Mechatronika - Rzeszów

Mechatronika - Rzeszów

Mechatronika - Rzeszów

Studia w Rzeszowie

na kierunku mechatronika

Odkryj mechatronikę w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Mechatronika – studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie Rzeszowskim, Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Rzeszowski oferuje 50 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na URCena za pierwszy rok studiów wynosi około 3800 zł.

czytaj dalej wszystko o Mechatronika - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek mechatronika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Jednostka prowadząca

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne
Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Jednostka prowadząca

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechatronika w Rzeszowie

Żeby dostać się na studia w Rzeszowie na kierunku Mechatronika, należy posiadać ponadprzeciętne zdolności do szybkiego, analitycznego rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych, co należy udowodnić na egzaminie maturalnym z rozszerzonej matematyki. Przedmiotami, które liczą się w trakcie rekrutacji w drugiej kolejności, są: informatyka oraz fizyka.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • fizyka,
 • informatyka,
 • matematyka.

 

Należy mieć na uwadze, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni w Rzeszowie lub ulegać pewnym odgórnym zmianom. Postaraj się regularnie zaglądać na stronę internetową wybranej wcześniej uczelni, aby być w pełni gotowym i świadomym przyszłym studentem.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechatronika w Rzeszowie - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHATRONIKA RZESZÓW STUDIA I STOPNIA

MECHATRONIKA RZESZÓW STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHATRONIKA RZESZÓW STUDIA STACJONARNE

MECHATRONIKA RZESZÓW STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechatronika w Rzeszowie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Jak wyglądają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Fundamentem pod rozwój tak elementarnych składowych codziennego życia niemal każdego członka społeczeństwa, jak na przykład Internetu, szeroko rozumianej elektroniki, sprzętów, czy wszelakich rozwiązań technologicznych, są owoce pracy naukowców dziedzin ścisłych. Dlatego bez wahania można orzec, że techniczne aspekty nauki rozwijają się najprężniej, generując najlepsze z możliwych opcji zawodowych dla swoich praktyków.

Popularność nauk typowo „politechnicznych” sprawia, że coraz więcej uzdolnionych młodych ludzi postanawia spróbować swojego szczęścia podczas rekrutacji. Jednym z kierunków cieszących się najlepszą renomą, a tym samym zainteresowaniem świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, jest Mechatronika. Każdy z nas z pewnością spotkał się z tą nazwą, jednak czy wiemy, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina wiedzy?

Mechatronika to – w najbardziej uproszczonym, ogólnym rozumieniu – doskonalenie istniejących rozwiązań elektronicznych, budowanie nowych podzespołów elektronicznych, a także wszelkie działania w obrębie tworzenia nowoczesnych mechanizmów w celu zoptymalizowania pracy urządzeń. Jako że każdy przeciętny Kowalski korzysta z dobroci elektroniki we własnym domostwie (w końcu najprawdopodobniej pierze, gotuje, zmywa, a nawet relaksuje się przed telewizorem), owoce pracy współczesnych Mechatroników wciąż są na wagę złota.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Siatka kształcenia na Mechatronice zawiera w sobie skomplikowane zagadnienia z pogranicza zupełnie różnych dziedzin nauki, tworząc swoisty, intelektualny miszmasz. Główną podstawą pod rozwój tej dyscypliny jest matematyka wraz z całym dorobkiem naukowym jej praktyków. Ponadto studenci muszą być gotowi na solidne przeszkolenie z robotyki, automatyki, budowy maszyn, materiałoznawstwa, a nawet podstaw fizyki kwantowej. Wszystko to między innymi dzięki następującym przedmiotom:

 • materiały konstrukcyjne,
 • podstawy modelowania geometrycznego,
 • równania różniczkowe,
 • techniki komputerowe,
 • elektrotechnika i elektronika,
 • wprowadzenie do systemów mikroprocesorowych,
 • mechanika płynów,
 • podstawy konstrukcji maszyn.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku. 

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Interdyscyplinarność, cechująca niektóre kierunki studiów w Rzeszowiesprawia, że kandydaci na nie powinni dobrze rozważyć swoją aplikację w celu uniknięcia niepotrzebnych rozczarowań, wynikających ze specyfiki wybranego kierunku. Coraz poważniej zastanawiasz się nad podjęciem Mechatroniki, ale wciąż nie masz pewności, czy to studia odpowiednie dla ciebie?

Jeżeli jesteś dobrze zorganizowany, a wykonywanie kilku rzeczy naraz jest twoją mocną stroną, posiadasz ogromne zamiłowanie do przedmiotów ścisłych i nauk technicznych, marzysz o podjęciu niezwykle przyszłościowego i perspektywicznego kierunku studiów, a ponadto wszystkie nowinki techniczne ostatnich lat masz w małym palcu, to studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie to propozycja edukacyjna, której prawdopodobnie przez cały czas szukałeś!

Uczelnie w Rzeszowie stawiają na wykształcenie grona kompetentnych pracowników, których umiejętności w jak najdokładniejszy sposób odpowiedzą na potrzeby współczesnego rynku pracy. Pomimo oczywistych trudów związanych ze zgłębianiem kierunku tak złożonego, jak Mechatronika, można sobie nieco ułatwić tę kwestię poprzez wybór najlepszego dla siebie trybu kształcenia. Ale który będzie tym najwłaściwszym? Wszystko zależy od wizji przyszłego życia w kwestii organizacji.

Studia stacjonarne generują największą liczbę chętnych i nie ma w tym nic dziwnego. Studenci przygotowują się do obrony pracy inżynierskiej, uczęszczając na rozłożone równomiernie pomiędzy pięć dni w tygodniu, zajęcia i wykłady. Opisywana opcja nie generuje żadnych dodatkowych kosztów ani konieczności uzupełniania różnic programowych w zaciszu domowym.

Tryb zaoczny to ukłon w stronę pełnoetatowych pracowników, marzących o połączeniu kształcenia na studiach wyższych ze zdobywaniem cennego doświadczenia. Zdecydowani na taką formę nauki muszą się przygotować na weekendowe zjazdy, po brzegi wypełnione treścią programową. Niestety, z uwagi na maksymalne skoncentrowanie prezentowanego materiału, niekiedy mogą występować różnice programowe do nadrobienia na własną rękę.

 

4. Program studiów

Program studiów, prezentowany przez studia inżynierskie, zawiera się w kilku dziedzinach, możliwych do podjęcia jako zupełnie niezależne i osobne kierunki studiów, stąd niezwykle szerokie spektrum jego zasięgu. Podstawą dla każdego mechatronika powinna być gruntowna znajomość zasad konstruowania, planowania i projektowania szeroko rozumianych systemów elektronicznych i zastosowania poszczególnych podzespołów celem usprawniania działania nowoczesnych sprzętów.

Mechatronika w głównej mierze ma charakter praktyczny, dlatego jako przyszły student, powinieneś być przygotowany na spędzenie dużej ilości czasu w pracowniach konstrukcyjnych oraz warsztatach, kształcących kierunkowe umiejętności w oparciu na posiadane już podstawy teoretyczne.

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Studia na kierunku mechatronika w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Czas trwania, jakim charakteryzuje się większość kierunków studiów, stanowi odgórne ustalenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i w codziennych przypadkach nie mają na nie wpływu nawet władze uczelni oferujących wybrany kanon wiedzy. Zatem ile będzie trwało przyswojenie całego programu, przeznaczonego dla studiów mechatronicznych w Rzeszowie?

Pierwszy stopień studiów zostaje zwieńczony możliwością pochwalenia się dyplomem inżyniera tuż po trzy i pół letnim cyklu kształcenia, zakończonym powodzeniem na każdym z etapów zwanych semestrami. Studia magisterskie drugiego stopnia to propozycja dla najambitniejszych i wciąż głodnych wiedzy. Zdobycie nowych kompetencji będzie kosztowało dwa lata, a opłaci się nowymi możliwościami zawodowymi.

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Priorytetem znacznej części przyszłych studentów są horyzonty możliwości zawodowych, wyznaczane przez ukończony kierunek studiów. Rozważasz podjęcie Mechatroniki i chciałbyś upewnić się, czy zapewnisz sobie tym samym godne życie finansowe? Absolwenci tego niezwykle opłacalnego kierunku znajdą pracę między innymi w/jako:

 • biurach projektowych,
 • międzynarodowych korporacjach,
 • branży IT,
 • przemyśle elektromaszynowym,
 • własnej działalności gospodarczej.

Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Rzeszowie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek mechatronika w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika w Rzeszowie

Każda decyzja, mająca jakiekolwiek znaczenie w dalszej perspektywie czasowej, powinna zostać dogłębnie przemyślana. Wobec tego co należy sprawdzić, zanim postanowimy aplikować na Mechatronikę w Rzeszowie? Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z programem edukacji, oferowanym przez poszczególne uczelnie. Kiedy zdecydujemy się na którąś, pozostanie już tylko zgłębienie regulaminu celem pozyskania wiadomości na temat rekrutacji.

Podczas aplikacji na pierwszy stopień opisywanego kierunku największe znaczenie mają przedmioty oparte na założeniach matematyki oraz sama matematyka. Dlatego należy rozważyć podejście do matury na poziomie rozszerzonym – przelicznik punktowy w tym przypadku okaże się znacznie korzystniejszy, przez co zwiększysz swoje szanse na pokonanie konkurencji.

Kandydaci na studia drugiego stopnia muszą martwić się jedynie o oceny z dyplomu ukończenia poprzedniego etapu edukacji. To właśnie one zdecydują o przyjęciu na jedno z miejsc przeznaczonych dla przyszłych studentów Mechatroniki.

 

Proces rekrutacji i dokumenty

Pierwszym etapem otwierającym furtkę możliwości rozpoczęcia Mechatroniki, jest zarejestrowanie swojej kandydatury za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej każdej uczelni, zdecydowanej na poszerzenie kanonu oferowanych kierunków o opisywany. Rubryka o nazwie elektroniczna rejestracja kandydatów to jedyna droga do możliwości rozpoczęcia wybranego kierunku studiów.

Drugim i kolejnym krokiem na samym początku długiej i krętej drogi, prowadzącej do zdobycia wyższego wykształcenia kierunkowego oraz uprawnień do wykonywania pracy w zawodzie mechatronika, jest dostarczenie komisji rekrutacyjnej pliku potrzebnych dokumentów. Jeśli na jednej z list przyjętych udało ci się wypatrzeć swoje nazwisko, przygotuj:

 • fotografię do legitymacji,
 • kserokopię świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia,
 • formularz aplikacyjny,
 • dowód tożsamości.

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

MECHATRONIKA - ważne informacje

mechatronika studia

studia inżynierskie i techniczne w Rzeszowie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechatronika w Rzeszowie

Studia ścisłe należą do czołówki kierunków uznawanych za najbardziej prestiżowe i dających gwarancję stabilnego, dobrze płatnego zatrudnienia. Jednak opieranie się na renomie niepotwierdzonej przez nikogo jest jak stąpanie po bardzo grząskim gruncie. Z tego względu poznanie opinii studentów Mechatroniki może okazać się cenne dla kandydatów na ten kierunek.

Emilia, studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Mechatronice, mówi:

„Mówią, że studia techniczne mają największą przyszłość i uważam, że mają rację. Mimo tego, że nie podjęłam Mechatroniki z powołania, to wiem, że przyszła praca zawodowa wynagrodzi mi zarobkami wszystkie trudności. W gruncie rzeczy nauka nie jest taka zła, a odbywana w Rzeszowie ma swój urok. Wszystkim polecam ten wybór.”

Kierunki inżynierskie i techniczne w Rzeszowie

Rozwiń

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)