Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Warszawie
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z dylematem praktycznie niemożliwym do w pełni satysfakcjonującego rozwiązania. Niezależnie od tego, czy problem dotyczył wyboru modelu nowego telefonu, czy też funkcjonalnej zabawki dla psa, z pewnością był w tamtej chwili powodem do rozmyślań.
Podobnie jest z wyborem idealnego kierunku studiów. Niejednokrotnie maturzyści rezygnują z jakiejś części swoich zainteresowań na korzyść innych, gdyż nie mogą znaleźć idealnie pasującego do nich kierunku. Dla miłośników szeroko pojętego humanizmu, nauk społecznych oraz lingwistyki powstały studia na kierunku Filologia.
Kierunek ten stawia na uniwersalność wyboru ścieżki swojego kształcenia poprzez dopasowanie późniejszego, bardziej specjalistycznego programu do potrzeb każdego z kandydatów. Przyszli absolwenci mogą wybierać, jakiego języka chcieliby się uczyć oraz który z obszarów kulturowych zgłębić.
Na początek
Jak już pewnie wiesz z poprzednich akapitów, w związku z interdyscyplinarnością i uniwersalnością studiów na kierunku Filologia w Warszawie, każdy ze studentów stanie przed koniecznością zgłębienia dużej ilości wiedzy w stosunkowo krótkim czasie, co może implikować pewne trudności i stanowić swego rodzaju wyzwanie.
Filologia należy do kanonu nauk humanistycznych, a więc opartych na wiedzy o społeczeństwie, historii, literaturoznawstwie oraz językoznawstwie. Naukę na tych studiach rozpoczniesz od przypomnienia i utrwalenia posiadanej już wiedzy, którą na późniejszych etapach znacznie poszerzysz.
Poznasz uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, mające wpływ na obecny wygląd najważniejszych w skali świata gospodarek. Poznasz historię ludów prahistorycznych w formie nieznanych ci wcześniej faktów. Podstawy psychologii, które również będziesz musiał zgłębić w trakcie studiów, pozwolą ci na pewniejszą orientację wśród kulturowych konwenansów.
W trakcie nauki na późniejszych etapach studiów, będziesz miał okazję dokonać ostatecznego wyboru w kwestii języka obcego, który chciałbyś zgłębiać. Będzie się to wiązało również z poszerzeniem wiadomości o historii, kulturze i polityce obszaru geograficznego tego właśnie języka.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.