Filologia - Warszawa

Filologia - Warszawa

Studia na kierunku filologia w Warszawie możesz podjąć na 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Więcej filtrów
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie

Społeczna Akademia Nauk w Warszawie

Filologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie filologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Filologia hiszpańska stopień: (I), czas trwania: 3 lub 4 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne, online

Specjalności na kierunku filologia hiszpańska

Pokaż więcej
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Filologia polska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku filologia polska

23.06.2024

Filologia studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Filologia w Warszawie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu lektora czy tłumacza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu językoznawstwa i rozwijają kompetencje językowe.

Filologia - Warszawa
Studia na kierunku filologia w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku filologia oferują jednotorową naukę wybranego języka z historią i kulturą wielu krajów świata. W trakcie zajęć studenci uczą się teorii języka połączonej z genezą powstawania m.in. mowy słowiańskiej. Uczestnicy zajęć na kierunku filologia mogą zdobywać także umiejętności praktyczne, dzięki ćwiczeniom poświęconym sztuce skutecznej negocjacji.

Absolwenci kierunków filologicznych posiadają umiejętności niezbędne do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym. To otwiera przed nimi wiele możliwości, jeżeli chodzi o znalezienie miejsce potencjalnego zatrudnienia. Filologowie potrzebni są w biznesie, marketingu i branży handlowej. Absolwenci filologii poza umiejętnościami językowymi, posiadają też wiedzę kulturoznawczą, co może zapewnić im zatrudnienie w placówkach oświatowych.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia w Warszawie rozpocznie się 15 marca 2024 r. i potrwa do 30 października 2024 r. | Filologia Warszawa - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku filologia w Warszawie można podjąć na 4 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Gdzie studiować kierunek filologia w Warszawie

W Warszawie filologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Polonistyki UW) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz Europejskiej Uczelni w Warszawie, Wszechnicy Polskiej Akademii Nauk Stosowwanych w Warszawie.

 

Specjalność filologia - uczelnie w Warszawie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Warszawie

Żeby dostać się na studia filologiczne w Warszawie, należy być doskonale przygotowanym z przedmiotów wiodących oraz osiągnąć dobry wynik na egzaminie dojrzałości. Na większości uczelni w Warszawie w procesie rekrutacji będą brane pod uwagę język polski oraz język obcy nowożytny. Dla niektórych uczelni istotna będzie również wiedza historyczna oraz z zakresu wiedzy o społeczeństwie.

Uczelnie w Warszawie stawiają na wykształcenie absolwentów o jak najlepszych kompetencjach, dlatego do egzaminu maturalnego warto podejść na poważnie oraz na bieżąco śledzić ustalenia rekrutacyjne na stronie internetowej wybranej uczelni.

Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na filologii w Warszawie

Studia na kierunku filologia w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Warszawie - kierunek filologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Nabywane umiejętności

Znajomość języków obcych to ceniona zdolność w różnorodnych branżach zawodowych. Studenci filologii zdobywają obszerną wiedzę w zakresie np. kulturoznawstwa, literaturoznawstwa i językoznawstwa w obszarze danego języka. Studia na filologii rozwijają także umiejętności m.in. komunikacyjne i zarządcze, cenione np. w pracach w zespołach wielokulturowych.

Studenci filologii poznają m.in. podstawy fonetyki, historię i literaturę określonych krajów, zasady pisemnego i ustnego tłumaczenia języka polskiego na język obcy (lub odwrotnie) czy różnice kulturowe zauważalne w komunikacji. Ponadto filologia pozwala studentom poznać np. słownictwo branżowe oraz nowoczesne narzędzia i technologie informatyczne w komunikacji językowej.

Absolwenci filologii mogą liczyć na zatrudnienie nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku pracy. Filologowie są cenieni m.in. w środowisku edukacyjnym, kulturowym, medialnym czy biznesowym. Filologia przygotowuje absolwentów do pracy na stanowisku np. tłumacza lub nauczyciela. Kompetencje filologów cenione są m.in. w szkołach, nowoczesnych przedsiębiorstwach i korporacjach, biurach turystycznych czy w instytucjach kulturalnych.

Polecane:

 

Jakie są specjalności na filologii w Warszawie

Współczesne studia z filologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Ile trwają studia na kierunku filologia w Warszawie

Studia na kierunku Filologia w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Filologia w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jak wygląda rekrutacja na filologię w Warszawie

Uwielbiasz języki obce? Interesujesz się literaturą, kulturą i sztuką wybranych kręgów kulturowych? Studia filologiczne w Warszawie czekają! To niepowtarzalna szansa, by nauczyć się biegłego posługiwania dowolnie wybranym językiem. Studenci swoje kompetencje lingwistyczne wzbogacą wiedzą, która powinna towarzyszyć każdemu filologowi.

W siatce programowej kierunku odnaleźć można zajęcia poświęcone gramatyce, stylistyce, literaturze czy historii. Na studentów czekać będą także specjalności pozwalające na rozwinięcie wąskich kompetencji zawodowych – związanych z przyszłą pracą w oświacie, translatoryką czy współczesnym biznesem. Studenci mogą nauczyć się biegłego komunikowania nie tylko w języku angielskim. Studia filologiczne obejmują różnorodne kierunki.

Ile kosztują studia na kierunku filologia w Warszawie

Studia stacjonarne na specjalności filologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.

Sprawdź

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia Warszawa studia i stopnia

Filologia Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Warszawa studia stacjonarne

Filologia Warszawa studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia w Warszawie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Filologia w Warszawie

  • Jaka praca po studiach na kierunku filologia w Warszawie?

    Wciąż rozmyślasz o tym, jakie możliwości zawodowe będą na ciebie czekać po ukończeniu studiów na kierunku Filologia w Warszawie i nie udało ci się znaleźć wyczerpującej odpowiedzi? Być może poniższa treść pozwoli ci na lepsze zorientowanie w tematyce studiów na tym kierunku.

     

    W związku z interdyscyplinarnością studiów na kierunku Filologia w Warszawie będziesz miał spore pole do manewru w kwestii wyboru przyszłej pracy. Studia filologiczne w Warszawie oferują możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu placówkach.

     

    Specyfika przyszłej pracy będzie zależała w głównej mierze od specjalności, jaką wybierzesz podczas studiów na kierunku Filologia. Kierunek ten daje dosyć dużą uniwersalność w kwestii wyboru języka, którego wymowę i pisownie będziesz zgłębiał, a także specjalistycznego przygotowania do konkretnego miejsca pracy.

    Specjalność związana z translatoryką przygotuje cię do wykonywania szeroko rozumianych tłumaczeń, dzięki czemu znajdziesz pracę w biurach tłumaczeniowych, własnej działalności gospodarczej, której funkcjonowanie oprzesz na tym odłamie Filologii, a nawet kancelariach adwokackich, jeśli tylko pokusisz się o wykonanie dodatkowych kursów doszkalających tuż po studiach.

    Praca w placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem przedszkoli oraz szkół, pozwoli ci na wykazanie się zdobytymi podczas nauki na studiach umiejętnościami pedagogicznymi oraz z zakresu danego języka obcego. Jeśli bardzo polubisz uczelnię, będącą miejscem zdobywania twojej edukacji, będziesz mógł postarać się o stanowisko wykładowcy akademickiego.

     

    Ponadto absolwenci Filologii w Warszawie znajdą zatrudnienie w:

    • Mass mediach
    • Wydawnictwach prasowych
    • Sądownictwie

    Jak sam widzisz, jako absolwent Filologii w Warszawie, będziesz miał bardzo szerokie pole do manewru i podjęcia decyzji w kwestii wyboru najlepszego dla siebie zatrudnienia.

     

    Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Filologia angielska?

    Będąc absolwentem kierunku studiów na kierunku Filologia, będziesz mieć szerokie perspektywy zawodowe. Niektórzy z absolwentów decydują się na pozostanie na uczelni i kontynuowanie nauki na studiach III stopnia, jednak znaczna część studentów decyduje się na podjęcie pracy m.in. w agencjach reklamowych, agencjach marketingowych, szkołach, wydawnictwach, a także w instytucjach kulturalnych.

    Część studentów decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej lub na pracę jako freelancer. Do najczęściej obejmowanych stanowisk przez absolwentów Filologii możemy zaliczyć m.in. copywritera, nauczyciela i specjalistę do spraw reklamy. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

     

    Copywriter

    Absolwenci Filologii mogą znaleźć zatrudnienie jako copywriterzy. Czym się zajmują? Copywriterzy mogą znaleźć zatrudnienie np. w agencjach reklamowych oraz marketingowych, gdzie zajmują się tworzeniem np. artykułów, opisów reklam lub produktów. Mediana zarobków copywritera wynosi około 4910 zł brutto miesięcznie.

     

    Nauczyciel

    Absolwenci Filologii mogą również podjąć zatrudnienie jako nauczyciele, po uprzednim ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Czym zajmują się nauczyciele? Odpowiadają oni za prowadzenie zajęć dydaktycznych, a także przygotowywanie materiałów na zajęcia dla uczniów. Mediana miesięcznych zarobków nauczyciela wynosi około 3930 zł brutto miesięcznie.

     

    Specjalista do spraw reklamy

    Po ukończeniu studiów na kierunku Filologia niektórzy studenci decydują się na podjęcie zatrudnienia jako specjaliści do spraw reklamy. Odpowiadają oni za prowadzenie kampanii reklamowych, a także dopilnowanie wszystkich szczegółów związanych z kampanią reklamową. Specjaliści do spraw reklamy odpowiadają również za kontakt z podwykonawcami. Mediana zarobków specjalisty do spraw reklamy wynosi około 5480 zł brutto miesięcznie.

    Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

     

    *Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

     

Popularne kierunki filologiczne w Warszawie

Pokaż wszystkie

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Warszawie

Wielu młodych ludzi, mimo nieuchronnie zbliżającej się matury, ciągle nie wie, jaki kierunek studiów chcieliby wybrać. Z pewnością pomocne okazałoby się zapoznanie z opiniami starszych kolegów, którzy ten jeden z trudniejszych życiowych wyborów mają już za sobą.

 

Dominika, studentka trzeciego roku Filologii w Warszawie, mówi:

„Od zawsze byłam zainteresowana naukami humanistycznymi. Studia na kierunku Filologia, ze względu na swoją wszechstronność, ułatwiły mi podjęcie bardziej szczegółowej decyzji na temat tego, co dokładnie chciałabym robić w przyszłości. Z całego serca mogę polecić te studia każdemu.”

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie



#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Pozostałe uczelnie w Warszawie na których jest kierunek FILOLOGIA

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia