Żyjemy w świecie opartym o działanie systemów informatycznych. Niemal każde biuro, fabryka, czy gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jeden komputer bądź inne podobne urządzenie elektroniczne, które zapewnia niemal nieograniczony zasób rozrywki, a niejednokrotnie bywa także narzędziem codziennej pracy. W związku z dynamicznym rozwojem światowej gospodarki, a zatem i techniki, chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez dokonań współczesnych informatyków.
Jeśli ktoś miałby wymienić najbardziej przyszłościowe dziedziny nauki, które z pewnością warto studiować, najpewniej wymieniłby między innymi Informatykę. Chętnych do jej podjęcia nie brakuje – gwarantuje bowiem uzyskanie potrzebnych kompetencji oraz możliwość samorozwoju. Informatyka bowiem jest dziedziną, która ciągle się rozwija i jednocześnie ulega systematycznemu doskonaleniu. Studiować Informatykę możesz między innymi w Poznaniu, w trybie stacjonarnym lub zaocznym.
Dla kogo są studia na kierunku informatyka
Studia na kierunku Informatyka są kierowane przede wszystkim do tych, którzy posiadają dobrze rozwinięte umiejętności matematyczne i nie mają problemu z poszerzaniem wiedzy w tym zakresie. Równie cenna okazuje się umiejętność logicznego myślenia i sprawnego rozwiązywania problemów, wymagających analitycznego podejścia. Prawdopodobnie nikt, kto nie pasjonuje się nowinkami technicznymi i ogólnie rozumianym światem elektroniki, nie odnajdzie się na kierunku Informatyka.
W związku z tym, jeżeli uważasz, że posiadane przez ciebie cechy, predyspozycje i uzdolnienia pokrywają się ze specyfiką kształcenia i zawodu informatyka, prawdopodobnie wybranie tych studiów okaże się strzałem w dziesiątkę!
Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z terminarzem ustalonym dla danej uczelni. Studenci uczestniczą w wielogodzinnych, często całodziennych zajęciach i wykładach, podczas których zgłębiają wszystkie niezbędne treści programowe. Studia informatyczne w trybie niestacjonarnym czasami trwają nieco dłużej, niż nauka w trybie stacjonarnym. Aby zgłębić odpowiednie informacje, warto zajrzeć na stronę internetową wybranej uczelni.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku informatyka w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Czego nauczysz się na studiach
Nauka na studiach informatycznych obfituje w zagadnienia techniczne – w końcu studia te w głównej mierze oparte są o dziedziny ścisłe. Cenne umiejętności praktyczne zostają na bieżąco uzupełniane wiedza teoretyczną, dzięki czemu absolwenci stają się profesjonalistami w swoim fachu. Przedmioty, które prawdopodobnie spotkasz na swojej edukacyjnej drodze, to między innymi:
-
analiza matematyczna,
-
wybrane języki programowania,
-
systemy operacyjne,
-
algorytmy i struktury danych,
-
metody programowania.
Program studiów
Informatyka nie bez powodu nosi miano nauki interdyscyplinarnej. Chociaż większość treści programowych opiera na matematyce, nietrudno odnaleźć w programie nauczania podstawy elektrotechniki, telekomunikacji, a nawet niekiedy nauk społecznych. Wszystko po to, aby każdy z absolwentów mógł się pochwalić dobrze ugruntowanymi kompetencjami, mającymi ogromne znaczenie na współczesnym rynku pracy. Program studiów najpewniej będzie się różnił w zależności od wybranej uczelni w Poznaniu, jednak każdy z absolwentów będzie mógł liczyć na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie w zawodzie.
Jakie są ceny studiów na kierunku informatyka w Poznaniu
Uczelnie w Poznaniu, które zaoferowały możliwość podjęcia Informatyki w trybie niestacjonarnym, nakładają na kandydatów obowiązek opłacania za edukację. Wysokość opłat, możliwość rozłożenia ich na raty oraz ewentualne promocje najpewniej będą się różnić w zależności od wybranej uczelni, dlatego zanim aplikujesz na Informatykę, zapoznaj się dokładnie ze stroną internetową wybranej placówki akademickiej – tam znajdziesz potrzebne informacje.
Informatyka w Poznaniu - ceny:
-
Collegium Da Vinci w Poznaniu – od 11000 zł
-
Politechnika Poznańska – 8000 zł
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 10000 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu – od 9336 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Poznaniu
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka niestacjonarnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Kandydaci na poszczególne kierunki studiów przyjmowani są w oparciu o limit miejsc – przyszli studenci obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska: 120
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 40
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym. Uczelnie same decydują o tym, kiedy poinformują kandydatów o tym, czy dostali się oni na wybrane kierunki studiów.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – 13 września 2024
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 19 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji danej szkoły wyższej. Zazwyczaj uczelnie przyjmują dokumentację, która została dostarczona przez kandydata osobiście, bezpośrednio do siedziby wskazanej przez szkołę. Niektóre uczelnie umożliwiają lub wymagają tego, by dokumentację przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Przed dopełnieniem formalności należy zapoznać się dokładne z zasadami rekrutacji, które obowiązują w wybranej przez nas szkole wyższej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne można składać w terminie wyznaczonym przez daną uczelnię – zazwyczaj formalności dopełniać można zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci mają najczęściej tylko kilka dni na dostarczenie kompletów. Należy pamiętać o tym, by doręczyć dokumentację na czas, ponieważ spóźnienie może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – 14-16 września 2024
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 19-23 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.