Studia na kierunku filologia w Warszawie możesz podjąć na 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.
Filologia w Warszawieto 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu lektora czy tłumacza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu językoznawstwa i rozwijają kompetencje językowe.
Studia na kierunku filologia w Warszawie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Opis kierunku
Studia na kierunku filologia oferują jednotorową naukę wybranego języka z historią i kulturą wielu krajów świata. W trakcie zajęć studenci uczą się teorii języka połączonej z genezą powstawania m.in. mowy słowiańskiej. Uczestnicy zajęć na kierunku filologia mogą zdobywać także umiejętności praktyczne, dzięki ćwiczeniom poświęconym sztuce skutecznej negocjacji.
Absolwenci kierunków filologicznych posiadają umiejętności niezbędne do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym. To otwiera przed nimi wiele możliwości, jeżeli chodzi o znalezienie miejsce potencjalnego zatrudnienia. Filologowie potrzebni są w biznesie, marketingu i branży handlowej. Absolwenci filologii poza umiejętnościami językowymi, posiadają też wiedzę kulturoznawczą, co może zapewnić im zatrudnienie w placówkach oświatowych.
Studia na kierunku filologia w Warszawie można podjąć na 3 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).
Gdzie studiować kierunek filologia w Warszawie
W Warszawie filologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Polonistyki UW) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych:Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz Europejskiej Uczelni w Warszawie.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Warszawie
Żeby dostać się na studia filologiczne w Warszawie, należy być doskonale przygotowanym z przedmiotów wiodących oraz osiągnąć dobry wynik na egzaminie dojrzałości. Na większości uczelni w Warszawie w procesie rekrutacji będą brane pod uwagę język polski oraz język obcy nowożytny. Dla niektórych uczelni istotna będzie również wiedza historyczna oraz z zakresu wiedzy o społeczeństwie.
Uczelnie w Warszawiestawiają na wykształcenie absolwentów o jak najlepszych kompetencjach, dlatego do egzaminu maturalnego warto podejść na poważnie oraz na bieżąco śledzić ustalenia rekrutacyjne na stronie internetowej wybranej uczelni.
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Studia na kierunku filologia w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Nabywane umiejętności
Znajomość języków obcych to ceniona zdolność w różnorodnych branżach zawodowych. Studenci filologii zdobywają obszerną wiedzę w zakresie np. kulturoznawstwa, literaturoznawstwa i językoznawstwa w obszarze danego języka. Studia na filologii rozwijają także umiejętności m.in. komunikacyjne i zarządcze, cenione np. w pracach w zespołach wielokulturowych.
Studenci filologii poznają m.in. podstawy fonetyki, historię i literaturę określonych krajów, zasady pisemnego i ustnego tłumaczenia języka polskiego na język obcy (lub odwrotnie) czy różnice kulturowe zauważalne w komunikacji. Ponadto filologia pozwala studentom poznać np. słownictwo branżowe oraz nowoczesne narzędzia i technologie informatyczne w komunikacji językowej.
Absolwenci filologii mogą liczyć na zatrudnienie nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku pracy. Filologowie są cenieni m.in. w środowisku edukacyjnym, kulturowym, medialnym czy biznesowym. Filologia przygotowuje absolwentów do pracy na stanowisku np. tłumacza lub nauczyciela. Kompetencje filologów cenione są m.in. w szkołach, nowoczesnych przedsiębiorstwach i korporacjach, biurach turystycznych czy w instytucjach kulturalnych.
Uwielbiasz języki obce? Interesujesz się literaturą, kulturą i sztuką wybranych kręgów kulturowych? Studia filologiczne w Warszawie czekają! To niepowtarzalna szansa, by nauczyć się biegłego posługiwania dowolnie wybranym językiem. Studenci swoje kompetencje lingwistyczne wzbogacą wiedzą, która powinna towarzyszyć każdemu filologowi.
W siatce programowej kierunku odnaleźć można zajęcia poświęcone gramatyce, stylistyce, literaturze czy historii. Na studentów czekać będą także specjalności pozwalające na rozwinięcie wąskich kompetencji zawodowych – związanych z przyszłą pracą w oświacie, translatoryką czy współczesnym biznesem. Studenci mogą nauczyć się biegłego komunikowania nie tylko w języku angielskim. Studia filologiczne obejmują różnorodne kierunki.
Ile kosztują studia na kierunku filologia w Warszawie
Studia stacjonarne na specjalności filologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Uczniowie ostatnich klas szkół średnich oraz wszystkie osoby, które chciałyby rozpocząć studia wyższe, powinny bardzo dobrze zapoznać się z harmonogramem rekrutacji, obowiązującym na danych uczelniach. Na ogół osoby zainteresowane mogą rejestrować się na studia już na przełomie kwietnia oraz maja, ponieważ wtedy zostają uruchomione platformy rekrutacyjne uczelni. Pamiętaj, że nie liczy się oczywiście kolejność zgłoszeń (w przypadku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej), lecz liczba punktów, jakie uzyskasz podczas egzaminów maturalnych.
Na ogół rekrutacja na studia ma kilka etapów, tak by osoby, które nie dostały się podczas pierwszego z nich, mogły ubiegać się o ponowne przyjęcie wraz z drugą turą osób rekrutowanych. Pierwszy etap rekrutacji najczęściej odbywa się w lipcu tuż po ogłoszeniu wyników z matur. To także czas składania podstawowych dokumentów na wybrane przez siebie ośrodki akademickie.
Kolejny etap rekrutacji odbywa się na przełomie sierpnia oraz września. Wtedy szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych dostają te osoby, które nie zakwalifikowały się na studia filologiczne w pierwszym terminie (w przypadku wolnych miejsc).
Osoby, które znalazły się na listach osób przyjętych, muszą dostarczyć zestaw podstawowych dokumentów. Szczegółowe informacje znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Musisz pamiętać jednak, by wśród tych dokumentów znalazły się na pewno:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
aktualna fotografia;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Zorientuj się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności, ponieważ ich brak w systemie uczelni oznaczać będzie rezygnację ze studiów.
Opłaty rekrutacyjne stanowią nieodłączną część aplikowania na studia wyższe w Polsce. Osoby, które chcą wziąć udział w rekrutacji powinny liczyć się z tym, że muszą uiścić opłatę rekrutacyjną. Waha się ona mniej więcej od 85 do 100 zł. Tego typu opłaty ustalają ośrodki akademickie, informacje na ich temat zawsze znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Opłatę rekrutacyjną za studia na kierunku filologia w Warszawie możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu bankowego lub przy pomocy płatności elektronicznych. Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu. Dowód wpłaty będziesz musiał także dostarczyć do dziekanatu danej uczelni w Warszawie.
Studia na kierunku filologia mają charakter humanistyczny i właśnie takie przedmioty będziesz musiał zdawać podczas matur, jeżeli chcesz być studentem jednej z warszawskich uczelni. W kręgu twoich zainteresowań powinny znaleźć się przede wszystkim języki obce nowożytnie. Oprócz nich w procesie rekrutacji uwzględniane są przedmioty takie jak: historia, WOS, filozofia, historia sztuki, czy język polski (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni). Pamiętaj, że część wybranych przez siebie przedmiotów powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym. Tylko wtedy będziesz mieć szansę, by znaleźć się na listach osób przyjętych.
Każda z uczelni wybiera swój indywidualny przelicznik punktów, jakie zostały zdobyte przez kandydatów podczas egzaminów dojrzałości. Przelicznik ten na ogół związany jest z poziomem, który wybrałeś dla zdawanych przez siebie przedmiotów. Oczywiście najwięcej punktów zdobędziesz z tych przedmiotów, które zdawałeś na maturze na poziomie rozszerzonym. Model ten obowiązuje na większości uczelni w Polsce.
Rekrutacja na większość kierunków w Polsce wiąże się nie tylko z doskonałymi wynikami maturalnymi. Ciekawą alternatywą może być udział w różnego rodzaju olimpiadach oraz konkursach. To propozycja dla najbardziej ambitnych kandydatów, ponieważ ich wiedza oraz umiejętności powinny wykraczać poza mury szkoły średniej. Studia na kierunku filologia to doskonała okazja, by wziąć udział w takiej olimpiadzie i znaleźć się na liście osób przyjętych poza kolejnością. Możesz wybierać spośród olimpiad takich jak:
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego;
wybrane olimpiady z języków obcych nowożytnych;
czy Olimpiada Historyczna.
Pamiętaj, że wzięcie udziału w olimpiadzie nie zwalania cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.
Niestacjonarne kierunki studiów w Warszawie są objęte obowiązkiem uiszczania opłat w kwotach, które zostały ustalone przez każdą z uczelni. W praktyce oznacza to, że studenci powinni posiadać adekwatne zaplecze finansowe, które pozwoli im na regularne opłacanie każdego semestru lub roku odbywanego kształcenia. Wysokość opłat różni się w zależności od wybranej uczelni, dlatego każdy zainteresowany powinien odpowiednio wcześnie zapoznać się z regulaminem interesującej go uczelni i w ten sposób przygotować się na każdą czekającą go ewentualność.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Studia w Warszawie, w zależności od ich specyfiki, będą odpowiadały na potrzeby i zainteresowania przyszłych kandydatów, zainteresowanych konkretną tematyką. Podobnie jest ze studiami na kierunku Filologia – z pewnością nie są one dla wszystkich.
Od zawsze stałeś w opozycji do stwierdzeń, że nauki humanistyczne nie mają przyszłości i chciałbyś na własnym przykładzie udowodnić, że jest inaczej? Posiadasz ponadprzeciętne zdolności lingwistyczne, a w kręgu twoich najbliższych zainteresowań leży historia oraz nauki społeczne? Pasjonuje cię dorobek kulturowy wybranych państw świata, a dodatkowo chciałbyś zgłębić treść nieznanych ci dotychczas lektur?
Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z powyższych pytań może stanowić doskonały pretekst do rozpoczęcia studiów na kierunku Filologia na jednej z uczelni w Warszawie!
Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Warszawie
Wielu młodych ludzi, mimo nieuchronnie zbliżającej się matury, ciągle nie wie, jaki kierunek studiów chcieliby wybrać. Z pewnością pomocne okazałoby się zapoznanie z opiniami starszych kolegów, którzy ten jeden z trudniejszych życiowych wyborów mają już za sobą.
Dominika, studentka trzeciego roku Filologii w Warszawie, mówi:
„Od zawsze byłam zainteresowana naukami humanistycznymi. Studia na kierunku Filologia, ze względu na swoją wszechstronność, ułatwiły mi podjęcie bardziej szczegółowej decyzji na temat tego, co dokładnie chciałabym robić w przyszłości. Z całego serca mogę polecić te studia każdemu.”
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu