Mimo faktu, że zdecydowana większość świeżo upieczonych maturzystów decyduje się na podjęcie studiów w trybie stacjonarnym, to zaoczny tryb kształcenia cieszy się coraz większą popularnością. Wiele uczelni postanowiło zwiększyć komfort swoich studentów, dlatego zaproponowało edukację na Zarządzaniu i inżynierii produkcji pierwszego i drugiego stopnia, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Specyfika studiów niestacjonarnych polega na weekendowych zjazdach, podczas których studenci stają przed wymagającym zadaniem przyswojenia względnie dużej porcji materiału, skoncentrowanego w taki sposób, aby był możliwy do zaprezentowania podczas kilkugodzinnego posiedzenia.
Mimo oczywistych różnic, jakie występują pomiędzy trybem zaocznym i dziennym, wszyscy studenci zostają zaopatrzeni w taki sam zestaw kompetencji, dlatego obawy w kwestii lepszych perspektyw absolwentów studiów stacjonarnych są nieuzasadnione.
Studia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji stanowią stosunkowo nową propozycję w ofercie edukacyjnej warszawskich uczelni, jednak mimo tego przyciąga wielu kandydatów marzących o zdobyciu interdyscyplinarnej wiedzy technicznej, uzupełnionej kompetencjami menedżerskimi, które można wykorzystać na stanowiskach kierowniczych w różnych firmach na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Dla kogo są studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji
Zarządzanie i inżynieria produkcji stanowi bardzo atrakcyjną propozycję w ofercie studiów wyższych, którą chciałoby zgłębiać wielu przyszłych kandydatów. Z niewiadomych przyczyn studia te stają się obiektem zainteresowania również takich osób, których zainteresowania i zdolności całkowicie mijają się ze specyfiką kształcenia kierunkowego. Zatem czy istnieje zestaw cech, jakie powinien wykazywać doskonały aplikant na ten kierunek?
Jedną i najważniejszą z nich jest zamiłowanie do nauk ścisłych. Bez niego codzienna nauka skomplikowanych zagadnień matematycznych będzie męczarnią, a okres studiowania stanie się całkowicie pozbawiony przyjemności. Ponadto przyszłym studentom przyda się nieco pewności siebie i wrodzonej charyzmy, które ułatwią poszerzanie cennych kompetencji interpersonalnych, będących podstawą umiejętności menedżerskich. Jeśli jesteś pewien, że Zarządzanie i inżynieria produkcji to propozycja stworzona dla ciebie, pozostanie ci już tylko aplikować i cieszyć się swoim wyborem!
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od trzech i pół roku do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Głównym filarem dla wszystkich kierunków inżynierskich jest oczywiście matematyka. Żaden student Zarządzania i inżynierii produkcji nie powinien czuć awersji do tego przedmiotu, gdyż stanowi bazę pod zdecydowaną większość przedmiotów, obecnych w siatce studiów. Wyjątkowość opisywanego kierunku polega na umiejętności znalezienia złotego środka pomiędzy pragmatyczną dziedziną techniczną, a zgłębianiem kompetencji menedżerskich, ułatwiających zdobycie pracy na wysokich stanowiskach nawet na samym początku swojej zawodowej kariery.
Studenci uczą się, w jaki sposób przebiegają procesy produkcyjne, zdobywają umiejętności odnoszące się do ich planowania, kontrolowania i modyfikowania, poszerzają posiadane kompetencje interpersonalne, uczą się nawiązywania efektywnej współpracy z podwykonawcami pokrewnych dziedzin, a ponadto zdobywają zdolności do rozwiązywania technicznych problemów w zakresie inżynierii produkcji.
Jakie są ceny studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie
Opłaty za niektóre studia niestacjonarne mogą okazać się wysokie, dlatego jeżeli marzysz o zaocznym kształceniu na Zarządzaniu i inżynierii produkcji, przygotuj wystarczająco duże zaplecze finansowe, aby uniknąć przykrych konsekwencji i skreślenia z listy studentów. Pamiętaj, że zdecydowana większość uczelni umożliwia uiszczanie opłat ratalnych, które zdecydowanie odciążają budżet studentów. Średni koszt nauki na tym kierunku nie powie wiele o kosztach odbycia edukacji na jednej z uczelni, dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapoznaj się z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej uczelni lub zadzwoń pod numer podany na stronie.
Zarządzanie i inżynieria w Warszawie - ceny:
-
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie – 8880 zł
-
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie – od 6000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie
Gdzie studiować kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji niestacjonarnie w Warszawie
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a kandydaci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
W Warszawie kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w uczelni publicznej można studiować niestacjonarnie tylko w ramach studiów II stopnia. Niestacjonarne studia I stopnia na tym kierunku oferują tylko uczelnie niepubliczne.
Limity miejsc na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: 60
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie samodzielnie decydują o tym, kiedy poinformują kandydatów o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. O tym, czy kandydat dostał się na wybrane kierunki studiów, może się on dowiedzieć poprzez internetowy system rekrutacyjny – dane na temat rekrutacji publikowane są w prywatnych profilach użytkowników. Niektóre szkoły wyższe wysyłają także do kandydatów za pośrednictwem poczty tradycyjnej decyzję na piśmie.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – 18 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne najczęściej należy złożyć osobiście do siedziby uczelni. Niektóre szkoły wyższe dopuszczają przekazanie dokumentacji za pośrednictwem upoważnionych do tego przez kandydata osób trzecich (w tym celu należy wcześniej wypełnić oraz podpisać pełnomocnictwo). Czasem w celu złożenia dokumentów należy umówić się telefonicznie na wizytę. Kandydaci mogą także wysłać dokumenty za pośrednictwem poczty tradycyjnej – w zależności od indywidualnej decyzji danej szkoły.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty na studia należy złożyć w terminie określonym przez wybraną uczelnię. Zazwyczaj można tego dokonywać niedługo po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Zakwalifikowani kandydaci muszą złożyć kompletny zestaw dokumentów rekrutacyjnych – przekazanie dokumentacji w niepoprawnej formie lub po wyznaczonym czasie może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: 1-28 sierpnia 2024
* Studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)