Studia chemiczne Kraków

Studia chemiczne Kraków

Studia chemiczne Kraków

Największy wybór studiów

chemicznych w Krakowie

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia chemiczne Kraków | woj. małopolskie

Studia chemiczne w Krakowie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA CHEMICZNE W KRAKOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Biochemia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biofizyka molekularna i komórkowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia - nauczyciel chemii stacjonarne I stopnia
Chemia budowlana stacjonarne I stopnia
Chemia medyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia zrównoważonego rozwoju stacjonarne I stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Zaawansowane materiały i nanotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są studia chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI CHEMICZNE W KRAKOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne w Krakowie

Jeśli marzysz o przyszłości chemika i mistrza tajnych mikstur, to sumiennie podejdź nie tylko do nauki chemii, ale i weź sobie do serca biologię, fizykę i matematykę. Bez nich chemia nie istnieje. Dlatego te przedmioty są traktowane w rekrutacji na równi i tak samo doceniane.

Jeśli realnie myślicie o studiach chemicznych w Krakowie, to przyłóżcie się porządnie do egzaminów maturalnych, których zdanie z wysokimi wynikami gwarantuje przebicie się przez konkurs świadectw.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI CHEMICZNE W KRAKOWIE

chemia

STUDIA CHEMICZNE W KRAKOWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia chemiczne w Krakowie?

Poszukujesz odpowiedniego miejsca na podjęcie studiów chemicznych? W Krakowie funkcjonuje wiele uczelni prowadzących bardzo pożyteczne kierunki studiów. Niezależnie czy interesuje Cię biochemia, chemia medyczna czy nanotechnologie i nanomateriały, Kraków jest przygotowany!

Trzy największe uczelnie państwowe w Krakowie prowadzą studia na kierunkach chemicznych. Kształcą wybitnych chemików i kosmetologów podbijających świat przemysłu farmakologicznego, kosmetycznego, medycznego, jak liczne branże inwestujące w nowe technologie.

Dzięki wiedzy chemicznej zdobywanej podczas studiów, będziecie mogli wybrać wiele ścieżek kariery zawodowej - studia te nie ograniczają, pozwalają na każdym ich etapie wybrać odpowiednią dla Was specjalizacje. Kadry profesorskie są szczególnie dobrze przygotowane do pełnienia swej misji nauczania, a krakowscy studenci dostają mnóstwo możliwości dokształcania i rozwijania swoich pasji. 

Uczelnie te oczywiście współpracują z zagranicznymi jednostkami naukowymi, wspierają wymiany międzynarodowe i doceniają ciężką pracę zdolnych uczniów. Jeśli zastanawiacie się czy Kraków to odpowiednie miejsce do podjęcia studiów chemicznych to sprawdźcie, na jakich kierunkach możecie podjąć tu studia, może któryś z nich przemówi do Was i nie będziecie mogli oprzeć się złożeniu dokumentów rekrutacyjnych!

 

Studia chemiczne w Krakowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia chemiczne w Krakowie są niezwykle popularne wśród maturzystów i studentów, a wybierają je Ci, którzy kochają eksperymenty oraz są zafascynowani pracą w laboratorium. Poszczególne kierunki możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych realizowane jest od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy.
 

Kierunki chemiczne możesz studiować przede wszystkim w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. chemia) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. inżynieria chemiczna i procesowa). Drugi stopień trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra. Studia magisterskie najczęściej uzupełniają wiedzę zdobytą na studiach licencjackich/inżynierskich. 
 

Uczelnie w Krakowie przygotowują także ofertę kierunków podyplomowych, które pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kompetencje. Kształcenie na studiach podyplomowych trwa od dwóch do trzech semestrów i realizowane jest w sposób niestacjonarny.
 

W ten sposób możesz studiować na przykład chemię analityczną w przemyśle i ochronie środowiska lub nowoczesne techniki analityczne dla konserwacji obiektów zabytków.

 

czytaj dalej studia w Krakowie

 

Kierunki studiów chemicznych w Krakowie

 

Studia chemiczne są w dużej mierze budowane w sposób interdyscyplinarny. Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziesz biochemię, biofizykę molekularną i komórkową, chemię medyczną. Łączenie różnych dziedzin i nauk wpływa na wiele możliwości zatrudnienia, ale przede wszystkim jest istotne dla zrozumienia sedna przedmiotu. Poszczególne kierunki możesz ukończyć zarówno z tytułem licencjata, jak i inżyniera.

 

Kierunki chemiczne realizowane są na najpopularniejszych krakowskich uczelniach. Znajdziesz wśród nich chemię zrównoważonego rozwoju, inżynierię chemiczną i procesową, technologię chemiczną, zaawansowane materiały i nanotechnologie, chemię budowlaną. 

 

Studia chemiczne dają bardzo wiele możliwości rozwoju. Są one niezwykle praktyczne, ale także stanowią podstawę dla wielu branż, chociażby medycznych. Warto szczegółowo zapoznać się z listą oferowanych kierunków, wśród których znajdziesz także studia podyplomowe, takie jak współczesne zagadnienia technologii cementów czy chemia z elementami ochrony środowiska.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów chemicznych:

 

 • biochemia
 • biofizyka molekularna i komórkowa
 • chemia
 • chemia budowlana
 • chemia medyczna
 • chemia zrównoważonego rozwoju
 • inżynieria chemiczna i procesowa
 • technologia chemiczna
 • zaawansowane materiały i nanotechnologia

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Krakowie?

 

Studia chemiczne ma w swojej ofercie wiele placówek akademickich w Krakowie. Ich różnorodny charakter wpływa na realizowanie kształcenia w sposób bardziej teoretyczny lub bardziej praktyczny. Wszystko oczywiście zależy również od kierunku, który zamierzasz studiować. 

 

Wiele propozycji inżynierskich znajdziesz na Politechnice Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Politechniczny Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej oferuje między innymi edukację w zakresie technologii chemicznej bądź inżynierii chemicznej i procesowej, natomiast Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH umożliwi Ci kształcenie, chociażby w zakresie chemii budowlanej.

 

Wiele ważnych kierunków znajdziesz na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest nowocześnie wyposażony i pozwala zdobywać praktyczne umiejętności dzięki różnym zajęciom laboratoryjnym. Na Uniwersytecie znajdziesz między innymi biofizykę molekularną i komórkową, ale i chemię, którą studiować możesz także na Uniwersytecie Pedagogicznym.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki chemiczne w Krakowie:

 

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Jak wybrać studia chemiczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

 

Studia chemiczne to pojęcie bardzo szerokie wypełnione różnorodnymi kierunkami studiów, dającymi wiele perspektyw na pracę. Znajdziesz tutaj propozycje niezwykle praktyczne, które pozwolą Ci działać nie tylko naukowo, ale także w różnego rodzaju branżach przemysłowych. Poszczególne kierunki są przeznaczone zwłaszcza dla osób zainteresowanych działalnością badawczą i laboratoryjną.

 

Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w instytucjach badawczych, laboratoriach diagnostycznych i w przedsiębiorstwach, wykorzystujących nowoczesną aparaturę i współczesne technologie, a także w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego, w laboratoriach kontrolno-pomiarowych, kontroli jakości produkcji, ochronie środowiska. 


Oczywiście przed Tobą stoi także szansa na kształtowanie ścieżki dydaktycznej i zajmowanie się szeroko pojmowanym nauczaniem.
 

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 

 • analityk chemiczny
 • nauczyciel chemii
 • kontroler jakości
 • inżynier technolog
 • kierownik produkcji kosmetyków
 • specjalista z zakresu projektowania, wytwarzania i badania materiałów
 • chemik
 • nanotechnolog
 • specjalista ds. ochrony środowiska
 • specjalista budowlany

 

Wybierając kierunek studiów warto kierować się sytuacją na rynku pracy, który zmienia się niezwykle dynamicznie. Współcześni pracodawcy z pewnością nakreślą Ci, jakich specjalistów szukają w danym czasie. Możesz być jednak pewny/pewna, że studia chemiczne są na tyle praktyczne i uniwersalne w kształcenie, że eksperci w tym zakresie sprawdzą się niemal w każdej dziedzinie technicznej i stricte inżynierskiej.

 

Warto także zwrócić uwagę na własne predyspozycje i przeciwwskazania. Nie każdy ostatecznie może poświęcić się pracy laboratoryjnej lub pracy wśród środków chemicznych. Musisz odbyć odpowiednie badania lekarskie oraz zweryfikować swoje umiejętności.

Mimo wszystko dobrze jest studiować coś, co nas interesuje i sprawia nam satysfakcję. Praca stanie się wtedy nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

 

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Wybór uczelni, na której chcemy się kształcić, jest bardzo odpowiedzialną decyzją, wpływającą na jakość naszego kształcenia i późniejsze postrzeganie naszej sylwetki absolwenta na rynku pracy. W Krakowie znajdziesz wiele ważnych placówek akademickich, które rozpowszechnione są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Każda z uczelni odznacza się jednak unikatowym charakterem.

Nim zdecydujesz się na studia na konkretnej uczelni w Krakowie, musisz sprecyzować, jaki kierunek chcesz realizować. Nie każda placówka ma taką samą ofertę kształcenia. Warto także wziąć pod uwagę renomę uczelni oraz opinie absolwentów, którzy stają się kluczowym źródłem informacji w tym zakresie.

W edukacji wyższej chodzi o to, by się rozwijać, dlatego musisz zweryfikować, co może zaproponować Ci dany wydział i w jakim stopniu jest on rozwinięty technologicznie.

Pamiętaj, że studia chemiczne są realizowane przez najpopularniejsze placówki akademickie w Krakowie, takie jak Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Pedagogiczny.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia chemiczne w Krakowie?

Studiowanie to piękny okres w życiu każdego młodego człowieka. W tym czasie zawierane są najważniejsze znajomości, znaczące w życiu zawodowym i prywatnym, a także umacniają się przyjaźnie na całe życie.


Przede wszystkim jednak to wtedy masz szansę się rozwijać i weryfikować, czym tak naprawdę chcesz się zajmować. Studia i wszelkie zajęcia pozaakademickie pozwolą Ci zdobywać nowe kwalifikacje i kompetencje niezwykle cenione na rynku pracy.

 

Studia chemiczne bardzo chętnie są wybierane przez maturzystów i studentów. Praktyczny charakter kształcenia oraz uniwersalne umiejętności przyciągają uwagę osób myślących o dobrze płatnej pracy związanej z naukami chemicznymi i biologicznymi. Bardzo często są to studia inżynierskie bądź stricte o charakterze technicznym, a tego typu kształcenie wpływa na powodzenie na rynku pracy.

 

Kraków to jedno z największych miast akademickich. Na swoją renomę pracuje dzięki różnego rodzaju atrakcjom, ale także programom socjalnym kierowanym do studentów. Jest to popularne miasto turystów, dlatego nie brakuje w nim wydarzeń kulturalnych, sportowych, imprez masowych, z których studenci korzystają bardzo chętnie.

 

Z łatwością znajdziesz mieszkanie w centrum lub dostaniesz miejsce w akademiku. Władze miasta wspierają także programy stażowe, pozwalające rozwijać się młodym ludziom, którzy wciąż się kształcą lub szukają już pierwszej pracy.

 

Władze uczelni współpracują nie tylko z miastem, ale i największymi firmami i instytucjami, dzięki czemu konstruują program kształcenia na podstawie oczekiwań współczesnych pracodawców. Tworzą programy stażowe i oferty praktyk, a także organizują wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą.

 

Uczelnie w Krakowie zachęcają studentów do brania udziału w grantach badawczych, konferencjach naukowych, kołach naukowych. Wszelakie inicjatywy z pewnością rozwiną Twoje działania naukowe i wpłyną na zdobywanie doświadczeń, nieocenionych na polu zawodowym.

 

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach chemicznych

Gdzie można podjąć pracę po studiach chemicznych? Z pewnością w licznych w Polsce laboratoriach i instytutach badawczych, opracowujących nowe technologie, walczących z wirusami, bakteriami. Szczególnie cenionym miejscem pracy po studiach chemicznych są zakłady przemysłu farmakologicznego.

Farmakologia to połączenie pracy chemików, biologów, fizyków i medyków. To w branż farmakologicznej pracę znajduje najwięcej absolwentów kierunków chemicznych i biologicznych. Na wykształconych chemików czekają oczywiście posady w roli nauczycieli chemii, do tego jednak trzeba ukończyć studium nauczycielskie, by zdobyć uprawnienia pedagogiczne (jest to możliwe do zrealizowania w trakcie studiów).

Chemicy znajdują również ciekawe zajęcie w przypadku wybrania kariery naukowej - dzięki możliwościom kształcenia międzynarodowego oraz brania udziału w wymianach studenckich, możecie dostać się do znanych i cenionych zespołów badawczych, realizujących trudne projekty międzynarodowe.

To praca wyzwanie. Wymaga nie lada wiedzy i umiejętności do jej zdobycia i wykonywania. Chemicy w Polsce radzą sobie bardzo dobrze dzięki licznym zakładom przemysłowym potrzebującym specjalistów od spraw pirotechnicznych.

Także w górnictwie zatrudniani są chemicy czuwający nie tylko nad procesem wydobycia węgla, ale przede wszystkim nad bezpieczeństwem. Chemia to dziedzina dość skomplikowana, jednak dla osób, które czują przysłowiowego bluesa, nie będzie to stanowić problemu! 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI STUDIA CHEMICZNE

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi studia chemiczne na kierunkach:

 • biochemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Wydział Chemii zaprasza na kierunki:

 • chemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • chemia medyczna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • nauki chemiczne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

A Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prowadzi kierunek zaawansowane materiały i nanotechnologia na I i II stopniu.

 


POLITECHNIKA KRAKOWSKA STUDIA CHEMICZNE

Kolejną uczelnią państwową prowadzącą studia chemiczne w Krakowie jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki -

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej zaprasza na kierunki: 

 • chemia budowlana, studia inżynierskie i magisterskie,
 • inżynieria chemiczna i procesowa,
 • technologia chemiczna
 • nanotechnologie i nanomateriały.

 


AGH W KRAKOWIE STUDIA CHEMICZNE

Studia chemiczne w Krakowie prowadzi również Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica.

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH

 • chemia budowlana - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • technologia chemiczna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne (na dwóch różnych wydziałach)

Uczelnia ta prowadzi również studia podyplomowe na kierunku chemia z elementami ochrony środowiska.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)