Dziś docierają do nas informacje z różnorodnych źródeł. W jednej chwili możemy pozyskać dane o pogodzie, konfliktach światowych czy kursach walut. Sami też nieustannie dzielimy się swoimi danymi – wystarczą szybkie zakupy w Internecie, założenie konta w banku czy zwyczajne logowanie na portalu społecznościowym. To rodzi również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy czuwać będą między innymi nad bezpieczeństwem danych w sieci.
Uczelnie w Warszawie przyglądają się więc tym trendom i tworzą kierunek taki jak inżynieria i analiza danych. Stanowi on aktywną odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie rynkowe. Jego studenci uczestniczyć będą w szeregu zajęć. Wśród przedmiotów wchodzących w skład podstawy programowej można odnaleźć więc przykładowo: logikę i matematykę dyskretną czy metody numeryczne i szyfrowanie i kompresję danych.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku inżynieria i analiza danych możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie).
2. Tryb:
Studia na kierunku inżynieria i analiza danych to propozycja kształcenia I stopnia. W praktyce oznacza to, że studenci będą zdobywać wiedzę i kwalifikacje przez trzy i pół roku, po czym przystąpią do obrony pracy inżynierskiej. Uzyskanie dyplomu pozwoli także na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych.
Absolwenci inżynierii i analizy danych będą mogli kontynuować naukę na kierunkach pokrewnych i dopiero wtedy otrzymają tytuł magistra, który otworzy wszystkie drzwi zawodowego rozwoju. Inżynieria i analiza danych w Warszawie to kierunek w trybie stacjonarnym. Ma to związek z dużą ilością zajęć praktycznych. Studenci więc kształcić się będą regularnie w trakcie tygodnia. Nauka na państwowej uczelni będzie się również wiązać z brakiem opłat za czesne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia w Warszawie na kierunku inżynieria i analiza danych mają przede wszystkim praktyczny charakter. Oznacza to, że ich studenci otrzymują wiedzę, która staje się podstawą dla rozwoju ważnych kwalifikacji. Można do nich zaliczyć przede wszystkim rozbudowane umiejętności informatyczne i matematyczne.
Studenci przede wszystkim biegle programują w różnorodnych językach – największy nacisk kładziony jest jednak na te języki, które są stosowane w przetwarzaniu danych. Studenci znają także metody: probablilistyczne czy statystyczne i wykorzystują je później podczas analizy zbiorów danych. Największym zatem atutem kierunku takiego jak inżynieria i analiza danych jest wszechstronne wykształcenie, które otrzymują studenci.