Biotechnologia - Lublin

Biotechnologia - Lublin

Studia na kierunku biotechnologia w Lublinie możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Biotechnologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku biotechnologia

23.08.2024

Biotechnologia studia Lublin 2024 | woj. lubelskie

Biotechnologia w Lublinie to 3-letnie lub 3,5-letnie studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 3 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu biotechnologa. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu mikrobiologii przemysłowej czy produkcji substancji biologicznie czynnych.

Biotechnologia - Lublin
Studia na kierunku biotechnologia w Lublinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Procesy biologiczne coraz częściej wykorzystywane są na przemysłową skalę – biotechnologia to dziedzina, która szczegółowo opisuje to zjawisko. Studenci tego kierunku zdobędą interdyscyplinarne wykształcenie, z zakresu m.in. biologii, chemii, genetyki i inżynierii chemicznej. Podczas zajęć studenci zapoznają się z wieloma nowoczesnymi technikami badawczymi oraz nauczą się specyfiki pracy w laboratorium. W programie kształcenia możemy spodziewać się takich przedmiotów jak np. embriologia, biologia molekularna czy biotechnologia w diagnostyce i leczeniu.

Biotechnologia wykorzystywana jest w różnych dziedzinach przemysłu, dlatego też absolwenci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy. Zdobyte umiejętności można wykorzystać w branży chemicznej, spożywczej lub farmaceutycznej oraz w laboratoriach diagnostycznych. Ponadto, na podstawie uzyskanej podczas studiów wiedzy, absolwent będzie mógł rozpocząć własną działalność gospodarczą np. w postaci własnej firmy biotechnologicznej.

Studia na kierunku biotechnologia w Lublinie można podjąć na 3 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej).

Gdzie studiować kierunek biotechnologia w Lublinie

W Lublinie biotechnologię możesz studiować w ramach kierunku na 3 uczelniach publicznychKatolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku biotechnologia, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oferuje 74 miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne nauczanie oferuje również Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

 

Kierunek biotechnologia - uczelnie w Lublinie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek biotechnologia w Lublinie

W procesie rekrutacji na studia w Lublinie na kierunku biotechnologia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka. biotechnologia Lublin - przedmioty maturalne

Kierunki studiów w Lublinie takie jak biotechnologia są coraz bardziej popularne wśród kierunków biologicznych i technicznych. Kandydatów na jedno miejsce jest wielu, dlatego musisz postarać się o jak najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Wybrane przedmioty najczęściej należy zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich są: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, biologia, matematyka, język obcy nowożytny. Warto spróbować także swoich sił w olimpiadach i konkursach, ponieważ laureaci i finaliści zdobywają najwyższe wyniki, a tym samym plasują się na wysokich miejscach na listach przyjętych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku biotechnologia w Lublinie?

Studia na kierunku biotechnologia w Lublinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają trzy lata lub trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku albo dwa lata.

Uczelnie w Lublinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Lublinie - kierunek biotechnologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (Wydział Medyczny KUL) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii UP w Lublinie) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Programy kształcenia są niezwykle rozbudowane i obfitują w najważniejsze przedmioty, dla których bazą są biologia, chemia i fizyka.

 

W programie studiów na kierunku biotechnologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • inżynieria procesów biotechnologicznych,
  • mikrobiologia przemysłowa,
  • inżynieria i aparatura bioprocesowa,
  • systemy pomiaru i kontroli w bioinżynierii
  • kultury komórkowe i tkankowe roślin
  • i wiele innych.

 

Niektóre uczelnie w Lublinie przewidują także wiele ciekawych specjalności takich jak: biotechnologia eksperymentalna, biotechnologia przemysłowa, biotechnologia żywności i leków, biotechnologia zwierząt i inne. Oferty warto śledzić na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, ponieważ propozycje profili kształcenia są zmienne i zależą od zainteresowania studentów.

Absolwenci kierunku biotechnologia w Lublinie zgłębiają szczegółową wiedzę odnoszącą się do organizmów roślinnych i zwierzęcych, które produkują substancje biologicznie czynne oraz zgłębiają metody ich hodowli na skalę laboratoryjną i przemysłową. Zdobywają gruntowne wykształcenie z dziedziny biotechnologii stosowanej w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym, a także z zakresu ochrony zdrowia. Rozwijają umiejętności analityczne oraz nabywają zdolności do projektowania bioprocesów i bioproduktów. Zapoznają się także z zasadami bezpiecznego postępowania z chemikaliami, aparaturą i materiałem biologicznym.

Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Lublinie?

Ile trwają studia na kierunku biotechnologia w Lublinie?

Studia na kierunku Biotechnologia w Lublinie, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Biotechnologia w Lublinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier / magister

Jaka praca po biotechnologii

Absolwenci studiów inżynierskich w zakresie biotechnologii z powodzeniem znajdują zatrudnienie w jednostkach, które zajmują się projektowaniem procesów biotechnologicznych, laboratoriach badawczych, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych, laboratoriach analitycznych, laboratoriach kryminalistycznych i medycyny sądowej, jednostkach zaplecza naukowo-badawczego przemysłu biotechnologicznego, zakładach diagnostyki mikrobiologicznej i biochemicznej, firmach kosmetycznych, firmach farmaceutycznych, firmach doradczych i szkoleniowych, firmach produkujących odczynniki diagnostyczne, firmach biotechnologicznych, placówkach i instytucjach naukowych, stacjach hodowli roślin, parkach naukowo-technologicznych, zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności, zakładach gospodarki komunalnej, jak również w urzędach, które zajmują się ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody.

Absolwenci pracują jako mikrobiolodzy, biotechnolodzy, genetycy, biolodzy, laboranci, technicy analitycy, specjaliści do spraw rejestracji leków w przemysłowych ośrodkach naukowo-badawczych, które wykorzystują procesy biotechnologiczne czy też specjaliści do spraw rejestracji leków. Działają również w zakresie ekorozwoju i ekonomii produkcji w aspekcie środowiskowym. Studenci są przygotowywani do pracy w urzędach związanych z diagnostyką molekularną materiału roślinnego i mikrobiologicznego, instytucjach zajmujących się oczyszczaniem ścieków, przetwarzaniem odpadów stałych, ale i instytucjach zajmujących się nowoczesną hodowlą roślin, produkcją, bioremediacją gruntów. Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele, dlatego przyszli kandydaci, którzy rozważają studia inżynierskie w zakresie biologii i nauk pokrewnych tak żywo interesują się kierunkiem biotechnologia w Lublinie.

Jak wygląda rekrutacja na biotechnologię w Lublinie

Biotechnologia - rekrutacja na uczelniach w Lublinie:

sprawdź rekrutacja na studia w Lublinie

 

Ile osób na miejsce na biotechnologię w Lublinie

Biotechnologia w Lublinie należą do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Lublinie. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce.

Ile kosztują studia na kierunku biotechnologia w Lublinie

Studia stacjonarne na kierunku biotechnologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. 

Sprawdź

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Biotechnologia Lublin studia i stopnia

Biotechnologia Lublin studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Biotechnologia Lublin studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku biotechnologia w Lublinie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Biotechnologia w Lublinie

Jakie opinie mają studia na kierunku biotechnologia w Lublinie?

Studia biotechnologiczne w Lublinie to interdyscyplinarna nauka, która potrafi wykorzystywać procesy biologiczne na skalę przemysłową.

Darek, student drugiego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Wszyscy lubimy piwo, ale nie wszyscy wiemy, że produkcja piwa to jeden z najczęściej podawanych przykładów procesów biotechnologicznych. To, jak wykorzystujemy biologię na skalę przemysłową, jest niezwykłe. Chcę być tego częścią.

10 uczelni w Lublinie

Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować