Program studiów i przedmioty
Zarządzanie to kierunek interdyscyplinarny, który pozwala studentom zdobyć kompetencje z zakresu m.in. nauk społecznych, ekonomicznych, logistycznych czy marketingowych. Uczestnicy zajęć uczą się tego, jak np. zarządzać zasobami ludzkimi, projektami, jakością czy informacjami, a także jak przeprowadzać poprawne badania marketingowe.
Listy przedmiotów do zaliczenia w toku nauka bywają nie najkrótsze, a widnieją na nich, między innymi, takie zagadnienia jak:
Absolwentów zarządzania charakteryzują wyjątkowe zdolności przywódcze i komunikacyjne. W trakcie zajęć praktycznych uczestniczy szkolą się w zakresie m.in.: prezentowania i kreowania marki, nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych czy prowadzenia działań doradczych.
Nabywane umiejętności
Kierunek studiów "Zarządzanie" to dziedzina nauki i sztuki, która skupia się na doskonaleniu umiejętności związanych np. z zarządzaniem organizacjami, zasobami ludzkimi, finansami, marketingiem, operacjami oraz strategią biznesową. Program studiów na kierunku zarządzanie zazwyczaj obejmuje następujące aspekty: nauka podstawowych zasad i teorii zarządzania, takich jak np. organizacja, planowanie, kontrola, podejmowanie decyzji, przywództwo oraz zarządzanie zmianami, a także poznanie różnych funkcji zarządzania, takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi, finansami, marketingiem, operacjami oraz strategią biznesową.
Studenci zarządzania zdobywają m.in. umiejętność analizowania rynku, konkurencji, trendów, wskaźników ekonomicznych oraz danych finansowych, w celu podejmowania racjonalnych decyzji biznesowych oraz zdolność do efektywnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w organizacji, negocjowania, rozwiązywania konfliktów oraz budowania relacji interpersonalnych. Charakterystyczne dla tego kierunku są m.in.: nauka planowania, organizowania, wdrażania i monitorowania projektów, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej, a także zrozumienie zasad etyki i odpowiedzialnego zarządzania biznesem, uwzględniającego aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne.
Absolwenci kierunku zarządzanie posiadają szerokie spektrum możliwości zawodowych, takich jak np.: kierownictwo i zarządzanie w firmach, konsulting, praca w sektorze publicznym, praca w organizacjach międzynarodowych czy własna działalność gospodarcza. Osoby te mogą pełnić funkcje zarządzania na różnych szczeblach hierarchii organizacyjnej, zarządzać zasobami ludzkimi, finansami, marketingiem, operacjami czy projektami, a także m.in. pracować jako konsultanci ds. zarządzania, doradcy biznesowi czy analitycy rynku. Absolwenci zarządzania mogą pracować np. w administracji publicznej, zarządzać projektami publicznymi, czy w sektorze non-profit. Mogą również pracować w organizacjach międzynarodowych, zarządzając projektami o zasięgu globalnym.
Polecane
Jakie są specjalności na zarządzaniu w Poznaniu
Współczesne studia z zarządzania charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek zarządzanie w Poznaniu
Zarządzanie to dziedzina obejmująca wiele odległych od siebie dziedzin. Studia te otwarte są zarówno na humanistów, jak i osoby o umyśle ścisłym. Ze względu na to, że studia mogą korzystać z dorobku takich dziedzin jak ekonomia, prawo, czy logistyka, to szybciej zaadaptują się tam absolwenci szkół, które specjalizowały się w tych dziedzinach.
Najlepsze podwaliny pod studia z zarządzania mogą przygotować technika ekonomiczne, logistyczne oraz szkoły średnie z klasami prawniczymi. Studia te to także matematyka oraz umiejętności komunikacyjne, co sprawia, że bez problemu odnajdą się na nich także osoby po klasach humanistycznych czy matematyczno-fizycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu są trudne
Zarządzanie to niełatwa sztuka. Żeby być w tym ekspertem trzeba zdobyć szeroką wiedzę z zakresu wielu dziedzin takich jak ekonomia, marketing czy prawo. To sprawia, że kierunek tem może stawiać wymagania swoim studentom. Aby odnaleźć się na zarządzaniu, warto mieć chłonny umysł, który pozwoli na zapamiętywanie różnych rodzajów wiedzy.
Istotą zarządzania jest współpraca z ludźmi, dlatego studia te pozwolą rozwinąć twoje kompetencje negocjacyjne i komunikacyjne. To wiąże się z zajęciami poświęconymi praktyce, a to sprawia, że kierunek ten jest przeznaczony dla zwolenników takiej metody nauki.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na zarządzaniu w Poznaniu
Statystyka, prawo, finanse, rachunkowość finansowa czy podstawy zarządzania. To jedne z wielu przedmiotów, które spotakać można w trakcie studiów z zarządzania. Każde z nich mogą okazać się wymagające, ale wszystko zależy od zainteresowań studenta. To dlatego, że materiał jest bardzo różnorodny.
Dziedziną, której poświeconych jest wiele godzin nauki i często wiąże się z trudnościami jest matematyka. Z jej elementów studenci zarządzania będą korzystać podczas całego toku studiów. Ze względu na specjalistyczny charakter zajęć, wyzwaniem mogą być także wszelkie zajęcia poświecone zarządzaniu np. operatywnemu, projektami, czy zasobami ludzkimi.
Czy studia na kierunku zarządzanie w Poznaniu to studia z przyszłością
Osoby potrafiące zarządzać to trzon każdej dobrze funkcjonującej firmy. To sprawia, że ukończenie studiów z zarządzania, daje bardzo duże możliwości zatrudnienia. Co najważniejsze, absolwenci tego kierunku nie są związani z jedną dziedziną życia. Umiejętności zdobyte na studiach zapewniają im kompetencje do zarządzania w wielu branżach.
Absolwenci zarządzania mają wiedzę ekonomiczną oraz logistyczną, orientują się w podstawach prawa oraz mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Uniwerstalne zdolności mogą stanowić także bardzo dobrą bazę do rozwijania kompetencji w innych dziedzinach takich jak marketing czy ekonomia.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na zarządzanie w Poznaniu
Zarządzanie to jeden z najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach. Nie inaczej jest w Poznaniu, gdzie studia te są najczęściej wybierane na Uniwersytecie Ekonomicznym. To sprawia, że idąc na zarządzanie należy spodziewać się wysokich wymagań rekrutacyjnych. Aby z powodzeniem przebrnąć przez proces rekrutacji, warto w przygotowaniach do matury szczególnie przyłożyć się do języka obcego, matematyki oraz przedmiotu dodatkowego (historia, geografia, informatyka).
Bardzo dobry wynik z tych przedmiotów da ci pewne miejsce na studiach z zarządzania. Nieco łatwiejszą drogę na ten kierunek mogą mieć absolwenci szkół średnich, którzy posiadają tytuł technika ekonomisty, technika administracji, bądź technika rachunkowości. Wyniki z tych egzaminów mogą być liczone zamiast przedmiotu dodatkowego.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku zarządzanie w Poznaniu jest matematyka
Zarządzanie to studia, na których matematyka obecna jest niemal na każdym przedmiocie. To dlatego, że znaczną część siatki przedmiotów zajmują zajęcia poświęcone ekonomii. Liczenie jest niezbędnę w analizie finansowej, rachunkowości, makroekonomii, mikroekonomii czy statystyce.
Kandydaci wybierający studia na zarządzaniu muszą być przygotowani także na zajęcia poświęcone samej królowej nauk. Wykłady i ćwiczenia z matematyki, które kończą się egzaminem spotkać można już na pierwszym semestrze. Poziom matematyki na studiach z zarządzania nie jest jednak tak wymagający, jak na kierunkach inżynierskich.
Czy warto iść na Zarządzanie?
Zarządzanie to kierunek dostarczający wiedzy z wielu obszarów, a zatem przeznaczony jest dla osób o różnych zainteresowaniach i planach na zawodową przyszłość. Ponadto, Zarządzanie jest kierunkiem, który reaguje na zmiany występujące w rzeczywistości biznesowej, czyli zmienia i modyfikuje swoje programy tak, aby przekazywać studentom aktualną wiedzę i prowadzić ich przez przestrzeń najnowszych trendów.
Sprawdź czy warto iść na studia
Zarządzanie studia podyplomowe w Poznaniu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu zarządzania. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź: