Psychologia - Rzeszów

Psychologia - Rzeszów

Psychologia - Rzeszów

Studia w Rzeszowie

na kierunku psychologia

Odkryj psychologię w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Psychologia – studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku psychologia w Rzeszowie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć na niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku psychologia, w roku akademickim 2021/2022, uczelnia niepubliczna oferuje płatne studia w obu trybach. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4900 zł.

czytaj dalej wszystko o Psychologia - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek psychologia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Psychologia w Rzeszowie

Wymagania rekrutacyjne na niektóre studia z pogranicza nauk humanistycznych i społecznych, jakie narzucają uczelnie w Rzeszowie, są dosyć rygorystyczne z powodu ogromnego zainteresowania ich podjęciem oraz oczywistego obowiązku wykształcenia wyłącznie najlepszych, kompetentnych do pełnienia adekwatnych ról zawodowych.

Zanim zdecydujesz się aplikować, zapoznaj się ze szczegółowymi ustaleniami wybranej uczelni, gdyż mogą się one zmieniać oraz różnić w zależności od miejsca podjęcia edukacji. Postaraj się być na bieżąco, aby oszczędzić sobie solidnej dawki niepotrzebnego stresu wynikającego z niepepności oraz nieprzyjemnych zaskoczeń.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Psychologia w Rzeszowie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

PSYCHOLOGIA RZESZÓW STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PSYCHOLOGIA RZESZÓW STUDIA STACJONARNE

PSYCHOLOGIA RZESZÓW STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Psychologia w Rzeszowie

 

 

Kierunki studiów w Rzeszowie można podjąć dwojako – w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego. Jacy kandydaci powinni wybrać daną opcję? Studia stacjonarne, inaczej zwane dziennymi, są nastawione na przedstawianie przedmiotów kierunkowych w trakcie pięciu dni roboczych każdego tygodnia. Największą zaletą studiów stacjonarnych jest brak konieczności opłacania czesnych oraz regularność zdobywanej wiedzy.

Studia niestacjonarne adresowane są do tych, którzy woleliby kształcić się weekendowo, zamiast przystępowania do tradycyjnego cyklu kształcenia, jaki oferują studia stacjonarne. Na Psychologii w trybie zaocznym odnajdą się również ci, którzy chcieliby rozpocząć pełnoetatową pracę zawodową, godząc ją jednocześnie z kształceniem na studiach wyższych. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, prawdopodobnie będziesz uczył się w jeden lub dwa weekendy miesiąca. Przygotuj się do wnoszenia opłat za każdy semestr nauki.

Carl Rogers, jeden z najwybitniejszych psychologów naszych czasów, powiedział kiedyś: „Osoba to płynny proces, nie stały i statyczny byt; płynąca rzeka zmian, nie blok z solidnego materiału; stale zmieniająca się konstelacja możliwości, a nie ustalona ilości cech.”, podkreślając różnice indywidualne i zmiany, jakich doświadcza każda jednostka na przestrzeni całego swojego życia. Wyjątkowość procesów psychicznych, z których składa się każda istota ludzka, sprawia, że pomimo dynamicznie rozwijającej się nauki, Psychologia prawdopodobnie nigdy nie zostanie w pełni zgłębiona.

Jako że charakter i osobowość człowieka kształtuje się na każdym etapie rozwoju, a takie same wydarzenia wypływają na wynik końcowy w zupełnie odmienny sposób, w zależności od tego, jak wyglądała przeszłość jednostki oraz z jakimi cechami temperamentu przyszła na świat, Psychologia jako nauka zajmująca się badaniem sfery psychicznej i emocjonalnej człowieka, jest niesamowicie ciekawa. Złożoność procesów psychicznych i wrażliwość niektórych osób generuje zaburzenia i choroby psychiczne. Ich nieleczenie będzie prowadzić do znacznego pogorszenia ogólnego funkcjonowania, a w najgorszym przypadku do targnięcia się na swoje życia. Dlatego kształcenie psychologów jest niesamowicie ważne w perspektywie dbania o dobrą kondycję społeczeństwa.

Zainteresowanie przyszłych maturzystów, jakim bez wątpienia cieszą się studia psychologiczne w całej Polsce, sprawia, że każdego roku na jedno miejsce statystycznie ubiega się nawet kilkudziesięciu kandydatów, co generuje ogromną konkurencję, której będą w stanie sprostać jedynie najlepsi.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia w Rzeszowie na kierunku Psychologia posiadają zasadniczy cel, jakim jest uposażenie przyszłych absolwentów w szeroką wiedzę kierunkową, pozwalającą na wzięcie odpowiedzialności za ludzkie zdrowie, a niejednokrotnie także i życie. W związku z tym każdy student zmierzy się z nie najkrótszą listą przedmiotów, wśród których z dużym prawdopodobieństwem znajdą się:

 • psychologia różnic indywidualnych,
 • historia myśli psychologicznej,
 • logika matematyczna,
 • podstawy statystyki,
 • neurobiologia procesów poznawczych.

Dalsze etapy nauki będą uzależnione od wybranej specjalności, zawężającej zakres nauki, skupiając jej treść do zagadnień najbardziej interesujących daną grupę studentów. Specjalności, które oferują studia psychologiczne, to:

 • psychologia kliniczna,
 • coaching i doradztwo zawodowe,
 • psychologia rozwoju człowieka,
 • psychologia resocjalizacyjna.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku psychologia w Rzeszowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Różnice indywidualne, występujące pomiędzy ludźmi i będące efektem rozmaitych doświadczeń oraz cech osobowościowych, o których wspomniano na samym początku artykułu, powodują, że na próżno szukać jednego całkowicie uniwersalnego kierunku studiów, który sprostałby oczekiwaniom absolutnie każdego. Zastanawiasz się wobec tego, czy twoja kandydatura na Psychologię w Rzeszowie jest dobrym pomysłem?

Jeżeli jesteś empatyczny, przyjaciele cenią cię za umiejętność dobrego słuchania, lubisz ludzi i chciałbyś nieść im pomoc, często analizujesz osobowość nowo poznanych osób, a obserwacja zachowań przypadkowych ludzi to świetne zajęcie, zdecydowanie powinieneś rozważyć rozpoczęcie Psychologii w Rzeszowie, gdyż prawdopodobnie będzie to strzał w dziesiątkę!

 

4. Program studiów

Siatka przedmiotów, prezentowana przez Psychologię na dowolnie wybranej uczelni w Polsce, została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy z przyszłych absolwentów po przejściu przez wszystkie zawiłości krętej ścieżki studiów był gotów do oferowania pomocy ludziom, borykającym się z wszelakimi problemami natury psychicznej. Dokładny przebieg studiów będzie uzależniony od tego, na jaką specjalność się zdecydujesz, natomiast blok przedmiotów ogólnych wprowadzi cię w świat historycznych uwarunkowań powstania Psychologii jako nauki, uposaży w podstawy wiedzy psychologicznej w postaci na przykład chwytów reklamowych stosowanych w wyświetlanych spotach oraz pozwoli oswoić się z grupową formą prac zaliczeniowych.

Psychologia kliniczna wprowadzi cię w świat chorób psychosomatycznych, u źródła których najczęściej leżą dysfunkcje układu nerwowego, powodowane wadami wrodzonymi lub doświadczonymi w trakcie życia urazami. Doradztwo zawodowe pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości klientów odnośnie ich przyszłego życia zawodowego, a dzięki coachingowi wygłosisz wiele mów motywacyjnych, które skłonią do podjęcia działania nawet najbardziej bierne jednostki.

Ile trwają studia na kierunku Psychologia w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Psychologia w Rzeszowie

Studia na kierunku psychologia w Rzeszowie trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).

Psychologia należy do wąskiego kanonu kierunków jednolitych magisterskich. Co to oznacza w praktyce? W przeciwieństwie do znacznej większości istniejących kierunków, których przebieg jest dwuetapowy, a ukończenie jedynie pierwszego z nich daje kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w zawodzie, Psychologia ma wymiar ciągły, a cykl kształcenia zawarty jest w dziesięciu semestrach. Po ukończeniu pięciu lat nauki, zdobędziesz upragniony tytuł magistra.

Gdzie studiować na kierunku psychologia w Rzeszowie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek psychologia w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Psychologia w Rzeszowie

Rekrutacja to niezwykle ważny, z punktu widzenia możliwości podjęcia studiów na wybranym kierunku, proces. Nie istnieje inna droga do zdobycia wymarzonego zawodu, jak tylko ta, która rozpocznie się od aplikacji na określony kierunek studiów. Marzysz o podjęciu Psychologii?

Specyfika studiów na tym kierunku oraz liczba chętnych znacznie przeważająca ilość dostępnych miejsc sprawiają, że proces rekrutacyjny może wydać się rygorystyczny. Wynik procentowy z języka polskiego, angielskiego oraz biologii powinien być na tyle wysoki, aby pokonać szerokie grono konkurentów. Udział w przedmiotowej olimpiadzie o zasięgu ogólnopolskim i otrzymanie zaszczytnego tytułu finalisty lub laureata z dużym prawdopodobieństwem umożliwi ci podjęcie Psychologii oraz dowolnie wybranego kierunku studiów bez zmartwień o wynik matury.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Przystąpienie do elektronicznej rejestracji kandydatów jest równoznaczne z wyrażeniem chęci podjęcia Psychologii. Proces ten jest niezwykle prosty, dzięki dorobkowi współczesnej techniki. Aby pochwalić się uczelni uzyskanymi na maturze wynikami, dając tym samym szansę na wybór najlepszych kandydatów, wystarczy wypełnić znajdujący się na stronie internetowej wybranej uczelni formularz. Fotografia o standardowych wymiarach do dokumentów, kserokopia matury oraz wydrukowany formularz to prawdopodobnie wszystko, czego będziesz potrzebował do zwieńczenia rekrutacji.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Psychologia w Rzeszowie

Jaka praca po studiach na kierunku Psychologia w Rzeszowie

Psychologia jest niesamowicie szeroką nauką, graniczącą z wieloma niezależnymi odłamami wiedzy. Obszar kreślony przez możliwości zawodowe po ukończeniu studiów psychologicznych będzie wprost proporcjonalny do zdobytej wiedzy i umiejętności. Dlatego jeżeli jesteś wybredny albo pragniesz zmieniać profesje co jakiś czas, powinieneś być usatysfakcjonowany oferowanymi szansami.

Jako absolwent Psychologii klinicznej zatrudnisz się w szpitalach, poradniach zdrowia psychicznego, poradniach diagnostycznych, czy placówkach rehabilitacyjnych. Pełnione przez ciebie role będą w dużej mierze uzależnione od ukończonych kursów specjalizacyjnych, jednak podstawowe zadania to diagnoza zaburzeń pacjentów, udzielanie wsparcia psychologicznego oraz terapia.

Doradcy zawodowi staną przed szansą rozpoczęcia pracy w gabinetach związanych ze świadczeniem usług kierunkowych. Możliwość otworzenia własnego gabinetu, którego celem będzie zrzeszanie niezdecydowanych i nieco zagubionych w życiu, to doskonała opcja dla psychologów dążących do względnej niezależności.

Ponadto każdy absolwent Psychologii w Rzeszowie będzie mógł szukać zatrudnienia między innymi w:

 • szkołach, przedszkolach, świetlicach środowiskowych i innych placówkach związanych z oświatą,
 • więzieniach, zakładach karnych i poprawczych,
 • domach dziecka,
 • domach pomocy społecznej,
 • pracowniach neuro-rehabilitacyjnych.

Jakie opinie mają studia na kierunku Psychologia w Rzeszowie

Świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich bardzo często borykają się z problemem wyboru ścieżki kształcenia oraz miasta, które oferuje dany kierunek studiów. Dla niezdecydowanych z pewnością cenną wskazówką okażą się opinie starszych kolegów. Rozważasz podjęcie Psychologii w Rzeszowie?

Michał, student czwartego roku Psychologii w Rzeszowie, mówi:

„Od początku wiedziałem, że chciałbym studiować Psychologię, bo lubię ludzi i chociaż pewnie zabrzmi to nieco dziwnie, fascynują mnie choroby i zaburzenia psychiczne, zmieniające postrzeganie codzienności. A dlaczego Rzeszów? Wyprowadziłem się tutaj z Lublina i uważam, że była to najlepsza decyzja. Rzeszów jest piękny i oferuje dużo możliwości.”

Kierunki psychologiczne i społeczne w Rzeszowie

Popularne kierunki psychologiczne i społeczne niestacjonarne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)