Architektura krajobrazu
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Pokaż
Studia architektoniczne w Lublinie możesz podjąć w 3 uczelniach publicznych: Politechnice Lubelskiej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 do 5,5 roku.
Studia architektoniczne Lublin | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia architektoniczne w Lublinie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, fizyka, język obcy, informatyka, historia sztuki, historia, geografia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Architecture | stacjonarne | I stopnia |
Architektura | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Architektura krajobrazu | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Budownictwo | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Projektowanie wnętrz | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia |
Wzornictwo przemysłowe | stacjonarne | I stopnia |
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 134,8 punktu na architekturę krajobrazu.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Studia architektoniczne w Lublinie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Politechnikę Lubelską na architekturę ubiegało się 3 kandydatów na jedno miejsce. Popularnym wyborem okazały się także studia z architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie na jedno miejsce przypadały 4 osoby.
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów architektonicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach architektonicznych w Lublinie:
Architektura:
Architektura krajobrazu:
Budownictwo:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Koszt kształcenia na studiach architektonicznych w Lublinie uzależniony jest między innymi od wyboru trybu studiowania. Dlaczego? Ponieważ studia możemy podzielić nie tylko na kierunki i formy nauczania, ale właśnie na płatne i bezpłatne. Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne oferowane przez uczelnie publiczne. Oznacza to, że studiami płatnymi są studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Architektura:
Budownictwo:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Każda uczelnia realizuje postępowanie kwalifikacyjne według własnych harmonogramów. Oznacza to, że nie istnieje jeden, obowiązujący wszystkie uczelnie termin, w którym publikowane są listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Niezależnie od terminów, każdy kandydat zostanie poinformowany o wynikach. W jaki sposób? Za pośrednictwem internetowych systemów rekrutacyjnych.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Lublinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Składanie dokumentów to etap rekrutacji, który w każdej uczelni może wyglądać inaczej. Niektóre uczelnie proszą o to, aby zestaw wymaganych dokumentów dostarczyć osobiście, a inne skłaniają się ku poczcie tradycyjnej, bądź poczcie elektronicznej.
Etap składania dokumentów na studia rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia. Jak każdy inny element postępowania kwalifikacyjnego, etap ten posiada jasno określony czas, którego należy przestrzegać. Spóźnienie, jak również złożenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować nawet skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Lublinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Lublin poprzez swoją urodę może wydawać się atrakcyjnym miejscem do studiowania kierunków architektonicznych. Niestety, dla tych którzy chcieliby poprowadzić swoje kształcenie w formie niestacjonarnej tutejsza oferta może być niezadowalająca. Przeglądając propozycje dydaktyczne możemy znaleźć interesujące dyscypliny: Architekturę, Architekturę krajobrazu, a nawet takie, które ze sztandarową architekturą mają niewiele wspólnego, jak na przykład Architektura informacji, czy Architektura książki.
Osoby pragnące rozwijać się w stricte architektonicznych dziedzinach, inspirując się dokonaniami Le Corbusiera, czy Franka Gehry’ego mogą doznać zawodu, gdyż realizowane są one wyłącznie w trybie studiów stacjonarnych. Chcąc kształcić się na studiach architektonicznych w Lublinie należy zmienić swoje plany i z myślenia o nauce wykreślić studia niestacjonarne, zamieniając je na studia stacjonarne.
czytaj dalej studia architektoniczne niestacjonarne w Lublinie
Studia architektoniczne w Lublinie to kierunki studiów, które oferują pozyskanie wszechstronnej wiedzy i licznych umiejętności, które dotyczą przede wszystkim projektowania architektonicznego i urbanistycznego, projektowania i urządzania najbliższego i prywatnego otoczenia człowieka, projektowania wnętrz oraz projektowania otaczającego krajobrazu.
Najpopularniejsze kierunki architektoniczne w Lublinie: Architektura, Projektowanie wnętrz, Architektura krajobrazu, Interior design.
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach architektonicznych
Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy między innymi w pracowniach projektowych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, jednostkach doradztwa technicznego, zarządach parków narodowych i krajobrazowych, firmach projektowo- wykonawczych.
Zarobki
Średnie zarobki w Lublinie na popularnych stanowiskach wymagających wykształcenia z zakresu architektury czy urbanistyki wahają się od 3900 zł do 8200 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, uprawnień, stażu pracy, miejsca pracy).
Myślisz o zostaniu architektem? To bardzo dobry zawód, zdobędziesz konkretne umiejętności do wykorzystania w pracy i w życiu. Posiądziesz cenną umiejętność rysowania, obliczania ryzyka, wiedzę o konstrukcjach budowlanych i umiejętność wykonywania bezpiecznych projektów.
A może chcesz zostać inżynierem budownictwa? Studia powiązane z użytecznym konstruowaniem, projektowaniem i wykonywaniem projektów zawsze cechują się świetlaną przyszłością. Cały czas rozbudowujemy nasze miasta, wsie, rozwijamy infrastrukturę. Dlatego wykształceni i dobrze przygotowani architekci i budowlańcy są nam niezbędni.
Studia architektoniczne w Lublinie z pewnością są dobrym startem w przyszłość dla architektów i inżynierów budownictwa. Dzięki nauce i możliwości odbycia praktyk studenckich zdobędziecie nie tylko umiejętności i wiedzę, ale również doświadczenie, bez którego trudno byłoby Wam wejść w życie zawodowe. Lublin to polska perełka architektoniczna. Pięknie położone miasto, którego historia lokacyjna sięga VI wieku! Miasto, w którym podpisano akt Unii Lubelskiej.
To architektoniczny pomnik historii. Czyż to nie dobre miejsce na studiowanie architektury? Przyglądanie się budowlom, analizowanie ich konstrukcji, stylu oraz poznawanie historii? Studia architektoniczne w Lublinie to prawdziwa podróż architektoniczna w głąb historii - możecie na co dzień podziwiać wspaniałą sztukę architektoniczną, a do tego poznawać tajniki z cyklu: jak to jest zrobione. Sprawdźcie, jakie kierunki studiów architektonicznych możecie wybrać w Lublinie.
Studia architektoniczne w Lublinie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Poszczególne kierunki architektoniczne możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy to studia licencjackie, trwające trzy lata, lub studia inżynierskie, które w zależności od realizowanego kierunku trwają trzy i pół roku (budownictwo) lub cztery lata (architektura). Stopień drugi to uzupełniające studia magisterskie, które możesz realizować w trakcie trzech lub czterech semestrów.
Lubelskie uczelnie przygotowały także ofertę kierunków podyplomowych, umożliwiających zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. Studia tego typu możesz zrealizować w zakresie dwóch-trzech semestrów w trybie niestacjonarnym.
Możesz wybrać na przykład rusztowania budowlano-montażowe, architekturę krajobrazu w rewitalizacji obszarów miejskich, grafikę wydawniczą. Studia architektoniczne pierwszego i drugiego stopnia odbywają się stacjonarnie bądź niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych trwa od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy.
czytaj dalej studia w Lublinie
Studia architektoniczne w Lublinie to studia, które największy nacisk kładą na rozwijanie praktycznych umiejętności. Jakich? Między innymi w zakresie: projektowania konstrukcji obiektów i elementów budowlanych, projektowania architektonicznego i urbanistycznego oraz kierowania procesem inwestycyjnym. Studia architektoniczne w Lublinie są trudne, ponieważ aby opanować wymienione umiejętności należy najpierw pozyskać obszerną wiedzę, złożoną z licznych zagadnień. Tymi zagadnieniami są między innymi: obliczenia inżynierskie, techniki pomiarowe, mechanika budowli, mechanika gruntów, geometria wykreślna, ekonomika procesu inwestycyjnego czy instalacje budowlane. Ponadto warto zaznaczyć, że studia architektoniczne bywają trudne już na etapie rekrutacji, bowiem niektóre kierunki wymagają podejścia do niełatwych egzaminów wstępnych.
Do kategorii studiów architektonicznych w Lublinie możemy zaliczyć przede wszystkim architekturę, architekturę krajobrazu, budownictwo i projektowanie wnętrz. Poszczególne propozycje kształcenie mają wiele elementów wspólnych, ale także wykazują się odrębnością w obiektach zainteresowania. Sprecyzuj, czym najbardziej chciałbyś/abyś zajmować się w sferze architektonicznej. Projektowaniem? Konstruowaniem? Urządzaniem? Budowaniem?
Uczelnie w Lublinie przygotowują oferty kształcenia zarówno w języku polskim, jak i w angielskim. Anglojęzyczne kierunki, takie jak interior design czy architecture, wprowadzą Cię na arenę międzynarodową i ułatwią nawiązywanie kontaktów biznesowych i zawodowych w tym zakresie.
Czekają na Ciebie także interesujące specjalności i studia podyplomowe, które pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Wśród najpopularniejszych kierunków podyplomowych znajdziesz na przykład architekturę książki –projektowanie i edycja oraz architekturę krajobrazu w rewitalizacji obszarów miejskich.
Kierunki architektoniczne w Lublinie - rekrutacja 2024/2025:
czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie
Studia pozwalają zdobyć więdzę i umiejętności z zakresu projektowania architektury i urbanistyki, a także konserwacji zabytków czy realizacji scenografii, wnętrz i wystaw. Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy w biurach projektowych, pracowaniach konserwatorskich, branży budowlanej, firmach wykonawczych, urzędach nadzoru budowlanego.
Poszczególne kierunki architektoniczne możesz realizować na wielu lubelskich uczelniach. Architekturę i budownictwo znajdziesz zwłaszcza na Politechnice Lubelskiej, której Wydział Budownictwa i Architektury jest doskonale przystosowany technicznie do prowadzenia kształcenia w tym zakresie. Ośrodki akademickie przygotowują pracownie i sale wykładowe do realizacji zajęć w zakresie architektury, projektowania, budownictwa.
Swoje propozycje kształcenia przedstawia również Katolicki Uniwersytet Lubelski, który umożliwia kształcenie w zakresie architektury krajobrazu, podobnie jak Uniwersytet Przyrodniczy. W Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji prócz architektury znajdziesz kierunki realizowane w języku angielskim.
Jeśli marzą Ci się studia architektoniczne, już teraz zapisz się na kurs rysunku, by pomyślnie przejść egzaminy wstępne. Progi punktowe na poszczególne kierunki są wysokie, ponieważ kierunki architektoniczne i budowlane uchodzą za jedne z najbardziej opłacalnych i prestiżowych zarazem.
Gdzie studiować kierunki architektoniczne w Lublinie:
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Kierunki architektoniczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Kierunki architektoniczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Lublinie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Lublinie
Studia architektoniczne i budownicze uznawane są za jedne z najbardziej opłacalnych. Specjaliści w tym zakresie zdobywają techniczne, inżynierskie wykształcenie, niezwykle cenne w XXI wieku, który nieustannie coś buduje, zmienia, przekształca. Warto śledzić dynamicznie zmieniający się rynek pracy, który najlepiej określi, jakich ekspertów poszukują współcześni pracodawcy.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
Absolwenci pracują w pracowniach architektonicznych, wydziałach architektury i urbanistyki administracji samorządowej, pracowniach konserwatorskich, przedsiębiorstwach budowlanych, agencjach reklamowych, biurach projektowych, firmach wykonawczych, instytutach naukowo-badawczych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem. Różnorodne możliwości wymagają także określonych umiejętności.
Kierunki architektoniczne są przeznaczone dla osób uzdolnionych manualnie i rysunkowo. Od kandydatów wymaga się myślenia nie tylko przestrzennego, ale i abstrakcyjnego. Przyszli projektanci i architekci muszą odznaczać się nienaganną wyobraźnią i pomysłowością. W dzisiejszych czasach warto studiować coś, co naprawdę nas interesuje. Jeśli czujesz, że architektura, budownictwo, a może projektowanie wnętrz są właśnie dla Ciebie, wybierz studia w Lublinie.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Wybór uczelni wyższej niejednokrotnie uzależniony jest od kierunku, który zamierzasz studiować. Pamiętaj, że nie każda placówka akademicka ma taką samą ofertę kształcenia. Mimo że Politechnika Lubelska oferuje studia architektoniczne, nie znajdziesz na niej architektury krajobrazu, którą proponuje między innymi Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Ośrodki akademickie należy dostosowywać do swoich potrzeb edukacyjnych. Inny charakter kształcenia mają studia politechniczne, inny zaś uniwersyteckie. Zweryfikuj jakie możliwości rozwoju proponuje dana uczelnia. Ważne są wymiany międzyuczelniane, konferencje naukowe, a także zajęcia pozauczelniane.
Wszelkie dodatkowe aktywności wpływają na plus, jeśli chodzi o zdobywanie doświadczenia zawodowego. Zapoznaj się z programami studiów, staży, a także z ofertą stypendialną. Uczelnie w Lublinie mają bardzo wiele do zaoferowania, dlatego niezależnie od tego, gdzie będziesz studiował/a, możesz być pewien/pewna rzetelnego podejścia do realizowanego kształcenia.
Bez cienia wątpliwości możemy powiedzieć, że studia architektoniczne w Lublinie to studia z przyszłością. Pozwala pozyskać specjalistyczne wykształcenie, które pożądane jest na rynku, a dzięki realizowanym programom nauczania przygotowuje do bycia fachowcem, który wyróżnia się znajomością nowoczesnych materiałów budowlanych, znajomością zasad organizacji procesu budowlanego, zasad projektowania architektonicznego i urbanistycznego czy zasad projektowania wnętrz i architektury krajobrazu. Pozyskane na studiach wykształcenie otwiera przed absolwentami wiele możliwości. Mogą pracować w pracowniach projektowych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach produkcji budowlanej, firmach remontowych czy biurach konserwacji zabytków.
Studia powszechnie uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu dorastającego człowieka. To czas rozwijania pasji, zdobywania nowych życiowych doświadczeń, zgłębiania wiedzy znaczącej dla kariery zawodowej. Jednocześnie to okres zawierania przyjaźni i znajomości istotnych dla kariery zawodowej.
Studia w Lublinie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów i studentów. Miasto przygotowuje szereg atrakcji, a tym samym ułatwia dostęp do kultury, sztuki i sportu kształcącym się ludziom. Władze miasta chętnie współpracują z uczelniami, firmami i przedsiębiorstwami, tworząc programy stażowe i oferty praktyk, jednocześnie ułatwiając wkroczenie na rynek pracy.
Uczelnie dbają o rozwój swoich studentów, dlatego zachęcają ich do brania udziału w konferencjach naukowych, grantach badawczych, do zakładania kół naukowych. Organizują także różnego rodzaju wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą. Nowocześnie wyposażone pracownie badawcze, a także dostęp do najnowszych graficznych programów komputerowych umożliwiają zdobywanie wiedzy na podstawie zajęć praktycznych i teoretycznych.
Historyczne miasto stanie się interesującym obiektem inspiracji dla studentów architektury i nauk jej pokrewnych. Co ważne oferuje także wiele możliwości zatrudnienia dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i rozwojowi gospodarczo-społecznemu. Wybierz kierunek architektoniczny i studiuj w Lublinie.
Kim będziesz po studiach architektonicznych? Architektem, bądź budowniczym. W jednym i w drugim przypadku zostaniesz inżynierem. Po studiach, jeśli zechcesz pozostać w zawodzie, zobligowany będziesz do zdania egzaminu zawodowego architekta, który uprawnia do samodzielnej pracy.
Jeśli do takiego egzaminu nie podejdziesz, będziesz mógł pracować w roli asystenta. Zaraz po studiach architektonicznych możesz pracować w jednostkach samorządowych - w biurze projektów urzędu miasta, województwa czy gminy.
A także w prywatnych firmach projektowo-budowlanych. Możesz również rozpocząć własną działalność gospodarczą, o ile masz chociaż skromne, ale jednak masz, CV i portfolio. Aby samodzielnie świadczyć usługi projektowania budynków czy też wnętrz, musisz mieć doświadczenie. Bez niego będzie Ci trudno znaleźć swoich kontrahentów. Doświadczeniem i praktyką warto się chwalić - publikować w internecie swoje zrealizowane projekty.
Dzięki temu wzbudzisz zaufanie swoich przyszłych Klientów i odpowiednio się zaprezentujesz. Na początku warto jednak spróbować swoich sił u boku pracodawcy. Prowadzenie własnej działalności zaraz po studiach powinno być umotywowane sporymi umiejętnościami i praktyką zawodową. Jeśli takowe posiądziesz podczas studiów - architektoniczny świat będzie należał do Ciebie!
Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie
Studia architektoniczne prowadzone są na Politechnice Lubelskiej na Wydziale Budownictwa i Architektury, to tu możecie podjąć kształcenie z zakresu:
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim możecie podjąć studia z zakresu architektury krajobrazu w ramach studiów dwustopniowych.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym, możecie podjąć studia z zakresu architektury krajobrazu (studia inżynierskie).
Marzysz o zostaniu architektem? To już dziś zapisz się na… kurs rysunku! Aby dostać się na studia architektoniczne musisz zdać śpiewająco egzamin z rysunku. I lepiej tej części rekrutacji nie lekceważyć. Ma ona kluczowe znaczenie dla Waszego być lub nie być na listach studentów. Oprócz rysunku dla komisji rekrutacyjnej ważne są wyniki z matury z matematyki, jak i fizyki. Możecie znacząco polepszyć swoją sytuację, jeśli dobrze napiszecie egzamin z języka obcego.
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie studia architektoniczne wybrać
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL
Studia na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Lublinie