Przedmiot zainteresowania Pedagogiki kojarzy się głównie z wychowywaniem dzieci i młodzieży. Jednak żeby proces wychowawczy w tej grupie wiekowej był efektywny, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wyedukowanie dorosłych, którzy w końcu sprawują opiekę nad najmłodszymi. Czym zatem zajmuje się Pedagogika jako nauka? Zakres tej kwestii jest niezwykle szeroki. Pedagodzy nie tylko uczą młodzież poprawnego życia w społeczeństwie, w sposób zgodny z obowiązującymi normami i zasadami, ale również podejmują się wdrożenia adekwatnych do sytuacji działań resocjalizacyjnych, wspierają rozwój na różnych etapach życia oraz podejmują się opieki nad potrzebującymi.
Ludzie już od stuleci podejmowali się działań wpasowujących się we współczesną definicję pedagogiki. Jednak jako osobna nauka powstała stosunkowo niedawno. Pedagogika jest obecnie jednym z najchętniej podejmowanych kierunków studiów. Świeżo upieczeni maturzyści, szukający własnej drogi, która przeprowadzi ich przez proces edukacyjny zgodnie z zainteresowaniami, próbują swoich sił na Pedagogice, aby móc podjąć wymagającą, ale dającą wiele satysfakcji, pracę. Radom jest jednym z polskich miast, które umożliwia podjęcie opisywanego kierunku studiów.
Studia pedagogiczne można podjąć na następujących radomskich uczelniach:
-
Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym,
-
Wyższej Szkole Handlowej.
1. Czego się nauczysz na studiach
Z uwagi na wybór uczelni w Radomiu, oferujących możliwość podjęcia Pedagogiki, z pewnością zastanowi cię, czym różnią się prezentowane programy. Kształcenie na każdym wydziale może wykazywać pewne różnice względem innych, jednak cel jest ten sam – wykształcenie profesjonalnych pedagogów, którzy będą dbać o prawidłowy rozwój przyszłych pokoleń. Odpowiedzialność wynikająca z tego zadania sprawi, że już początek studiów zweryfikuje, który z kandydatów jest na swoim miejscu.
W programie studiów na kierunku pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy filozofii z elementami logiki,
-
pedagogika mediów,
-
prawo z elementami ochrony własności intelektualnej,
-
podstawy dydaktyki ogólnej,
-
pedagogika społeczna,
-
pedagogika mediów,
-
wprowadzenie do socjologii.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pedagogika w Radomiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Radomiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Ciężko podać jednoznaczną definicję Pedagogiki, zachowując przy tym wszystkie aspekty, leżące w spektrum zainteresowania tej dziedziny. Jedno jest pewne – każdy pedagog musi być przygotowany na codzienną pracę z ludźmi w różnym wieku, dlatego potencjalny kandydat powinien posiadać ogromne zasoby empatii. Ponadto pożądanymi cechami będzie zamiłowanie do nauk humanistycznych i społecznych, zainteresowanie przekazywaniem wiedzy najmłodszym, cierpliwość oraz wrodzona otwartość na ludzi.
Jeżeli uważasz, że powyższy opis idealnie odzwierciedla twoją osobę, to nie wahaj się dłużej i rozpocznij przygotowania do rekrutacji na Pedagogikę w Radomiu już dzisiaj!
4. Program studiów
Studia w Radomiu na kierunku Pedagogika nie tylko przygotowują do pracy w wybranym zawodzie, zgodnym z kierunkiem kształcenia, ale również zapewniają szereg kompetencji interpersonalnych, przydatnych w codziennym życiu. Siatka studiów na każdej uczelni w Radomiu została rozpisana w taki sposób, aby zapewnić przyszłym specjalistom możliwość pozyskania fachowej wiedzy i umiejętności.
Przyszły pedagog nauczy się wdrażania odpowiednich do sytuacji działań resocjalizacyjnych, zapozna się z tajnikami psychologii i socjologii w celu lepszego zrozumienia sytuacji otaczających go ludzi. Każda z uczelni oferuje możliwość podjęcia kilku specjalizacji, których charakter będzie następujący:
-
pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna,
-
pedagogika resocjalizacyjna,
-
profilaktyka społeczna.
Zależnie od dokonanego wyboru, odpowiednio ukierunkujesz dalszy kształt edukacji na opisywanym kierunku, dzięki czemu twoje horyzonty w dziedzinie zainteresowania zostaną w znaczny sposób poszerzone.