Choroby cywilizacyjne, czyli takie, które występują globalnie, dotykają coraz większą liczbę populacji i wynikają z dynamicznego rozwoju współczesnej cywilizacji, dotykają między innymi narządów ruchu. Mimo faktu, że dolegliwości związane z nieprawidłową postawą, wadami w obrębie mięśni i stawów, a także układu kostnego nie niosą za sobą ryzyka zgonu, to bez wątpienia narażają ludzi na ciągły, intensywny ból. Fizjoterapia jest nauką, której celem jest przeciwdziałanie wspomnianym wcześniej dolegliwościom, szerzenie profilaktyki zdrowotnej oraz wdrażanie konkretnych działań rehabilitacyjnych.
Wielu ludzi narażonych jest na długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, na przykład siedzącej. Pracownicy fizyczni natomiast są często narażeni na dźwiganie bardzo ciężkich przedmiotów. Co więcej, coraz częściej można zaobserwować wady postawy u dzieci, które noszą zbyt ciężkie tornistry oraz przyjmują nieprawidłową postawę siedzącą. Fizjoterapeuci stają przed zadaniem uporania się z wszelkimi dolegliwościami natury anatomicznej, jednak zanim przystąpią do pracy w zawodzie, muszą ukończyć studia.
Fizjoterapię w trybie niestacjonarnym możesz podjąć na niektórych polskich uczelniach, między innymi w Poznaniu. Dzięki szerokiemu wykształceniu staniesz się ekspertem w zgłębianej dziedzinie i będziesz mógł nieść pomoc ludziom, którzy borykają się z przewlekłym bólem, niepełnosprawnością i wadami postawy.
Dla kogo są studia na kierunku fizjoterapia
Niemal wszystkie studia medyczne, w tym także Fizjoterapia, adresowane są do osób empatycznych, żywo zainteresowanych naukami przyrodniczymi i fizjologią człowieka, posiadających naturalny talent do praktycznej nauki czynności wymagających zdolności manualnych, a także chcących połączyć swoją najbliższą przyszłość z odpowiedzialnym i wymagającym zawodem. Zatem jeżeli w tym opisie odnajdujesz siebie, to prawdopodobnie studia na kierunku Fizjoterapia w Poznaniu okażą się strzałem w dziesiątkę!
Charakter studiów niestacjonarnych polega na weekendowym trybie kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na podjęcie Fizjoterapii w trybie niestacjonarnym, zobowiążesz się do uczęszczania w wielogodzinnych, często całodziennych zjazdach, które odbywają się od piątku do niedzieli, najczęściej co dwa lub trzy tygodnie. Tryb niestacjonarny jest bardzo często wybierany przez tych, którzy chcieliby na przykład zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe i równolegle kształcić się na uczelni wyższej.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku fizjoterpia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku fizjoterapia w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Czego się nauczysz na studiach
Fizjoterapia należy do obszaru nauk medycznych, a jej głównym celem jest leczenie za pomocą bodźców termicznych, elektrycznych, kinetycznych, mechanicznych, świetlnych oraz chemicznych. Pacjenci, którzy zgłaszają się po pomoc do fizjoterapeutów, najczęściej skarżą się na dysfunkcje układu mięśniowo szkieletowego, oddechowego oraz sercowo naczyniowego. Stąd wniosek, że każdy ze studentów tej przyszłościowej dziedziny zapozna się z obszernym materiałem z zakresu niemal wszystkich nauk medycznych. Przedmiotami tworzącymi siatkę studiów na większości uczelni, są na przykład:
-
dydaktyka fizjoterapii,
-
wychowanie fizyczne,
-
podstawy prawa,
-
etyka fizjoterapeuty,
-
pedagogika ogólna,
-
anatomia,
-
fizjologia.
Program studiów
Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych, co oznacza, że studenci w trakcie nauki mierzą się z przedmiotami opartymi w większości na dorobku naukowym biologów, chemików, biotechnologów, fizyków oraz badaczy nauk pokrewnych. Warto pamiętać, że charakter kształcenia nie zależy od wybranego trybu – zarówno absolwenci Fizjoterapii stacjonarnej, jak i niestacjonarnej, zdobędą takie kompetencje kierunkowe, które umożliwią im rozpoczęcie efektywnej pracy w zawodzie.
Dzięki przedmiotom wchodzącym w siatkę studiów na kierunku Fizjoterapia, zgłębisz teorię najważniejszych dla tego obszaru wiedzy kwestii, takich jak na przykład ludzka fizjologia, anatomia, ze szczególnym naciskiem na budowę układu mięśniowego, szkieletowego oraz sercowo naczyniowego każdego człowieka.
Dzięki warsztatom praktycznym, które prawdopodobnie będą miały miejsce zarówno w budynku uczelni, jak i niektórych placówkach medycznych, nauczysz się wszystkich koniecznych umiejętności, dzięki którym z pełną efektywnością wywiążesz się z przyszłych zawodowych zadań i pomożesz przyszłym pacjentom uporać się z bolesnymi, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, dolegliwościami.
Jakie są ceny studiów na kierunku fizjoterapia w Poznaniu
Niestacjonarne kierunki studiów w Poznaniu są coraz częściej brane pod uwagę w procesie aplikacji przez maturzystów i absolwentów szkół średnich. Każdy z nich powinien pamiętać, że niezależnie od wybranego rodzaju kształcenia, edukacja niestacjonarna będzie płatna. Koszt studiowania Fizjoterapii różni się w zależności od wybranej uczelni. Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacje i dodatkowo dowiedzieć się, czy istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty, zapoznaj się ze stroną internetową wybranej placówki edukacyjnej.
Fizjoterapia w Poznaniu - ceny:
-
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu: 6600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku fizjoterapia w Poznaniu
Uczelnie, na których można studiować kierunek fizjoterapia niestacjonarnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Kandydaci na poszczególne kierunki studiów przyjmowani są w ramach limitu miejsc – w związku z tym są oni obejmowani postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci otrzymują informacje o wynikach postępowania kwalifikacyjnego w prywatnych profilach w systemie rekrutacyjnym. Uczelnie indywidualnie ustalają termin, w którym publikują informacje dotyczące rekrutacji. Kandydaci na fizjoterapię w niektórych szkołach wyższych muszą dostarczyć również aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do studiowania, wystawione przez lekarza medycyny pracy.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Większość szkół wyższych decyduje się na przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych, które zostały złożone osobiście przez kandydatów zakwalifikowanych na studia. Osoby, które nie mogą doręczyć dokumentacji bezpośrednio do siedziby uczelni, mogą wysłać kompletne pliki pocztą tradycyjną.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty na studia składać można w terminie samodzielnie ustalonym przez daną szkołę wyższą. Etap ten zazwyczaj trwa tylko kilka dni i rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu list rankingowych na poszczególne kierunki studiów. Zakwalifikowani kandydaci powinni przygotować kompletny zestaw dokumentów oraz dostarczyć go nie później, niż oczekuje tego wybrana uczelnia – spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)