Studia na kierunku filologia romańska mają – wbrew pozorom – dość interdyscyplinarny charakter. Zostały one zadedykowane w szczególności osobom, które chciałyby rozwinąć kompetencje językowe, ale też które interesują się kulturą i historią romańską!
Uczelnie w Warszawie przygotowały program kształcenia, gdzie szczególną rolę odgrywają przedmioty praktyczne. To one sprawiają, że studenci mogą poszerzać swoje kompetencje lingwistyczne przy jednoczesnym osadzeniu ich na bardzo stabilnych podstawach teoretycznych.
Studenci filologii romańskiej uczestniczyć więc będą w ćwiczeniach praktycznych oraz wykładach, które prowadzone są przez lingwistów oraz native speakerów. Każdy przyszły romanista może wybrać również specjalność rozwijającą wąskie kwalifikacje zawodowe.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku filologia romańska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Na studentów, którzy wybiorą kierunek taki jak filologia romańska, czeka kształcenie dwustopniowe. Studenci najczęściej swoją akademicką przygodę zaczynają od studiów licencjackich. Jest to czas kształtowania podstawowych umiejętności filologicznych i intensywnej nauki języka. Po ich zakończeniu studenci mogą kontynuować naukę i przygotowywać się do obrony pracy magisterskiej na studiach II stopnia.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają studentom kształcenie na studiach stacjonarnych lub zaocznych. Studia niestacjonarne najczęściej odbywają się podczas weekendowych zjazdów. Studenci uczestniczą wtedy w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Nie należy zapominać, że kształcenie w trybie zaocznym wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne – nawet w przypadku uczelni publicznej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia filologiczne muszą zostać tak opracowane, by dawały możliwość połączenia wiedzy oraz konkretnych kompetencji. Bardzo ważne jest to wyważenie. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia poszerzają informacje na temat literatury, historii czy sztuki ściśle związanej z kulturą romańską.
Studia na kierunku filologia romańska umożliwiają studentom opanowanie tego języka na poziomie C1 według europejskiego systemu opisu kształcenia językowego. Wszystkie semestry nauki pozwalają również na zdobycie ogólnej wiedzy filologicznej. To ona stanowi podstawy dla analizy, interpretacji czy rozumienia wszelkich zjawisk językowych, kulturowych oraz literackich.