Optoelektronika studia Warszawa 2025 | woj. mazowieckie
Studia na kierunkuOptoelektronika w Warszawieto studiamagisterskie, których program kształcenia trwa 1,5 roku (studia II stopnia)i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).
Studia na kierunku optoelektronika w Warszawie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Studia w Warszawie 2026/2026 na kierunku optoelektronika możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Warszawskiej (Wydział Fizyki PW) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Instytut Optoelektroniki WAT, Wydział Inżynierii Mechanicznej PW).
Opis kierunku
Optoelektronika – co to właściwie za dziedzina? Jest jedną z dyscyplin technicznych, które zajmuje się wykorzystywaniem specyficznych właściwości światła. Studenci podczas pierwszych semestrów kształcenia poznają najważniejsze tajniki matematyki, informatyki czy fizyki. Będzie to potrzebne do kolejnych etapów nauki, które skupiają się na nauce projektowania i wykorzystywania nowoczesnych systemów optoelektronicznych. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów takich jak np.: optyka, podstawy elektroniki kwantowej, materiałoznawstwo optoelektroniczne, technika światłowodowa, satelitarne przyrządy optyczne czy laserowe systemy łączności.
Praca po studiach
Zdobycze optoelektroniki wykorzystywane są dziś w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Rozbudowana wiedza techniczna pozwoli podjąć pracę w firmach zajmujących się wytwarzaniem specjalistycznego sprzętu — np. urządzeń laserowych. Na absolwentów czeka więc sektor IT, motoryzacyjny, medyczny. Znajdą oni zatrudnienie m.in. w jednostkach służby zdrowia, zajmujących się obsługą i serwisem laserowych urządzeń medycznych, przedsiębiorstwach eksploatujących zaawansowane technicznie środki transportu, a także w instytucjach naukowo-badawczych specjalizujących się w technologiach kosmicznych i satelitarnych. Części osób nieobca będzie także współpraca z Siłami Zbrojnymi RP.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek optoelektronika w Warszawie?
Studia na kierunku optoelektronika zarezerwowane są dla najlepszych abiturientów szkół średnich. Uczelnie w Warszawie przyjmują tych kandydatów, którzy zdobyli najwyższe wyniki podczas egzaminów maturalnych.
Jeżeli zależy ci, by znaleźć się także na listach osób przyjętych, to swojej nauki nie możesz odkładać na później. Wśród przedmiotów, które powinieneś zdawać na maturze, powinny znaleźć się między innymi: fizyka, matematyka, informatyka, fizyka z astronomią.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Dla wielu osób słowo „optoelektronika” może brzmieć jak czarna magia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jest to dziedzina nauki, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Nie każdy po prostu musi się zastanawiać, jak choćby działa jego wyświetlacz w telefonie. Laikom wystarczy, że będą mogli ujrzeć na nim zdjęcia, filmy, teksty w jak najlepszej jakości. O to, by byśmy my mogli komfortowo korzystać między innymi z naszych wyświetlaczy, dbają właśnie optoelektronicy. Optoelektronika jest to bowiem nauka, która zajmuje się wykorzystaniem właściwości światła w celu przekazywania informacji.
Studia na kierunku optoelektronika zadedykowane są przede wszystkim dla umysłów ścisłych. Jeśli nie boisz się wyzwań, jakie współcześnie stawia nam chociażby matematyka i fizyka, to możesz śmiało pomyśleć o rozpoczęciu swojej przygody edukacyjnej właśnie na tym kierunku. Musisz odpowiednio wcześnie zastanowić się, czy studia, gdzie wszystkie zajęcia mają profil ścisły, będą ci sprawiać intelektualną satysfakcję.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku optoelektronika możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
Studia na kierunku optoelektronika w Warszawie realizowane są w ramach drugiego stopnia. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów takie jak optoelektronika nie mogą znajdować się w ofercie każdego ośrodka akademickiego. To ścisły profil kształcenia sprawdza, że uczelnie powinny dysponować doskonale wyposażone sale ćwiczeniowe i kadrę wykładowców, która posiada rozbudowaną wiedzę z zakresu tej dyscypliny. Optoelektronika stanowi pewnego rodzaju prestiżową niszę, dlatego jeżeli studia na tym kierunku będziesz chciał rozpocząć w Warszawie, to czeka na ciebie propozycja uczelni, które znajdziesz w dziale poniżej.
W siatce programowej znajdziesz wiele fascynujących przedmiotów, swoją przygodę z optoelektroniką zaczniesz od doskonałego opanowania podstawowych nauk ścisłych, wśród których naczelne miejsce zajmować będzie matematyka, fizyka oraz informatyka. Jeśli zaczniesz przeglądać program kształcenia studiów na kierunku optoelektronika, to nie powinieneś być szczególnie zdziwiony, gdy znajdziesz w nim przedmioty takie jak:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku optoelektronika w Warszawie?
Studia na kierunku Optoelektronika w Warszawie trwają 1,5 roku (studia II stopnia).
Optoelektronika w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3,5 roku
inżynier
studia II stopnia
1,5 roku
magister inżynier
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU OPTOELEKTRONIKA?
Kierunki ścisłe bardzo chętnie wybierane są przez zdolnych absolwentów szkół średnich przede wszystkim ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Wykształcenie inżynieryjne gwarantuje bowiem konkretny fach, a co za tym idzie – pracę. Na rynku zatrudnienia nieustannie pojawią się nowe oferty dedykowane właśnie dla inżynierów, którzy gotowi są poprawiać jakość naszego życia i funkcjonowania w świecie.
Studia na kierunku optoelektronika nie odstają pod tym względem od innych kierunków ścisłych. Absolwenci warszawskich uczelni mogą liczyć na zatrudnienie we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach, które zajmują się wytwarzaniem przykładowo wyświetlaczy. Czekają na ciebie także:
biura projektowe
ośrodki badawczo-rozwojowe
gdzie pracować będziesz nad twórczym wykorzystaniem potencjału światłowodów. Warto podkreślić, że w przypadku tak prestiżowych kierunków kształcenia możesz liczyć na bardzo szybki rozwój zawodowy na skali międzynarodowej.
Gdzie studiować na kierunku optoelektronika w Warszawie?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz jako specjalność na Politechnice Warszawskiej.
Uczelnie na których można studiować kierunek optoelektronika w Warszawie
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu