Polityka potrafi podgrzać atmosferę niejednego spotkania towarzyskiego, jest tematem zainteresowania wielu badaczy, a przede wszystkim pełni niezwykle istotną funkcję w kwestii prawidłowego funkcjonowania społecznego, ekonomicznego i gospodarczego danego kraju. Dla zainteresowanych naukami społecznymi i humanistycznymi, całokształtem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu obywateli, prawdopodobnie odpowiednie okażą się studia na kierunku Politologia w Krakowie.
W związku z tym, że niektóre uczelnie w Krakowie postanawiają zapewnić przyszłym studentom możliwie wysoki komfort edukacji, istnieje możliwość dwojakiego podjęcia Politologii – w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego. Pierwsza z opcji wiąże się z nauką od poniedziałku do piątku, tryb zaoczny natomiast od piątku do niedzieli. Jeżeli postanowisz studiować Politologię niestacjonarnie, będziesz mógł pomyśleć o podjęciu pracy zawodowej lub jakiejkolwiek innej aktywności, wymagającej nakładów czasowych w tygodniu roboczym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku politologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku politologia w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia w Krakowie na kierunku Politologia to tak naprawdę nauka szczegółowych podstaw prawnych, obowiązujących doktryn politycznych oraz specyfiki pracy ludzi zajmujących się polityką. Sprowadza się to do tego, że osoba zastanawiająca się nad rozpoczęciem tego kierunku, powinna wykazywać zainteresowanie:
-
prawem
-
historią
-
wiedzą o społeczeństwie
Oraz posiadać dobrze rozwinięte kompetencje w tych dziedzinach, aby móc je udowodnić na rozszerzonym egzaminie maturalnym. Ponadto cenne okażą się kompetencje interpersonalne, pozwalające na skuteczną argumentację własnego stanowiska oraz podejmowanie efektywnej pracy grupowej.
Głównym celem powstania kierunku Politologia jest uposażenie studentów w:
-
szeroką wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w aspektach współczesnej, szeroko rozumianej polityki, wraz z najsłynniejszymi przedstawicielami światowej sceny politycznej
-
determinantach i skutkach działań społeczno-ekonomicznych na arenie lokalnej, regionalnej oraz globalnej
Ponadto jako absolwent nauczysz się korzystania z narzędzi politologicznych, służących do analizy treści naukowych, weryfikacji danych oraz wyciągania trafnych wniosków.