Dziś erę papierowych map i planów mamy powoli za sobą. Wszystko przeniosło się do przestrzeni cyfrowej i to generuje zapotrzebowanie na nowe pokolenia inżynierów, którzy otrzymają unikalne kwalifikacje zawodowe.
Dlatego też studia na kierunku inżynieria geoprzestrzenna obfitują w szereg zajęć praktycznych pozwalających na pozyskanie doskonałych umiejętności zawodowych. Warto podkreślić jednak, że trzon stanowić będą przede wszystkim przedmioty oscylujące wokół najważniejszych zagadnień technicznych – matematyki, informatyki czy nawet fizyki. Już na pierwszy rzut oka widać więc, że studia na tym kierunku mają interdyscyplinarny charakter.
W programie kształcenia tego kierunku odnaleźć można przykładowo przedmioty takie jak: podstawy planowania przestrzennego i urbanistycznego, elementy hydrometrologii, bazy danych przestrzennych czy programowanie w systemach geograficznych. Już te przykłady przedmiotów pokazują, że studenci otrzymają przede wszystkim praktyczne wykształcenie!
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku inżynieria geoprzestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Studenci swoją przygodę z kierunkiem takim jak inżynieria geoprzestrzenna w Warszawie rozpoczną od kształcenia I stopnia. To w trakcie trzech i pół roku nauki zdobędą oni podstawową wiedzę i kwalifikacje, które umożliwiają rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych. Warto jednak zadbać o pełnię wykształcenia i po otrzymaniu tytułu inżyniera rozpocząć studia II stopnia!
Inżynierię geoprzestrzenną można studiować wyłącznie w trybie stacjonarnym. Wiąże się to z dużą ilością ćwiczeń i zajęć praktycznych, które trudno byłoby zrealizować wszystkie podczas weekendowych zjazdów. Dlatego też studenci kształcenia stacjonarnego spotykać się będą regularnie w trakcie tygodnia. Nie będą oni również uiszczać opłat za czesne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W przypadku kierunku takiego jak inżynieria geoprzestrzenna największe znaczenie będą mieć przede wszystkim umiejętności praktyczne, które uda się otrzymać studentom podczas wszystkich semestrów kształcenia. Wystarczy pobieżnie przeanalizować program dydaktyczny, by zobaczyć, że studenci otrzymają rzetelne kwalifikacje zawodowe.
Do podstawowych umiejętności przyszłych inżynierów można zaliczyć więc projektowanie współczesnych systemów geoinformacyjnych, pozyskiwanie i opracowanie danych obrazowych z systemów satelitarnych, tworzenie modeli 3D miast i pojedynczych obiektów, wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych.