Farmacja to niezwykle istotny kierunek medyczny, który pozwoli Ci zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie. Wyszkoleni specjaliści, absolwenci farmacji, służą wiedzą odnoszącą się do jakości produktów leczniczych, a także z zakresu nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych i społecznych.
Kierunek jest niezwykle istotny, zwłaszcza że służy do zapewniania bezpieczeństwa poprzez wytarzanie leków oraz do dzielenia się specjalistyczną wiedzą na temat zdrowia i życia.
Program kształcenia umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie wytwarzania jakości preparatów farmaceutycznych, a także rozwijanie kompetencji odnoszących się do umiejętnego udzielania porad w zakresie działania produktów leczniczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Farmacja możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Farmację możesz studiować przede wszystkim w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Studentów obowiązuje także praktyka zawodowa w aptece.
Kierunek realizowany jest w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie opracowanym programie studiów w zakresie farmacji znajdziemy takie przedmioty jak: farmakognozja, chemia leków, biochemia farmaceutyczna, technologia postaci leku, chemia radiofarmaceutyczna i wiele innych.
Studenci zdobywają wykształcenie techniczne i praktyczne. Uczą się wytwarzać i oceniać jakość preparatów farmaceutycznych. W trakcie zdobywanej edukacji poznają także zasady prowadzenia badań naukowych i mechanizmy nadzoru nad obrotem, przechowywaniem i wykorzystywaniem wyrobów medycznych.
Nauczysz się także, jak udzielać informacji i porad odnoszących się do działania produktów leczniczych. Program kształcenia realizowany jest w formie wykładów, laboratoriów, ćwiczeń, seminariów, a zdobyte wykształcenie weryfikowane jest w trakcie obowiązkowych praktyk zawodowych w aptekach.