Papiernictwo i poligrafia studia zaoczne Łódź

Papiernictwo i poligrafia studia zaoczne Łódź

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
niestacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Papiernictwo i poligrafia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku papiernictwo i poligrafia

30.07.2024

Papiernictwo i poligrafia studia niestacjonarne (zaoczne) Łódź - 2024| woj. łódzkie

Papiernictwo i poligrafia w Łodzi w formie niestacjonarnej to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia z papiernictwa i poligrafii w Łodzi w trybie niestacjonarnym (zaocznie) można podjąć na 1 uczelni. 

Papiernictwo i poligrafia studia zaoczne Łódź
Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Choć może się wydawać, że w dobie cyfryzacji odchodzimy od papieru, przemysł papierniczy i poligraficzny nadal ma bardzo duże znaczenie. Papier wykorzystuje się m.in. w medycynie, elektronice, czy przemyśle lotniczym i kosmicznym. Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia pomagają zrozumieć proces produkcji papieru, który wykorzystuje surowce naturalne i odnawialne.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Uczelnie

W Łodzi papiernictwo i poligrafię w trybie niestacjonarnym możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnika Łódzka.

 

Praca po studiach

Absolwentów czeka praca nie tylko w przemyśle celulozowo-papierniczym i poligraficznym, ale również w laboratoriach badawczych, czy firmach konsultingowych. Studia przygotowują też do pracy w biurach, w których projektuje się np. opakowania, reklamy, czy wydawnictwa poligraficzne. 

Jakie są wymagania na studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • matematyka
  • fizyka
  • chemia
  • język obcy

 

Studia inżynierskie na kierunku papiernictwo i poligrafia wzbudzają duże zainteresowanie wśród przyszłych kandydatów na studia politechniczne. W przypadku studiów zaocznych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez uczelnie w Łodzi. Jeśli kandydatów jest zbyt wielu, zazwyczaj obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości lub decyduje kolejność zgłoszeń

Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Papiernictwo zajmuje się badaniem papieru i tektury, a także ich wytwarzaniem i przetwarzaniem. Poligrafia natomiast skupia się na wytwarzaniu druku, który w dzisiejszych czasach osiągnął etap przemysłowy, dlatego też wiąże się ze znajomością najnowszych technologii. Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi to interdyscyplinarny kierunek idealny dla osób interesujących się branżą wydawniczą i branżą techniczną różnego rodzaju.

Kandydaci na studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Powinni odznaczać się umiejętnościami kierowniczymi. Jeśli interesują Cię nowości techniczne i jesteś osobą kreatywną, studia w Łodzi w zakresie papiernictwa i poligrafii są właśnie dla Ciebie.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
  • Studia podyplomowe

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Program studiów i przedmioty

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: nauka o barwie i systemy zarządzania barwą, procesy wytwarzania tektury falistej, metody zabezpieczania druków, nowoczesne metody obliczania nośności wyrobów papierowych, pochodne celulozy i ich zastosowanie w przemyśle, wspomaganie komputerowe w projektowaniu, społeczno-prawne i ekonomiczne aspekty zarządzania ludźmi i wiele innych.
 

W programie studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • nauka o barwie i systemy zarządzania barwą,
  • procesy wytwarzania tektury falistej,
  • metody zabezpieczania druków,
  • nowoczesne metody obliczania nośności wyrobów papierowych,
  • pochodne celulozy i ich zastosowanie w przemyśle,
  • operacje jednostkowe w papiernictwie,
  • diagnostyka i eksploatacja maszyn i urządzeń papierniczych,
  • wspomaganie komputerowe w projektowaniu,
  • społeczno-prawne i ekonomiczne aspekty zarządzania ludźmi
  • i wiele innych.

 

Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalności: technologia papiernictwa i poligrafii; maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne i tym podobne. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.

Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie techniczne z zakresu takich nauk jak matematyka, chemia czy fizyka, a także wiedzę odnoszącą się do papiernictwa, przetwórstwa papierniczego i poligrafii. Absolwenci szczycą się interdyscyplinarną wiedzą i umiejętnościami, które są niezbędne w przypadku próby rozwiązania problemów z zakresu technologii celulozowo-papierniczej, poligraficznej i przetwórczej oraz budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń papierniczych, przetwórczych i poligraficznych. Studenci zdobywają umiejętności, które pozwalają im zajmować się obsługą maszyn i procesów technologicznych, oraz kierować średnim dozorem technicznym.

 

Jakie są ceny studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi

Studia niestacjonarne w są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi i różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów. Czesne za rok studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

 

Gdzie studiować

Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak papiernictwo i poligrafia możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej. Uczelnie w Łodzi starają się zapewnić szeroki wybór studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, które realizowane są nie tylko na Uniwersytecie Łódzkim, w placówkach ekonomiczno-humanistycznych, ale także na Politechnice Łódzkiej.

Uczelnie na których można studiować kierunek papiernictwo i poligrafia niestacjonarnie w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

Uczelnie w Łodzi - kierunek papiernictwo i poligrafia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Łódzka (Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia na kierunku Papiernictwo i poligrafia w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi w trybie niestacjonarnym możesz realizować przede wszystkim na pierwszym stopniu. Są to studia inżynierskie, które trwają cztery lata, czyli osiem semestrów, i kończą się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera umożliwia podjęcie pracy w zawodzie, a także pozwala kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia trwają od półtora roku do dwóch lat, czyli trzy lub cztery semestry, i kończą się egzaminem magisterskim, a tym samym zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia i pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje. W przypadku kierunku papiernictwo i poligrafia studia magisterskie mogą być realizowane w ramach pokrewnego kierunku inżynierskiego.

Papiernictwo i poligrafia w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister

Jaka praca po kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia w Łodzi w ramach papiernictwa i poligrafii przygotowują absolwenta do pracy na stanowiskach takich jak: technolog-papiernik, technolog-poligraf, mechanik-papiernik, mechanik-poligraf, projektant systemów papierniczych i poligraficznych, specjalista-konsultant, technolog działu drukowania, projektant maszyn papierniczych, technolog maszyn papierniczych, kierownik maszyny papierniczej, laborant kontroli jakości druku.

Absolwenci są zatrudniani w zakładach poligraficznych, w jednostkach naukowo-badawczych przemysłu poligraficznego, w przedstawicielstwach firm zagranicznych, w jednostkach handlowych. Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi to odpowiedź na aktualne zapotrzebowania rynku pracy, który prężnie rozwija się w zakresie papierniczo-poligraficznym.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia inżynierskie w Łodzi na kierunku papiernictwo i poligrafia wzbudzają duże zainteresowanie kandydatów, którzy interesują się tematyką papierniczą, poligraficzną i przetwórczą. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy masz predyspozycje kierownicze?
  • Czy interesuje Cię branża papierniczo-poligraficzna?

 

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi jest właśnie dla Ciebie. W przypadku studiów zaocznych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez uczelnie w Łodzi. Jeśli kandydatów jest zbyt wielu, zazwyczaj obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości. Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. W przypadku studiów stacjonarnych uwzględniane są także przedmioty dodatkowe, takie jak, chociażby matematykę, fizykę, chemię, język obcy nowożytny. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi

Papiernictwo i poligrafia w Łodzi

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

Pokaż wszystkie

Jakie opinie mają studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia inżynierskie w Łodzi na kierunku papiernictwo i poligrafia dają bardzo wiele możliwości zatrudnienia.

Konstancja, studentka czwartego roku studiów inżynierskich, stwierdziła:

Od dziecka kochałam książki. Z czasem nie liczyła się już tylko treść, ale także strona wizualna, która pomaga w przyswajaniu tej treści. Dopiero później zainteresowałam się stroną techniczną. Kiedy zaczęłam zgłębiać temat, uznałam, że poligrafia to coś idealnego dla mnie. Specjalizuję się w technologii papiernictwa i poligrafii. Jest bardzo ciekawie, polecam.

komentarze (0)