Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najbardziej naturalnych potrzeb każdego człowieka. Stanowi ono drugą najbardziej fundamentalną potrzebę w piramidzie Maslowa i pokazuje jednocześnie, że to od niej zależy jakość naszego życia. Chcemy żyć z pewnością, że nie grozi nam nic niebezpiecznego, że nie musimy się bać o własne życie. Dziś państwa stawiają ogromną jakość na poprawienie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, zwłaszcza że w ostatnich latach różnego rodzaju wydarzenia zachwiały naszą pewnością. Oznacza to, że nieustannie potrzebni są specjaliści, którzy o to nasze bezpieczeństwo będą dbać.
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne stanowią zatem odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie społeczne. To kierunek kształcenia idealny dla osób, które interesują się aktualnymi zagadnieniami politycznymi i historią, o czym nieczęsto się wspomina. Jeśli chciałbyś kształcić się w tym zakresie musisz zastanowić się także, czy posiadasz zestaw predyspozycji niezbędnych do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Powinna towarzyszyć ci duża odporność na stres, umiejętność działania pod presją czasu, zdolność do logicznego myślenia w sytuacjach zagrożenia i umiejętność działania w grupie. Jeśli dostrzegasz te cechy u siebie, to możesz śmiało pomyśleć o kształceniu na kierunku bezpieczeństwo narodowe.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe cieszą się dużą popularnością być może ze względu na aktualne społeczne tendencje. Odzwierciedleniem tego żywego zainteresowania jest oferta przygotowana przez ośrodki akademickie, ponieważ jest ona bardzo rozbudowana. W praktyce oznacza to, że studia w Warszawie na kierunku bezpieczeństwo narodowe możesz rozpocząć na: Społecznej Akademii Nauk, Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony, czy na Wyższej Szkole Menedżerskiej. Przeanalizuj każdą z tych propozycji, by wybrać tę najlepiej dopasowaną do twoich oczekiwań.
Program kształcenia na studiach takich jak bezpieczeństwo narodowe musi mieć bardzo przemyślany charakter, ponieważ w siatce programowej powinny znaleźć się przedmioty teoretyczne, jak i praktyczne, które wykształcają wszelkie niezbędne umiejętności podczas pracy nad obroną terytorialną. Podczas lat kształcenia uczyć się będziesz, jak:
-
wdrażać różnorodne strategie obronne
-
przeciwdziałać terroryzmowi
-
przeprowadzać akcje ratunkowe w obliczu zagrożeń takich jak klęski żywiołowe, czy zamach
Możesz mieć pewność, że w program kształcenia na studiach bezpieczeństwo narodowe wyklucza nudę!