Finanse i rachunkowość - Częstochowa

Finanse i rachunkowość - Częstochowa

Dodaj do ulubionych

24.12.2021

Finanse i rachunkowość - studia Częstochowa | woj. śląskie

Na próżno szukać na świecie przeciętnego człowieka, który nie zdawałby sobie sprawy z wartości pieniądza we współczesnym życiu. Banknoty o różnych nominałach stanowią przedmiot wynagrodzenia za ciężką pracę, są używane w celach zakupu dóbr i usług, a niejednokrotnie nawet stają się sensem egzystencji niektórych ludzi. Każdy z nas orientuje się w podstawowych kwestiach związanych z pieniądzem, jednak niewielu zdaje sobie sprawę z wpływu prawidłowego działania poszczególnych instytucji finansowych na światową gospodarkę, regulującą jakość życia każdego z mieszkańców.

Studia na kierunku finanse i rachunkowość w Częstochowie
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Studia ekonomiczne na kierunku Finanse i rachunkowość w Częstochowie powstały w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na wykształconych finansistów, operujących szeroką wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi oraz zainteresowanie przyszłych maturzystów, marzących o dobrze płatnej pracy na arenie międzynarodowej. O popularności kierunku świadczy liczba chętnych, którzy ubiegają się każdego roku o jedno z dostępnych miejsc.

 

Czego się nauczysz na studiach

Finanse i rachunkowość powstały po to, aby przygotować młodych ludzi do umiejętnego posługiwania się aparatem ekonomicznym, służącym do opisywania, śledzenia i przewidywania szeroko rozumianych zjawisk finansowych, co jest niezbędne do podjęcia odpowiedzialnej pracy w różnorakich placówkach związanych z obrotem pieniędzmi lub wykonywaniem złożonych analiz finansów. Oto niektóre pozycje znajdujące się na liście obowiązkowych przedmiotów:

 • mikro i makroekonomia,
 • finanse przedsiębiorstw,
 • rachunkowość podatkowa,
 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • komunikacja i negocjacje,
 • zarządzanie rynkiem finansowym.

 

Dla kogo te studia

Czy potrafisz wyobrazić sobie kandydata na studia w Częstochowie na kierunek Finanse i rachunkowość, który nie interesuje się podstawowymi zagadnieniami ekonomicznymi, zawsze stronił od nauki matematyki, a ponadto nie rozumie kluczowych założeń gospodarczych, które regulują funkcjonowanie rynków finansowych? Z pewnością nie. Właśnie dlatego zgłębianie Finansów i rachunkowości zdecydowanie nie jest dla każdego. Zatem w co dokładnie powinien być uposażony potencjalny kandydat na opisywany kierunek, który będzie miał największe szanse na odniesienie sukcesu akademickiego i na drodze późniejszej kariery zawodowej?

Jeżeli myślisz o aplikacji na Politechnikę Częstochowską lub Wyższą Szkołę Biznesu w Częstochowie, czyli na te uczelnie, które proponują możliwość rozpoczęcia Finansów i rachunkowości, powinieneś dobrze radzić sobie z matematyką i logicznym rozwiązywaniem złożonych problemów. Zainteresowanie ekonomią będzie dodatkowym atutem, a resztę kompetencji zdobędziesz podczas edukacji.

czytaj dalej wszystko o Finanse i rachunkowość - Częstochowa

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Finanse i rachunkowość w Częstochowie

Uczelnie w Częstochowie narzucają różne wymagania, zależne od specyfiki danego kierunku studiów. Z oczywistych względów, przed przystąpieniem na określone studia, należy wykazywać pewne predyspozycje do ich zgłębiania oraz udowodnić je na egzaminie maturalnym. Finanse i rachunkowość to studia ekonomiczne, a ekonomia bazuje na owocach pracy matematyków. Stąd prosty wniosek, że biletem wstępu na opisywany kierunek studiów jest uzyskanie wysokiego wyniku z rozszerzonej matury z matematyki, języka angielskiego oraz wiedzy o społeczeństwie.

Procedury i wymagania rekrutacyjne różnią się w obrębie poszczególnych uczelni oraz ulegają pewnym zmianom w czasie. Dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco, staraj się śledzić stronę internetową przyszłej uczelni w poszukiwaniu istotnych informacji.

Finanse i rachunkowość w Częstochowie

Jak wyglądają studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Częstochowie

W celu ułatwienia życia studentom, na niektórych uczelniach istnieje możliwość dwojakiego podjęcia Finansów i rachunkowości a mianowicie w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Jeśli masz wątpliwości spowodowane niepewnością, czy któryś z trybów nie stworzy mniejszych możliwości zawodowych niż ten drugi, to wiedz, że są one nieuzasadnione – żaden z trybów nie będzie determinował szans zawodowych absolwentów.

Powinieneś wybrać studia stacjonarne, jeżeli cenisz sobie komfort zdobywania wiedzy, który wynika z codziennych zajęć, podczas których zostaną ci zaprezentowane mniejsze porcje materiału tak, abyś mógł zapamiętać bezproblemowo i w razie potrzeby przećwiczyć jak najwięcej treści programowej.

Studia niestacjonarne odbywają się jedynie w co drugi lub co trzeci weekend każdego miesiąca i trwają niemal cały dzień. Wszystko po to, aby studenci mieli szansę uzyskać identyczną wiedzę i umiejętności, jak na studiach stacjonarnych, w trakcie trwania dwóch lub trzech dni. Kompleksowa i bardzo skoncentrowana dawka materiału może być problematyczna do przyswojenia przez większość studentów, jednak wolny tydzień roboczy, który możesz spożytkować na pełnoetatową pracę lub inne obowiązki powinny wynagrodzić ewentualne niedogodności.

 

Program studiów

Interdyscyplinarność studiów ekonomicznych na kierunku Finansów i rachunkowości w Częstochowie przejawia się w tym, że program nauczania zawiera w sobie kilka niezależnych dziedzin, takich jak ekonomia, matematyka, wiedza o gospodarce, a nawet podstawy zarządzania i psychologii. Właśnie dlatego każdy przyszły absolwent powinien wyróżniać się wszechstronnymi zainteresowaniami i predyspozycjami do nauki wielu różnych dziedzin.

Ile trwają studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Częstochowie

Kierunki studiów w Częstochowie można podzielić na dwie grupy – takich, które składają się z dwóch komplementarnych etapów kształcenia oraz jednolitych magisterskich, czyli o niepodzielnym procesie przebiegu. Finanse i rachunkowość zaliczają się do tej pierwszej, zdecydowanie bardziej licznej grupy. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie Finansów i rachunkowości w Częstochowie, musisz przygotować się na rozpoczęcie kształcenia od studiów pierwszego stopnia, trwających trzy lata i kończących się uzyskaniem tytułu licencjata. Wówczas uzyskasz również uprawnienia do wykonywania pracy w zawodzie.

Drugi stopień studiów ekonomicznych na Finansach i rachunkowości są czasowym uzupełnieniem poprzedniego etapu kształcenia do pięciu lat. Czyli, drogą łatwej kalkulacji, można dojść do wniosku, że od uzyskania tytułu magistra dzielą przyszłych absolwentów jedynie dwa lata, procentujące rozszerzeniem spektrum możliwości zawodowych.

Jaka praca po studiach na kierunku Finanse i rachunkowość w Częstochowie

Powiedzieć, że finansiści zawsze znajdują dobrze płatne i stabilne zatrudnienie na międzynarodowym rynku pracy, to jak nic nie powiedzieć. Między innymi dlatego liczba chętnych na jedno miejsce na studiach wynosi nawet kilkanaście kandydatów. Zatem w jakich sektorach gospodarki odnajdą się absolwenci Finansów i rachunkowości w Częstochowie?

Finansiści mogą zatrudnić się w różnorakich instytucjach finansowych, jak na przykład banki, urzędy skarbowe, placówki leasingowe, urzędy ubezpieczeniowe, a także własnej działalności gospodarczej, opartej o szeroko rozumiany aparat finansowy.

Dzięki umiejętnościom z dziedziny zarządzania, po ukończeniu Finansów i rachunkowości bez trudu odnajdziesz się w pracy dla międzynarodowych korporacji na stanowiskach kierowniczych. Niezależnie od tego, na jaki zawód postanowisz się zdecydować, jedno będzie pewne – wiedza i umiejętności wyniesione ze studiów zapewnią ci świetlaną przyszłość i doskonałe perspektywy.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Finanse i rachunkowość w Częstochowie

Warto pamiętać, że sprawdzenie informatora edukacyjnego przed rozpoczęciem Finansów i rachunkowości w Częstochowie może okazać się niewystarczające. Z tego względu każdy przyszły kandydat powinien zapoznać się ze szczegółowymi procedurami rekrutacyjnymi, ustalanymi przez regulamin poszczególnych uczelni.. Jednak zanim rozpoczniesz poszerzanie brakującej wiedzy, upewnij się, że ten kierunek studiów sprosta twoim oczekiwaniom. Jeżeli:

 • lubisz matematykę, a jej zgłębianie nie stanowi dla ciebie problemu,
 • praca w instytucjach finansowych byłaby spełnieniem twoich marzeń,
 • uważasz ekonomię za jedną z ważniejszych nauk dla współczesnej gospodarki,

to bez wahania aplikuj na Finanse i rachunkowość na wybranej uczelni w Częstochowie, jeśli tylko jesteś pewien, że uda ci się zgromadzić odpowiednią ilość punktów, która wystarczy do pokonania konkurencji – opisywany kierunek studiów jest jednym z najchętniej wybieranych. Udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim to doskonały sposób na zdobycie dodatkowych punktów. Możesz rozważyć na przykład:

 • Olimpiadę Matematyczną,
 • Olimpiadę Wiedzy o Świecie.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia studiów na kierunku Finanse i rachunkowość w Częstochowie jest zarejestrowanie swojej kandydatury za pośrednictwem procesu zwanego elektroniczną rejestracją kandydatów. Ma on na celu umożliwienie kandydatom stworzenie internetowego profilu aplikanta oraz uzupełnienia formularza swoimi danymi osobowymi oraz wynikami zdobytymi na maturze lub studiach pierwszego stopnia.

Jeżeli znajdziesz się wśród szczęśliwców, których nazwiska zajmą zaszczytne miejsce na jednej z list przyjętych, to dopilnuj terminowego dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów, jak na przykład:

 • fotografii do legitymacji studenckiej,
 • kserokopii świadectwa maturalnego,
 • formularza aplikacyjnego.

 

STUDIA W CZĘSTOCHOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Częstochowie

studia w Częstochowie

 

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ - ważne informacje

finanse i rachunkowość studia

finanse i rachunkowość studia online

studia ekonomiczne w Częstochowie

studia ekonomiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Finanse i rachunkowość w Częstochowie

Rozpoczynając edukację na uczelni wyższej, każdy z przyszłych studentów chciałby zaczerpnąć nieco informacji na temat przyszłego kierunku kształcenia, bez ograniczania wyłącznie do informatorów oferowanych przez uczelnie. Dlatego opinie starszych kolegów zwykle okazują się cenne.

Krzysztof, student pierwszego roku Finansów i rachunkowości w Częstochowie, mówi:

„Bycie finansistą prawie od zawsze było moim największym marzeniem. Analizy ekonomiczne, zaawansowana matematyka oraz kształcenie kompetencji interpersonalnych to wszystko, co liczy się najbardziej. Finanse i rachunkowość oferują mi możliwość zgłębienia wszystkich tych zagadnień.”

Popularne kierunki ekonomiczne w Częstochowie

Kierunki ekonomiczne w Częstochowie

Komentarze (0)

wsaib

Popularne

studia

matura 2022

 

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia