Filologia studia zaoczne Warszawa

Filologia studia zaoczne Warszawa

Filologia studia zaoczne Warszawa

Studia zaoczne w Warszawie

filologia

Odkryj filologię w Warszawie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Filologia - studia niestacjonarne (zaoczne) Warszawa 2021 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku Filologia w Warszawie to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Filologia studia zaoczne Warszawa

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie jest kierunek filologia polska

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Jednostka prowadząca

Filologia polska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne

Ile kosztują studia na kierunku Filologia w Warszawie

Niestacjonarne kierunki studiów w Warszawie są objęte obowiązkiem uiszczania opłat w kwotach, które zostały ustalone przez każdą z uczelni. W praktyce oznacza to, że studenci powinni posiadać adekwatne zaplecze finansowe, które pozwoli im na regularne opłacanie każdego semestru lub roku odbywanego kształcenia. Wysokość opłat różni się w zależności od wybranej uczelni, dlatego każdy zainteresowany powinien odpowiednio wcześnie zapoznać się z regulaminem interesującej go uczelni i w ten sposób przygotować się na każdą czekającą go ewentualność.

pokaż ceny na poszczególnych uczelniach

Filologia w Warszawie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia polska w Warszawie

Gdzie studiować na kierunku filologia w Warszawie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia w Warszawie

 • Europejska Uczelnia Inofrmatyczno - Ekonomiczna w Warszawie
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie

 

Jak wyglądają studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku Filologia w Warszawie

Filologię w Warszawie możesz podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, ponieważ większość uczelni stara się umożliwić kandydatom naukę w najbardziej przystępnej dla nich formie. Jako że pierwsze doświadczenie zawodowe, zdobyte możliwie wcześnie, jest doceniane przez pracodawców, wielu studentów decyduje się na kształcenie w ramach trybu niestacjonarnego, aby umożliwić sobie wywiązanie się z obowiązków zawodowych podczas każdego tygodnia roboczego. Filologia w trybie niestacjonarnym zakłada weekendowe, całodzienne spotkania, podczas których studenci zdobywają kierunkową wiedzę i umiejętności.

Organizacja czasu prezentowanych treści programowych w żaden sposób nie wpływa na kompetencje, będące wynikiem edukacji Dzięki temu zarówno absolwenci studiów w trybie dziennym, jak i zaocznym, będą mogli pochwalić się równymi szansami na rozwój swojej przyszłej kariery zawodowej, zależnej od własnych aspiracji i ukończonej specjalności.

Zastanawiając się nad istotą przedmiotu zainteresowania każdej Filologii, większości przyszłyby na myśl jedynie takie zagadnienia, które odnoszą się do gramatyki, leksyki, wymowy oraz translatoryki w obszarze danego języka. Prawda jest jednak nieco inna – studia w Warszawie na kierunku Filologia uposażają studentów w wszechstronną wiedzę językową, poszerzoną o historię, kulturę oraz literaturę danego obszaru geograficznego, będącego przedmiotem zainteresowania Filologii o wybranej specyfice. Jako że oferta edukacyjna poszczególnych uczelni systematycznie się poszerza, przyszli filolodzy będą mieli do wyboru już nie tylko Filologię polską, angielską, czy germańską, ale również rozważą mniej popularne propozycje, dotyczące dalszych obszarów językowych.

Osoby planujące podjęcie kariery związanej z nauczaniem języków, wykonywaniem specjalistycznych tłumaczeń, pracą w środowisku biznesowym oraz handlowym z pewnością odnajdą się na studiach na kierunku Filologia. Dzięki kilku różnorodnym specjalnościom, jakie proponują wszystkie ośrodki akademickie, które wprowadziły Filologię do kanonu oferowanych nauk, każdy przyszły abiturient ukształtuje swoją przyszłość zawodową w najbardziej odpowiednią dla niego formę.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studenci dowolnie wybranej Filologii otrzymają gruntowne przeszkolenie z zakresu literatury, historii i kultury danego obszaru językowego, ale przede wszystkim przystąpią do analizowania języka z wielu perspektyw i na różnych płaszczyznach. Studia filologiczne są dziś bardzo popularne, gdyż zapotrzebowanie na ludzi biegle posługujących się przynajmniej jednym językiem obcym jest ogromne, a aspiracje do miana współczesnego poligloty wykazuje wielu młodych ludzi. Różnorodność, jaka występuje w obrębie różnych Filologii sprawia, że każda z siatek kształcenia jest inna, jednak podstawowymi przedmiotami z modułu wiedzy ogólnej, są najczęściej:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • gramatyka kontrastywna,
 • historia literatury,
 • fonetyka i fonologia,
 • warsztaty tłumaczeniowe.

 

2. Dla kogo te studia

Nie bez powodu Filologia przyciąga każdego roku największą liczbę humanistów – właśnie do nich adresowana jest siatka kształcenia, przypisana tego typu studiom. Efektywna nauka i stuprocentowe wykorzystanie szans zapewnianych przez edukację kierunkową prawdopodobnie będą dotyczyły jedynie tych, którzy wykazują pewne predyspozycje, ułatwiające zdobywanie wykształcenia w ściśle określonym obszarze. Marząc o podjęciu Filologii, powinieneś zastanowić się, czy nauka historii, wiedzy o społeczeństwie i języków nigdy nie sprawiała ci problemów, dumnie nosisz miano humanisty, a konkretny obszar językowy szczególnie do ciebie przemawia. Jeżeli tak, to zapoznaj się z programem warszawskich uczelni i wybierz tę, która w największym stopniu odpowiada twoim oczekiwaniom.

 

3. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

4. Program studiów

Program kształcenia, jaki znajdziesz na wszystkich studiach filologicznych, zakłada uposażenie przyszłych absolwentów w elementarną wiedzę z zakresu treści językowych oraz zagadnień związanych z kulturą i literaturą danego obszaru. W zależności od wybranej specjalności, studenci uczą się wykonywania specjalistycznych tłumaczeń oraz prawidłowego wywiązywania się z roli nauczyciela, a także pracy w środowisku biznesowym, wymagającym efektywnego pozyskiwania nowych kontrahentów oraz utrzymywania obecnych. Uczelnie w Warszawie oferują Filologię w trybie niestacjonarnym, która poza uposażeniem w podstawowe kompetencje, zapewni szansę na rozwój zawodowy w dowolnie wybranych placówkach.

Ile trwają studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku Filologia w Warszawie

Studia na kierunku Filologia w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia na kierunku Filologia składają się z dwóch komplementarnych cykli kształcenia, których całość zapewnia studentom uzyskanie pełni kompetencji oraz możliwości kształtowania swojej ścieżki zawodowej. Pierwszy stopień każdej Filologii ma charakter studiów licencjackich, co oznacza, że zawiera w sobie sześć semestrów, czyli trzech lat, jakie należy poświęcić na zgłębianie treści teoretycznych i praktycznych na warsztatach zajęciowych.

Licencjonowani filolodzy często decydują się na kontynuację nauki na studiach magisterskich. Wówczas muszą zagospodarować dwa kolejne lata czasu na ukończenie tego etapu kształcenia. Tytuł magistra zwykle znacząco poszerza zakres możliwości, jakie współczesny rynek pracy ma do zaoferowania absolwentom Filologii.

Jaka praca po studiach niestacjonarnych (zaocznych) na kierunku Filologia w Warszawie

Języki obce są w dzisiejszych czasach niezbędną umiejętnością, której wymaga zdecydowana większość pracodawców. Biegłe władanie przynajmniej jednym z nich zagwarantuje każdemu możliwość znalezienia stabilnego zatrudnienia zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Kształtowanie swojej drogi zawodowej studenci zaczynają w momencie wyboru specjalności, dzięki której otrzymują wykształcenie zgodne ze specyfiką przyszłej pracy.

Jeżeli zdecydowałeś się ukończyć specjalność związaną z translatoryką, z pewnością zainteresują cię oferty zatrudnienia, przygotowane przez biura tłumaczeniowe, kancelarie prawne (zatrudnią cię, jeśli zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje dodatkowe) lub wydawnictwach książkowych i prasowych.

Przyszli nauczyciele obsadzą miejsca w takich placówkach oświatowych, jak przedszkola, szkoły, prywatne i publiczne szkoły językowe, a także będą mogli rozważyć karierę freelancera jako osoba udzielająca korepetycji, co sprawdzi się szczególnie dobrze, jeżeli Filologia, na jaką się zdecydujesz, będzie nietypowa.

Międzynarodowe korporacje, których głównym celem jest nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi klientami z określonych obszarów geograficznych, z otwartymi ramionami przyjmą najlepszych filologów, którzy poza wyspecjalizowaniem wynikającym z przedmiotu kształcenia, dysponują dobrze rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia w Warszawie

W procesie rekrutacji na kierunek filologia w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia w Warszawie

Nim przystąpisz do procesu rekrutacji na Filologię w Warszawie, przemyśl kilka elementarnych kwestii, dzięki którym zyskasz pewność, że opisywana dziedzina jest właśnie tą, z którą chciałbyś związać przynajmniej kilka najbliższych lat swojego życia. Zatem jeżeli:

 • opisujesz siebie jako posiadacz umysłu ścisłego,
 • nigdy nie lubiłeś przedmiotów humanistycznych,
 • techniczne dziedziny wiedzy są twoim konikiem,

 

to prawdopodobnie jesteś zaprzeczeniem idealnego kandydata na studia filologiczne. W przeciwnym wypadku aplikuj pamiętając o tym, że o przyjęciach zazwyczaj decyduje kolejność zgłoszeń lub konkurs świadectw maturalnych, a dokładniej następujących przedmiotów: języka obcego nowożytnego, języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz matematyki.

Wysokie miejsce na liście kandydatów może zapewnić ci udział w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach przedmiotowych, a zdobycie tytułu finalisty lub laureata prawdopodobnie zagwarantuje ci pierwszeństwo w wyborze wymarzonej placówki edukacyjnej. Możesz pomyśleć o przystąpieniu do olimpiad historycznych, językowych oraz matematycznych, gdyż jest to przedmiot brany pod uwagę przy rekrutacji na wszystkie kierunki, nawet te humanistyczne.

 

Zapisy na studia

Zapisy na Filologię w Warszawie przeprowadzane są za pośrednictwem strony internetowej wybranej uczelni. Aby zgłosić chęć podjęcia tego kierunku, należy podążać za zamieszczoną na stronie instrukcją, rzetelnie wypełniając wszystkie zamieszczone tam formularze. Następnym i jednocześnie ostatnim już krokiem będzie dostarczenie następujących dokumentów na biurko komisji rekrutacyjnej:

 • dowodu osobistego,
 • kserokopii świadectwa maturalnego,
 • fotografii do legitymacji.

Jakie opinie mają studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku Filologia w Warszawie

Filologia w Warszawie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród urodzonych humanistów, którzy pragną poszerzać posiadane kompetencje. Renomę kierunku potwierdzają opinie jego studentów oraz absolwentów.

Michał, student pierwszego roku Filologii w Warszawie, mówi:

Studia filologiczne uczą wszystkiego, czego każdy humanista lubiący zagadnienia językowe, potrzebuje do szczęścia. Podejmując ten kierunek wiedziałem, że dzięki niemu otrzymam gruntowne przeszkolenie kierunkowe i zdobędę szansę na dobrze płatne zatrudnienie.”

Kierunki filologiczne w Warszawie

fennistyka
germanistyka
hungarystyka
Rozwiń

Popularne kierunki filologiczne niestacjonarne w Warszawie

Komentarze (0)