Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Położnictwo w Poznaniu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku położnictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia.
Wymagania rekrutacyjne na kierunki studiów w Poznaniu są determinowane przez odgórne ustalenia każdej z uczelni. Mogą się one zmieniać, dlatego warto być na bieżąco poprzez śledzenie stron internetowych wybranej placówki edukacyjnej.
Jako że Położnictwo należy do grona kierunków medycznych, w procesie rekrutacji na większości poznańskich uczelni będą liczyły się następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka. Warto podejść do nauki odpowiednio wcześnie oraz zdawać wymienione dziedziny na poziomie rozszerzonym, co znacznie zwiększy szanse na osiągnięcie maturalnego sukcesu, a tym samym na przyjęcie do grona studentów Położnictwa w Poznaniu.
Położnictwo Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – przedmioty maturalne
Na kierunek położnictwo w rekrutacji 2024/2025 na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu obowiązują wyniki z egzaminów z jednego z następujących przedmiotów maturalnych: biologia, chemia, fizyka i astronomia. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
W czasie studiów na kierunku położnictwo studenci nauczą się opieki nad kobietami ciężarnymi oraz noworodkami. Ponadto poznają zasady monitorowania przebiegu ciąży, wykonywania podstawowych badań oraz przyjmowania porodu. Dowiedzą się także, w jaki sposób opiekować się kobietą w okresie połogu oraz współpracować z lekarzami różnorodnych specjalizacji.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w publicznych i niepublicznych jednostkach ochrony zdrowia, szkołach rodzenia, oddziałach położniczych i ginekologicznych, czy w ośrodkach położniczej opieki domowej.
Program studiów i przedmioty
W trakcie nauki na niemal każdych studiach medycznych, będziesz musiał zapoznać się z ogólną teorią istnienia ludzkich organizmów żywych. Wobec tego poznasz ludzką anatomię, fizjologię, genetykę oraz szereg procesów biochemicznych, mających miejsce w organizmie człowieka zdrowego i chorego.
Po czasie zaczniesz rozszerzać swoje umiejętności o bardziej specjalistyczną wiedzę kierunkową. Wtedy też poznasz wszystkie etapy życia człowieka, a szczególną wagę przyłożysz do zgłębienia procesów rozwojowych noworodków i małych dzieci.
W ramach praktycznych zajęć warsztatowych, początkowo przy użyciu manekinów, będziesz się uczyć poprawnego wykonywania wszelkich zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych noworodków, aby móc instruować świeżo upieczonych rodziców, nie mających przecież instrukcji obsługi do swojego noworodka.
Przedmiotami, które prawdopodobnie napotkasz na swojej edukacyjnej ścieżce, będą:
-
Anatomia
-
Fizjologia
-
Genetyka
-
Etyka pracy położnej
-
Patologie położnicze
Na Położnictwie będziesz się uczyć również o życiu płodowym człowieka, dzięki czemu zrozumiesz procesy hormonalne, mające miejsce w cele kobiety w okresie ciąży. Dowiesz się, co ma wpływ na kobiecą laktację oraz jaką rolę odgrywają czynniki stresogenne dla całokształtu ciąży i porodu.
Zgłębisz wiadomości ze świata suplementów diety, koniecznych do wdrażania dla ciężarnych, borykających się z rozmaitymi niedoborami, dowiesz się jakie mleka zastępcze są najlepsze dla noworodków oraz jaką dietę powinna trzymać kobieta ciężarna i karmiąca piersią.
Nie bez znaczenia pozostanie przyswojenie podstaw psychologii, które pozwolą ci zrozumieć stres, niepokój i szereg innych, nieprzyjemnych stanów emocjonalnych, jakich może doświadczać każda kobieta tuż przed porodem oraz bezpośrednio po nim.
Ile punktów na położnictwo w Poznaniu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 28 punktów.
czytaj dalej progi na położnictwo w Poznaniu
Ogólne cele kształcenia
Studia na kierunku położnictwo to program akademicki, który przygotowuje studentów do pracy w dziedzinie opieki nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, a także opieki nad noworodkami i niemowlętami. Program ten obejmuje szeroki zakres tematyczny, począwszy od podstawowej wiedzy z zakresu biologii, anatomii, fizjologii i patologii rozwoju ciąży, poprzez umiejętności pielęgnacyjne, komunikacyjne i terapeutyczne, aż po specjalistyczne zagadnienia związane z diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych i położniczych.
Podczas studiów na kierunku położnictwo, studenci zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu np. medycyny, biologii i nauk społecznych, w tym podstawowe pojęcia związane z anatomią i fizjologią żeńskiego układu rozrodczego, procesem ciąży, porodem i połogiem, a także zdrowiem noworodka i niemowląt. Uczą się również m.in. zasad prowadzenia wywiadu z pacjentką, przeprowadzania badania fizykalnego, interpretacji wyników badań laboratoryjnych i obrazowych, oraz rozpoznawania i leczenia schorzeń położniczych.
W ramach studiów na kierunku położnictwo, studenci poznają także różnorodne aspekty opieki nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, takie jak aspekty psychologiczne, społeczne, kulturowe i bioetyczne. Uczą się także zasad prowadzenia zdrowego stylu życia w okresie ciąży, przygotowania do porodu, prowadzenia porodu fizjologicznego i interwencyjnego, a także opieki połogowej i karmienia piersią. Studenci uczą się również udzielania wsparcia psychologicznego kobietom w trudnych sytuacjach, takim jak powikłania ciąży, porodu czy straty okołoporodowe.
Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oferuje 102 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Kierunek położnictwo - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególne kierunki studiów jest ograniczona. Uczelnie przeprowadzają rekrutację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, przyjmując kandydatów według listy rankingowej.
Limity miejsc na kierunku położnictwo w Poznaniu:
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: 102
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia
Bezpłatną naukę na studiach można podjąć tylko w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych. Studia niestacjonarne w publicznych szkołach wyższych oraz studia w prywatnych uczelniach są zazwyczaj płatne.
Studia na położnictwie oferuje tylko jedna poznańska uczelnia publiczna w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że nauka na tym kierunku jest w tym mieście bezpłatna.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci wyniki rekrutacji poznać mogą w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Szkoły publikują informacje dotyczące listy osób zakwalifikowanych na poszczególne kierunki oraz punktów zdobytych przez kandydatów w prywatnych profilach kandydatów w systemie IRK lub ERK.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu – 17 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą złożyć dokumenty rekrutacyjne bezpośrednio w siedzibie uczelni – niektóre szkoły wyższe umożliwiają jednak dostarczenie plików za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie – zazwyczaj można tego dokonywać tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji, a kandydaci mają kilka dni na dopełnienie formalności. Pamiętaj, by dostarczyć kompletny zestaw dokumentów – spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem z listy kandydatów zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu – od 17 do 19 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.