Jaka praca po studiach na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie?
Na absolwentów czekać będzie zatrudnienie przede wszystkim w firmach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, które wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Automatyzacja i robotyzacja procesów dotyczy przykładowo sektora:
-
motoryzacyjnego;
-
rolniczego;
-
spożywczego;
-
maszynowego itd.
Specjaliści związani z automatyką i robotyką będą mogli zadbać o to, by między innymi w tych sektorach zachodziły przemyślane prace modernizacyjne. Wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych przyczyni się do rozwoju firmy i przyczyni się do umocnienia jej pozycji na rynku. Absolwenci automatyki i robotyki mogą ubiegać się o zatrudnienie na stanowiskach chociażby konstruktorów, programistów czy projektantów.
Osoby, które są zainteresowane dalszym rozwojem naukowym, będą mogły rozpocząć pracę w różnorodnych ośrodkach badawczych czy instytucjach naukowych, które czekają na nowych pracowników nie tylko w Polsce, lecz również na arenie międzynarodowej.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Automatyka i robotyka?
Będąc absolwentem kierunku studiów Automatyka i robotyka czeka na ciebie wiele możliwości zawodowych. Jako absolwent możesz szukać zatrudnienia w firmach produkcyjnych, ośrodkach badawczych lub w firmach z takich sektorów jak m.in. rolniczy, spożywczy oraz maszynowy. Niektórzy decydują się również na kontynuowanie nauki na studiach III stopnia oraz pracę naukową. Absolwenci najczęściej mogą znaleźć zatrudnienie np. jako automatycy oraz kierownicy utrzymania ruchu. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Automatyk
Absolwenci Automatyki i robotyki mogą pracować jako automatycy np. w firmach produkcyjnych. Czym zajmuje się automatyk? Odpowiada on za obsługę maszyn oraz urządzeń produkcyjnych, a także za ich stan techniczny. Automatyk jako specjalista w tym zakresie kontroluje, czy maszyny działają prawidłowo i zajmują się ich stanem technicznym. Automatycy zajmują się również tworzeniem procesów automatyki, które wykorzystywane są następnie na produkcji. Mediana zarobków automatyka wynosi 7650 zł brutto miesięcznie.
Kierownik utrzymania ruchu
Absolwenci Automatyki i robotyki mogą również zostać kierownikiem utrzymania ruchu. Kierownik utrzymania ruchu odpowiada za kontrolę parku maszynowego, a także zajmuje się sprawdzaniem, czy wszystkie urządzenia są sprawne. Awaria urządzania może skutkować nie tylko opóźnieniem produkcji, ale także narażeniem pracowników na niebezpieczeństwo. Mediana zarobków kierownika utrzymania ruchu wynosi około 9630 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.