Człowiek od zawsze uwielbia przekraczać granice, które zostały mu narzucana. Taka jest jego natura związana z eksplorowaniem, poznawaniem, odkrywaniem. Gdyby nie ta nieopanowana ciekawość, dziś nadal nie wiedzielibyśmy jak dotrzeć na inne kontynenty i wierzylibyśmy, że ziemia jest płaska. Na szczęście badania prowadzone przez ludzi żądnych wiedzy nieustannie poszerzają także nasze horyzonty. Część z tych badań odbywa się także w obszarze lotnictwa i kosmonautyki, a to obecnie dwie najprężniej rozwijające się gałęzie przemysłu.
Lotnictwo możemy zdefiniować jako ogół zagadnień związanych ze statkami powietrznymi. Z kolei kosmonautyka to zespół wszelkich nauk ścisłych, które zajmują się badaniem lotów poza atmosferę Ziemi. Ten obszar badań zarezerwowany jest dla osób, które nie boją się intelektualnych wyzwań, jakie towarzyszą współczesnym badaczom. Bez ich cierpliwości człowiek nigdy nie wzbiłby się w powietrze, by znaleźć się nie tylko w kilkanaście godzin na odległym kontynencie. To dzięki tej naukowej wytrwałości ludzka stopa mogła dotknąć powierzchni Księżyca. Jeśli i ty chciałbyś mieć swój wkład w to przekraczanie pozornych barier, to wybierz studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Pamiętaj, że tak specjalistyczne kierunki studiów powinny znajdować się jedynie w ofercie najlepszych ośrodków akademickich. W ich przypadku znaczenie odgrywa nie tylko doskonale wykwalifikowana kadra dydaktyczna, lecz dostęp do najlepszych ośrodków badawczych i laboratoriów. To uczelnie w Warszawie wiodą obecnie prym i kształcą najlepszych specjalistów. Jeśli i ty chciałbyś rozpocząć w stolicy swoją przygodę z lotnictwem i kosmonautyką, to otrzymasz taką możliwość. Będziesz mieć do wyboru znakomite ośrodki akademickie, które znajdziesz w dziale poniżej.
Programy kształcenia tych dwóch uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, więc przeanalizuj je szczegółowo, by zdecydować się na tę uczelnię, która spełni twoje oczekiwania. Pewien trzon przedmiotów pozostanie jednak taki sam. Musisz mieć przede wszystkim świadomość, że swoją przygodę z tym kierunkiem zaczniesz od zgłębienia podstawowych zagadnień ścisłych. Ich perfekcyjne opanowanie przyda ci się przy poznawaniu treści związanych przykładowo z:
-
systemami antykolizyjnymi
-
wspomaganiem lądowania
-
konstruowania pojazdów lotniczych