Automatyka przemysłowa i robotyka to kierunek stawiający szczególny nacisk na kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych absolwentów. Nie oznacza to jednak, że program kształcenia będzie pozbawiony przedmiotów teoretycznych – właśnie one umożliwią ci swobodne poruszanie się w obszarze nauk matematycznych, informatycznych oraz fizycznych.
Niewątpliwym atutem automatyki przemysłowej i robotyki jest jej interdyscyplinarność. Posiadanie wszechstronnych kompetencji z pewnością zostanie docenione na współczesnym rynku pracy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku automatyka przemysłowa i robotyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Edukację na kierunku automatyka przemysłowa i robotyka w Krakowie rozpoczniesz od studiów pierwszego stopnia. Kształcenie będzie trwało od trzech i pół roku do czterech lat, a zwieńczone zostanie uzyskaniem przez absolwentów dyplomu z tytułem inżyniera. Następnie będziesz mógł kontynuować zdobywanie cennych kompetencji na studiach magisterskich drugiego stopnia, trwających od półtora roku do dwóch lat.
Studia na kierunku automatyka przemysłowa i robotyka możesz realizować stacjonarnie oraz niestacjonarnie. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Podczas nauki na kierunku automatyka przemysłowa i robotyka będziesz miał okazję do zgłębienia interdyscyplinarnej wiedzy technicznej, która stanie się podstawą pod kształtowanie cennych umiejętności praktycznych. Zostaną one bez wątpienia docenione na międzynarodowej arenie zawodowej.
Studenci uczą się planowania oraz realizowania eksperymentów elektrycznych i mechanicznych, dowiadują się o nowoczesnych inteligentnych materiałach wykorzystywanych w przemyśle, posiadają umiejętności związane z wykonywaniem zaawansowanych algorytmów sterowania, a także sprawnie posługują się technikami informacyjno-komunikacyjnymi.