Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Veterinary medicine |
jednolite |
stacjonarne |
Weterynaria |
jednolite |
stacjonarne |
Studia jednolite to proces kształcenia prowadzony nieprzerwanie, bez podziału na stopnie. Pomimo tego, że studia te realizowane są płynnie to kierunki do nich należące mogą zakładać inny czas kształcenia, od 4, 5 roku do 6 lat, a wszystko uzależnione jest od ich tematyki, jak również od tego, do wykonywania jakich zawodów mają przygotować. Kiedy zastanawiamy się nad tym, jakie kierunki prowadzone są w tym systemie, niemal od razu przychodzą nam do głowy: Kierunek lekarski, Kierunek lekarsko- dentystyczny, Prawo, Psychologia, Farmacja czy Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. To oczywiście prawa. Wymienione kierunku reprezentują obszar studiów jednolitych, jednak nie odnajdziemy ich w katalogu dydaktycznym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego funkcjonuje system studiów jednolitych? Dlaczego istnieją kierunki, które prowadzone są według podziału na pierwszy i drugi stopień, a obok nich funkcjonują kierunki prowadzone systemem jednolitym? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Istnieją kierunki, których programy nauczania są niezwykle rozbudowane, a na dodatek niełatwe do podziału na etapy. Są to kierunki, które w dużej mierze możemy nazwać kierunkami zawodowymi, a zatem przygotowującymi do wykonywania jasno określonej działalności zawodowej. Za przykład możemy wziąć jeden z wyżej wymienionych kierunków, jednak posługiwać się będziemy przykładem z omawianej przez nas uczelni, który również jest charakterystyczny i zagłębiając się w jego program bez trudu dostrzeżemy, że podział na stopnie jest niemożliwy, a nawet jeśli byłby możliwy, to nie przynosiłby zamierzonych efektów.
Proces rekrutacji na studia jednolite w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wygląda tak samo, jak w przypadku postępowania kwalifikacyjnego na kierunki prowadzone w podziale na stopnie. Aby ubiegać się o przyjęcie na studia należy zarejestrować się w Internetowym Systemie Rekrutacji, wprowadzić niezbędne dane osobowe i teleadresowe, uzupełnić wyniki maturalne, wgrać niezbędne dokumenty i wnieść opłatę rekrutacyjną. W przypadku powodzenia, należy dostarczyć wymagane dokumenty. Starając się o status studenta należy wszystkie rekrutacyjne polecenia wykonywać dokładnie, aby ustrzec się niepotrzebnych błędów. Ponadto, polecenia należy wykonywać w konkretnych terminach, bowiem każdy etap postępowania kwalifikacyjnego posiada określone ramy czasowe. Błędy oraz spóźnienia mogą spowodować dyskwalifikację z wyścigu o indeks.
Studia jednolite w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reprezentowane są przez jeden kierunek – Weterynarię. Aby zostać studentem należy przyłożyć się przede wszystkim do nauki biologii i chemii, ponieważ właśnie te przedmioty brane są pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Weterynaria to kierunek prowadzony przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej, realizowany na podstawie między innymi europejskich przepisów regulujących kształcenie lekarzy weterynarii. Jego założeniem jest opanowanie wiedzy umożliwiającej wyjaśnianie zasad i mechanizmów leżących u podstaw zdrowia zwierząt, a także powstawania chorób i ich terapii, a także licznych umiejętności, na czele z umiejętnościami analizowania i interpretacji objawów klinicznych, rozpoznania stanu chorobowego oraz podejmowania czynności terapeutycznych lub profilaktycznych.
Kształcenie na studiach jednolitych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a zatem na kierunku Weterynaria trwa 5, 5 roku.
Weterynaria w SGGW jest kierunkiem prowadzonym w trybie stacjonarnym. Tryb ten oznacza, że studenci uczęszczają na uczelnię w dni powszednie, a zatem od poniedziałku do piątku, i realizują zajęcia, które rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Kształcenie polega na uczestnictwu w: wykładach, ćwiczeniach, stażach klinicznych oraz praktykach zawodowych.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie