaniki, informatyki i elektroniki. Studenci uczą się projektowania i programowania systemów sterowania, takich jak np. sterowniki PLC, systemy SCADA czy układy regulacji PID. Ważnym elementem kształcenia na tym kierunku studiów jest również nauka projektowania i programowania robotów przemysłowych.

Studenci automatyki i robotyki zdobywają umiejętności z zakresu np. projektowania układów elektronicznych, analizy ruchu i dynamiki układów mechanicznych oraz programowania w językach C++, Python czy Matlab. Wszystko to pozwala im m.in. na projektowanie i programowanie zaawansowanych aplikacji do sterowania robotami oraz tworzenie systemów sterowania procesami produkcyjnymi.

Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą liczyć na zatrudnienie w takich miejscach jak np.: firmy produkujące maszyny i urządzenia przemysłowe, firmy automatyki budynkowej, a także w firmach inżynieryjnych specjalizujących się w automatyzacji procesów produkcyjnych. Ponadto, absolwenci kierunku automatyka i robotyka mogą pracować w firmach produkcyjnych, gdzie zajmą się programowaniem i obsługą maszyn oraz systemów automatyki, a także w firmach logistycznych, gdzie będą projektować i wdrażać systemy magazynowe i transportowe.


Gdzie studiować na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Poznańskiej oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku automatyka i robotyka, w roku akademickim 2024/2025, Politechnika Poznańska oferuje 285 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT oraz uczelni prywatnej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 7400 zł.

Kierunek automatyka i robotyka - uczelnie w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Limity miejsc

Uczelnie przyjmują ograniczoną liczbę osób na poszczególne kierunki studiów – kandydaci wybierani są na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, w trakcie którego tworzona jest lista rankingowa. Liczba miejsc na określonych kierunkach jest ograniczona.

Limity miejsc na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu:

  • Politechnika Poznańska: 285

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

 

Ile kosztują studia

Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia oferowane przez prywatne uczelnie są z reguły płatne. Za naukę nie muszą płacić osoby, które podjęły studia stacjonarne w uczelni publicznej.

Automatyka i robotyka studia w Poznaniu - ceny 2024

  • Politechnika Poznańska – 7400 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Uczelnie publikują informacje o wynikach rekrutacji w samodzielnie wyznaczonym terminie. Kandydaci mogą dowiedzieć się o tym, czy dostali się oni na wybrane kierunki studiów, dzięki danym udostępnionym w ich prywatnych profilach w systemie IRK lub ERK. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, ile punktów zdobyli w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także które miejsce zajęli na liście rankingowej.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

  • Politechnika Poznańska – 15 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne można składać osobiście w siedzibie wybranej uczelni lub za pośrednictwem poczty (elektronicznej lub tradycyjnej). Preferowana forma doręczenia kompletnego zestawu może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji szkoły wyższej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Termin składania dokumentów rekrutacyjnych ustalany jest indywidualnie przez daną uczelnię – zazwyczaj można to robić zaraz po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci mają zaledwie kilka dni na dopełnienie niezbędnych formalności związanych z rekrutacją, dlatego powinni pospieszyć się – spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:

  • Politechnika Poznańska – od 15 do 18 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Poznań studia i stopnia

Automatyka i robotyka Poznań studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Automatyka i robotyka Poznań studia stacjonarne

Automatyka i robotyka Poznań studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu

Automatyka i robotyka w Poznaniu

  • Jaka praca po studiach na kierunku automatyka i robotyka w Poznaniu?

    Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu? Z pewnością wyobrażasz już sobie, że każda z obranych przez absolwentów tego kierunku dróg, będzie prowadziła na sam szczyt społecznego prestiżu i bogactwa.

    Absolwenci bez trudu odnajdą się w przemyśle budowy maszyn, zasilając swoimi umiejętnościami międzynarodowe przedsiębiorstwa produkujące podzespoły elektroniczne oraz wszelkiego rodzaju części, bez których poprawne działanie wszelkich pojazdów mechanicznych oraz szeroko pojętych maszyn nie byłoby możliwe.

    Praca w przemyśle chemicznym nieco odbiega od ścisłego powiązania z kierunkiem kształcenia, jednak dzięki nabytym podczas studiów umiejętnościom, każdy z absolwentów doskonale odnajdzie się na stanowisku związanym z branżą chemiczną. Oczywistym warunkiem jest doskonała orientacja w tablicy Mendelejewa.

    Przemysł przetwórstwa materiałów zapewni absolwentom Automatyki i robotyki możliwość codziennego obcowania z substancjami i stopami metali, używanymi podczas produkcji części maszynowych oraz podzespołów elektronicznych.

    Absolwent opisywanego kierunku bez problemu odnajdzie się również w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykorzystujących automatyzację procesów technologicznych, przyczyniając się tym samym do poprawy komfortu codziennego funkcjonowania zmechanizowanych fabryk oraz przeciętnych gospodarstw domowych.

    Jeśli posiadasz aspiracje do stania się światowej sławy pracownikiem naukowym, po ukończeniu Automatyki i robotyki będzie na ciebie czekać wiele stanowisk w jednostkach naukowo-badawczych. To świetna okazja, żeby wykorzystać zdolności analitycznego myślenia w procesie rozwiązywania złożonych problemów logicznych.

    Jakby tego było mało, po studiach będziesz mógł założyć własną działalność gospodarczą, aby zapewnić sobie względną niezależność życiową i pozbyć się przykrej konieczności regularnego obcowania z apodyktycznym szefostwem. To idealna opcja dla najbardziej przedsiębiorczych absolwentów.

     

    Ile zarabiają absolwenci automatyki i robotyki?

    Studia na kierunku Automatyka i robotyka cieszą się dużą popularnością i otwierają wiele ścieżek do poprowadzenia własnej kariery. Najczęstszymi zawodami wybieranymi przez absolwentów Automatyki i robotyki są: automatyk, operator urządzeń procesów chemicznych i pracownik naukowy. Co należy do ich obowiązków i ile wynosi średnie miesięczne wynagrodzenie?

     

    Automatyk

    Automatyk pracuje najczęściej w firmach w sektorze zajmującym się przemysłem. Odpowiada on za kontrolę i prawidłowe funkcjonowanie maszyn produkcyjnych. Zajmuje się również modernizacją sprzętu, jego naprawą oraz wymianą uszkodzonych urządzeń na nowe. Do innych obowiązków automatyka możemy zaliczyć opiniowanie projektów, które dotyczą automatyki i robotyki. Sprawuje pieczę nad parkiem maszynowym i jego prawidłowym funkcjonowaniem. Mediana zarobków na stanowisku automatyk wynosi 7650 zł brutto.

     

    Operator urządzeń procesów chemicznych

    Operator urządzeń procesów chemicznych może znaleźć zatrudnienie w zakładach chemicznych, gdzie kontroluje pracę maszyn i linii produkcji. Zajmuje się również konserwacją tych urządzeń. Podczas pracy sprawdza także jakość produktów schodzących z linii produkcyjnej. Mediana zarobków na stanowisku operator urządzeń procesów chemicznych wynosi 4280 zł brutto.

     

    Pracownik naukowy

    Absolwenci kierunku studiów automatyka i robotyka mogą również podjąć pracę na szkołach wyższych. Poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów, pracownik naukowy prowadzi badania nad nowymi modelami i rozwiązaniami technicznymi, a także je analizuje. Pisze również teksty naukowe, które publikowane są w Polsce i zagranicą. Mediana zarobków pracownika naukowego wynosi 6760 zł brutto miesięcznie.

    *Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

    *Musisz pamiętać, że na zarobki wpływ ma wiele czynników. Wynagrodzenie może się różnić, w zależności od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, a nawet miejsca pracy – stawki bardzo często różnią się w zależności od województwa czy miasta.

     

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Poznaniu

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Poznaniu

Jakie opinie mają studia na kierunku Automatyka i robotyka w Poznaniu?

Przed dokonaniem ostatecznych wyborów związanych z edukacją, należy rozwiać wszystkie wątpliwości. Dlatego, wśród pytań, które kandydaci powinni zadać znajduje się: Jakie ma kierunek Automatyka i robotyka w Poznaniu opinie?

Jacek, student Automatyki i robotyki mówi:

„Studiuję w Poznaniu, ale nie dlatego, że pochodzę z tego miasta i nie chciałem się z niego wyprowadzać. Po prostu wiem, że w moim mieście znajdują się świetne uczelnie, które zapewniają najlepsze wykształcenie. Dlatego poznaniacy nigdzie nie muszą się ruszać, bo tutaj mają wszystko, by osiągnąć swoje edukacyjne cele.”

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

Pozostałe uczelnie w Poznaniu na których jest kierunek AUTOMATYKA I ROBOTYKA

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia