Charakter studiów zaocznych, który jest zupełnie odmienny od dziennych, to główny predyktor ich podejmowania. Wielu studentów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wczesne zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych, dlatego pragną podjąć pracę zarobkową i nie rezygnować jednocześnie z kształcenia na wybranym kierunku. Bezpieczeństwo wewnętrzne w trybie niestacjonarnym przewiduje kształcenie weekendowe. W praktyce każdy student zobowiązuje się do aktywnego uczestnictwa w weekendowych, całodziennych zjazdach, podczas których przyswaja skoncentrowane treści programowe.
Historia nieustannie przypomina nam o konfliktach politycznych, rozgrywających się pomiędzy niektórymi państwami świata, których efektem były poważne starcia zbrojne, powodujące niepokoje społeczne, a w najbardziej skrajnych przypadkach, śmierć milionów wojskowych oraz ludności cywilnej. Pomimo tego, że te wyjątkowo trudne czasy znajdują się daleko za nami, istnieje wiele rodzajów przestępczości, która każdego dnia zbiera swoje żniwa. Gdyby nie prężnie rozwijająca się nauka, jaką jest Bezpieczeństwo wewnętrzne, ataki hakerskie, cyberprzestępstwa, zabójstwa na tle religijnym oraz działalność zorganizowanych grup przestępczych mogłyby dotyczyć każdego z nas oraz naszych bliskich.
Dla kogo są studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne
Wyobrażenie sobie studenta Bezpieczeństwa wewnętrznego, a zatem przyszłego pracownika służb mundurowych lub wojskowości, który nie interesuje się tematyką konfliktów zbrojnych i przestępstw albo nie posiada odpowiedniej tężyzny i wytrzymałości fizycznej, jest niezwykle trudne. Mimo faktu, że każdy maturzysta może spróbować podjęcia opisywanego kierunku studiów, to z pewnością nie wszyscy będą mieli szansę na odniesienie sukcesu. Zatem jeżeli chciałbyś sprawować pieczę nad bezpieczeństwem państwa i obywateli, lubisz historię, a ciekawostki na temat militariów nie są ci obce, dodatkowo lubisz nagłe skoki adrenaliny i nie boisz się niebezpieczeństw, to być może Bezpieczeństwo wewnętrzne odpowie na wszystkie twoje potrzeby edukacyjne.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Siatka studiów w zakresie Bezpieczeństwa wewnętrznego, niezależnie od miejsca podjęcia tego kierunku, stawia na wykształcenie w przyszłych absolwentach świadomości na temat zagrożeń politycznych, terrorystycznych oraz konkretnych umiejętności wdrażania konkretnych działań zapobiegawczych i ochronnych, dotyczących całych społeczności, jednostek lub grup w przypadku ochrony imprez masowych i wydarzeń kontrowersyjnych z punktu widzenia ludzi o określonych poglądach.
Studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego zyskują wiadomości o historii wojskowości, dowiadują się nieco o teorii cyberprzestępczości i ataków hakerskich, kształtują swoją wytrzymałość fizyczną oraz gotowość do przeciwdziałania skutkom ataków terrorystycznych i zbrojnych.
Czego się nauczysz na studiach
Studia prawnicze na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne gwarantują uzyskanie pełni kompetencji, możliwych do wykorzystania w wielu placówkach oraz instytucjach, związanych z działaniami ochronnymi, prewencją antyterrorystyczną oraz szerzeniem świadomości na temat ataków hakerskich. Chociaż siatka studiów różni się w zależności od wybranej uczelni, to pewne przedmioty pozostają niezmienne. Oto niektóre z nich:
-
prawo karne skarbowe,
-
prawo karne wykonawcze,
-
historia doktryn polityczno-prawnych,
-
publiczno-prawne aspekty bezpieczeństwa gospodarczego,
-
czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Jakie są ceny studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Warszawie
Jeżeli myślisz o rozpoczęciu studiów w trybie niestacjonarnym, powinieneś przygotować odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli ci na terminowe dokonanie opłat ratalnych za każdy semestr lub rok nauki. Koszt czesnego na Bezpieczeństwie wewnętrznym jest zróżnicowany w obrębie różnych uczelni w Warszawie. Każda z nich informuje o szczegółach związanych ze studiami na swojej stronie internetowej, którą warto odwiedzić przed złożeniem aplikacji na Bezpieczeństwo wewnętrzne. Pamiętaj, że w dokonywaniu opłat ważna jest terminowość – w przypadku przekroczenia czasu płatności mogą zostać naliczane odsetki.
Bezpieczeństwo wewnętrzne w Warszawie - ceny:
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie – od 4200 zł
-
Uniwersytet Warszawski – od 4950 zł
-
Akademia Pożarnicza - 4950 zł
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie - od 6600 zł
-
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – od 4600 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Warszawie – od 7056 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Warszawie
Gdzie studiować kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne niestacjonarnie w Warszawie
Limity miejsc
Na poszczególnych kierunkach studiów obowiązuje limit miejsc, a kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Warszawie:
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 50
-
Uniwersytet Warszawski: 60
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego publikowane są za pomocą systemu rekrutacyjnego (np. IRK lub ERK). Kandydaci mogą dzięki temu dowiedzieć się, czy dostali się oni na wybrane kierunki studiów, a także uzyskują informacje na temat kolejnych etapów rekrutacji.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie – 23 lipca 2024
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 22 lipca 2024
-
Uniwersytet Warszawski – 22 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne w określonym terminie oraz zgodnie z preferowaną przez daną szkołę wyższą formą. Najczęściej uczelnie przyjmują dokumentację, która została dostarczona osobiście przez przyszłych studentów. Niektóre szkoły wyższe mogą jednak wymagać przesłania wymaganych dokumentów np. za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Czasem dokumenty można dostarczyć także za pośrednictwem upoważnionej przez kandydata osoby trzeciej (np. rodzica). Przed aplikowaniem do wybranej uczelni należy zapoznać się z zasadami rekrutacji.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć do siedziby wybranej szkoły wyższej w terminie indywidualnie ustalonym przez daną uczelnię. Dokumentacja musi być kompletna i dostarczona na czas, ponieważ spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów wynikających z zasad rekrutacji jest zazwyczaj równoznaczne ze zrezygnowaniem ze studiów. Formalności można dopełniać najczęściej przez kilka dni, zaraz po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie – od 24 lipca do 2 sierpnia 2024
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 23-25 lipca 2024
-
Uniwersytet Warszawski – 23-25 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.