Chemia i toksykologia sądowa to unikatowe studia, które realizowane są przez Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Interdyscyplinarny kierunek chemiczny umożliwi Ci zdobycie wszechstronnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Studenci poznają metody i procedury badawcze, które stosowane są we współczesnej chemii analitycznej i w badaniach kryminalistycznych śladów chemicznych.
Zdobędziesz wiedzę nie tylko z zakresu chemii, ale i z medycyny oraz toksykologii sądowej. Tym samym przygotujesz się do współpracy z lekarzami medycyny sądowej, prokuratorami, policją i sądami w zakresie wykonywania ekspertyz, a także do pracy w interdyscyplinarnych zespołach naukowo-badawczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Chemia i toksykologia sądowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku chemia i toksykologia sądowa we Wrocławiu realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Kierunki chemiczne tego typu możesz studiować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci są jednak zobowiązani do uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kompleksowo opracowany kierunek studiów, którym jest chemia i toksykologia sądowa we Wrocławiu, łączy nauki chemiczne i medyczne, dzięki czemu studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie i różnorodne umiejętności.
Przede wszystkim będziesz miał/a okazję uczęszczać na szereg przedmiotów odnoszących się do chemii ogólnej i nieorganicznej, analitycznej, fizycznej, organicznej. Nie zabraknie również zajęć z biochemii klinicznej, ksenobiotyków, immunochemii, toksykologii klinicznej i sądowej.
Studenci uczą się obsługi specjalistycznej aparatury naukowej. Poznają wszelkie sposoby przygotowania i postępowania z próbkami chemicznymi i biologicznymi od pobrania przez cały proces przygotowań i badań analitycznych do sporządzenia końcowego raportu.
Uczęszczają na zajęcia związane z chemią, toksykologią, medycyną sądową i kryminalistyką oraz na przedmioty odnoszące się do praktycznej spektrometrii mas, diagnostyki pośmiertnej, podstaw prawoznawstwa.