Kierunek rachunkowość i controlling z powodzeniem można nazwać interdyscyplinarnym, ponieważ poza kompetencjami z obszaru ekonomii, studenci poznają również podstawy statystyki, administracji oraz prawa.
Jeżeli zdecydujesz się na realizowanie tego kierunku, nauczysz się analizowania i sporządzania sprawozdań finansowych, posiądziesz elementarną wiedzę z zakresu controllingu finansowego w obszarze przedsiębiorstw, a ponadto nauczysz się wykorzystywania specjalistycznego oprogramowania komputerowego oraz narzędzi statystycznych w przyszłej pracy zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku rachunkowość i controlling możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Jeżeli wybierzesz kształcenie pierwszego stopnia na kierunku rachunkowość i controlling w Krakowie, twoja nauka potrwa trzy lata. Po pozytywnym ukończeniu każdego z sześciu semestrów, absolwenci uzyskają dyplom z tytułem licencjata. Studia magisterskie drugiego stopnia, trwające dwa lata, pozwolą ci istotnie poszerzyć cenne kompetencje.
Rachunkowość i controlling możesz realizować w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. W praktyce oznacza to, że będziesz miał realny wpływ na organizację charakteru swojej nauki.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Popularność kierunku rachunkowość i controlling może wynikać z wielu czynników. Jednym z nich jest możliwość uzyskania kompetencji, które okażą się nieocenione przez pracodawców nie tylko w kraju, ale również za granicą.
Osoby wybierające kształcenie w tym obszarze zyskują wiedzę na temat rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych, zgłębiają podstawy statystyki i administrowania aparatem finansowym, potrafią swobodnie się poruszać po płaszczyźnie prawa podatkowego oraz wdrażają działania konsultingowe w umiejętny i dostosowany do potrzeb klienta sposób.