Kognitywistyka to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która skupia się na człowieku jako istocie społecznej i kulturowej, ale także jako jednostce indywidualnej, także pod względem biologicznym.
Studia międzyobszarowe pozwolą Ci zdobyć wiedzę na temat uwarunkowań, które odnoszą się do funkcjonowania człowieka w relacjach z innymi ludźmi oraz do zmieniających się w tych relacjach struktur.
Zajęcia odbywają się w dostosowanych do tego pracowniach komputerowych, laboratoryjnych, a także w nowoczesnych salach wykładowych. Program zajęć łączy nauki humanistyczne z przyrodniczymi, przede wszystkim dlatego, że kognitywistyka koncentruje się na człowieku zarówno jako istocie duchowej, jak i istocie biologicznej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Kognitywistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kognitywistykę możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata (sześć semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na pierwszym stopniu. Kształcenie w tym zakresie trwa dwa lata (cztery semestry) i kończy się egzaminem magisterskim, a zarazem tytułem magistra.
Studia stacjonarne to studia dzienne. Na uczelniach publicznych odbywają się bezpłatnie od poniedziałku do piątku.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że tego typu tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kompleksowo opracowany kierunek kognitywistyka łączy zagadnienia z różnych nauk, chociażby psychologicznych, społecznych, informatycznych, przyrodniczych.
W trakcie zdobywanego kształcenia studenci mają okazję spojrzeć na człowieka z różnych stron. Starają się zrozumieć funkcjonowanie ludzi z perspektywy biologicznej i przekładają to na jego możliwości poznawcze i motywacyjno-emocjonalne. Uznaje się, że może mieć to znaczący wpływ na obronę przed manipulacją społeczną i postęp umysłowy ludzi.
Studenci zdobywają praktyczne umiejętności i kompetencje społeczne dzięki biologicznemu, psychologicznemu i społecznemu poznaniu aspektów wpływających na kształtowanie i rozwój podmiotowości człowieka. Wykształcisz także cechy przydatne w przypadku wspierania procesów tworzenia i efektywnego działania zespołów.