Studia pedagogiczne Katowice

Studia pedagogiczne Katowice

Studia pedagogiczne Katowice

Największy wybór studiów

pedagogicznych w Katowicach

Odkryj kierunki pedagogiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia pedagogiczne Katowice | woj. śląskie

Studia pedagogiczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są Studia pedagogiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI PEDAGOGICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:
A
E
G
L
M
O
P
R
S
T
W
Z
Rozwiń

KIERUNKI PEDAGOGICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rekrutacja i wymagania na studia pedagogiczne w Katowicach i Gliwicach

W ramach rekrutacji na studia pedagogiczne w Katowicach organizowany jest rokrocznie konkurs świadectw, w którym komisja kwalifikacyjna wyłania kandydatów z najlepszymi wynikami z egzaminów maturalnych. Przedmioty brane pod uwagę to język polski, język obcy, matematyka i biologia, bądź inny przedmiot zdany na poziomie rozszerzonym.

Na pedagogice jest sporo miejsc dla nowych studentów, ale i sporo kandydatów pragnie zostać wpisanym na listę studentów. Dlatego nie lekceważcie egzaminów maturalnych, jeśli zamierzacie podjąć studia wyższe!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia pedagogiczne niestacjonarne w Katowicach

Studia pedagogiczne stanowią obszerny zbiór zagadnień oraz specjalności i między innymi z tego względu cieszą się one niesłabnącą popularnością. Patrząc na rynek pracy można dostrzec, że zawodów z nimi związanych przybywa, a wszystkie mają na celu wspieranie, pomoc, czy wychowanie. Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że studia w których w centrum uwagi jest człowiek nie należą do najłatwiejszych i aby się w nich odnaleźć trzeba posiadać określone cechy osobowości.

W takim razie czy lepiej jest podjąć studia pedagogiczne w formie stacjonarnej, czy niestacjonarnej? To już kwestia indywidualnego pomysłu na proces kształcenia, ale warto wiedzieć, że w Katowicach każdy kandydat odnajdzie swoje miejsce i najkorzystniejszą dla siebie opcję. Niestacjonarne studia pedagogiczne w Katowicach to szereg kierunków, o różnorodnych ścieżkach kształcenia. Zauważyć jednak należy, że w przypadku tego obszaru nauczania studia niestacjonarne należy rozumieć jako studia zaoczne, które realizowane są albo w soboty i niedziele albo w piątki, soboty i niedziele.

Z niestacjonarnymi studiami pedagogicznymi w Katowicach wiąże się specyficzny tryb pozyskiwania wiedzy. Harmonogram jest wypełniony po brzegi, a zajęcia trwają od godzin porannych do godzin wieczornych. Pomimo natężenia, studenci muszą wykazywać się samodzielności w poszerzaniu wiadomości, gdyż nierzadko brakuje czasu w ramach wykładów, aby dogłębniej omówić dane zagadnienie, czy też powtarzać takie sprawiające jakieś trudności. Należy przygotować się na intensywną naukę.

czytaj dalej studia pedagogiczne niestacjonarne (zaoczne) w Katowicach i woj. śląskim

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIMPOLECANE DLA CIEBIE

STUDIA PEDAGOGICZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

A
C
D
E
H
I
J
K
L
N
P
S
T
W
Rozwiń

Jak wyglądają studia pedagogiczne w Katowicach i woj. śląskim?

Studia pedagogiczne to droga poprzez życie człowieka - od jego narodzin aż do ostatniego dnia życia. Pedagodzy wspierają rozwój dzieci, muszą mieć wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by prawidłowo określić, czy dana osoba rozwija się harmonijnie, czy aby nie potrzebuje szczególnego rodzaju wsparcia. Pedagodzy zajmują się dziećmi niepełnosprawnymi, jak i osobami starszymi.

Studia pedagogiczne przygotowują przyszłą kadrę zajmującą się wychowaniem maluchów, jak i opieką nad starszymi. Pedagodzy są wszędzie i są niezwykle potrzebni - by nasz wspólny świat społeczny funkcjonował tak, jak sobie go projektujemy, musimy adaptować do życia dzieci od najmłodszych lat. Studia pedagogiczne wyposażają adeptów sztuki wychowania w wiedzę nie tylko o życiu i rozwoju człowieka, ale i wzbogaconą o elementy filozofii, socjologii i kulturoznawstwa.

Uniwersytet Śląski dokłada szczególnych starań do kształtowania umiejętności pedagogicznego myślenia, czyli kompetencji do analizowania rzeczywistości wychowawczej, samodzielnego formułowania i rozwiązywania problemów i trudnych sytuacji wychowawczych. Pedagodzy realizują proces pedagogicznego wychowywania w placówkach oświatowych, ale i poza nimi. Muszą być wyposażeni w kreatywne myślenie, które pozwoli im na proponowanie podopiecznym ciekawych zabaw i zadań. Jeśli czujesz powołanie do pracy pedagogicznej, to idź w tym kierunku.

Wykształcenie kierunkowe umożliwi Ci realizację marzeń, a także wyposaży Cię w niezbędne narzędzia, techniki i metody działania, które samodzielnie udoskonalisz dzięki doświadczeniu. Sprawdźcie, jakie studia pedagogiczne oferuje Wam Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 

Studia pedagogiczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Nie ulega wątpliwości, że kierunki pedagogiczne stanowią przedmiot zainteresowania bardzo wielu świeżo upieczonych maturzystów oraz studentów chcących doskonalić swoje kompetencje zawodowe. Osoby decydujące się na naukę w województwie śląskim mogą wybierać spośród kilku najbardziej atrakcyjnych studiów pedagogicznych pierwszego stopnia. Składają się one z sześciu semestrów wypełnionych interesującymi przedmiotami.

W praktyce oznacza to, że na zdobycie dyplomu z tytułem licencjata poświęcisz trzy lata. Następnie możesz pomyśleć o rozpoczęciu pracy zawodowej lub kontynuowaniu nauki na dwuletnich studiach magisterskich drugiego stopnia. Pedagogiczne kierunki podyplomowe mogą być realizowane przez absolwentów dowolnych studiów oraz stopnia.

Większość kandydatów na studia decyduje się na naukę w trybie stacjonarnym, ponieważ pozwala ona na bezpłatne kształcenie w tygodniu roboczym. Jeżeli z jakichś powodów doceniłbyś możliwość kształcenia weekendowego co dwa lub trzy tygodnie, najlepszą dla ciebie opcją będą studia niestacjonarne. Doskonałe efekty kształcenia będą niezależne od wybranego przez ciebie trybu.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów pedagogicznych w Katowicach i woj. śląskim

Kierunki pedagogiczne zostały stworzone celem przekazania szerokiej, naukowej wiedzy o ogólnie pojętym wychowaniu, procesie socjalizacji człowieka, podstawach psychologii oraz innych nauk społecznych. Popularność tych studiów sprawia, że są one możliwe do realizowania w wielu polskich ośrodkach akademickich, między innymi w Katowicach i województwie śląskim.

Znajdziesz tutaj kilka atrakcyjnych propozycji, które odpowiedzą na zainteresowania i aspiracje nawet najbardziej wymagających. Pedagogika, praca socjalna oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to najpopularniejsze kierunki, dzięki którym rozwiniesz swoje zainteresowania przy jednoczesnym zdobywaniu kompetencji nieocenionych podczas pracy w różnych placówkach opiekuńczych, oświatowych i diagnostycznych.

Arteterapia będzie doskonała dla osób chcących połączyć kształcenie pedagogiczne z edukacją artystyczną. Praca socjalna to kierunek, którego absolwenci zazwyczaj pełnią bardzo odpowiedzialne role, związane z aktywizacją zawodową osób wykluczonych lub zagrożonych dysfunkcjami społecznymi. Równie ciekawą propozycją będzie pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią.

 

Kierunki studiów pedagogicznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Pedagogika
 • Arteterapia
 • Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
 • Praca socjalna
 • Pedagogika specjalna
 • Pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki pedagogiczne w Katowicach i woj. śląskim

Popularność kierunków pedagogicznych może być ich ogromnym atutem, chociażby ze względu na łatwą dostępność uczelni realizujących program z tego obszaru. Aż siedem różnych śląskich uczelni zdecydowało się na wzbogacenie swojej oferty o kierunki pedagogiczne.

Uniwersytet Śląski w Katowicach to chyba najbardziej znana tamtejsza uczelnia publiczna, umożliwiająca realizowanie wielu atrakcyjnych kierunków. Zaskakujące może się wydać, że kierunki pedagogiczne możesz studiować na Politechnice Śląskiej, z pozoru typowo technicznej uczelni.

Chociaż wiele osób decyduje się na kształcenie na uczelniach publicznych, te prywatne oferują równie szerokie możliwości zawodowe i odpowiednio skomponowany program zajęć oraz wykładów. Poniżej znajdziesz listę wszystkich placówek w Katowicach i województwie śląskim. Właśnie tam podejmiesz różnorodne kierunki pedagogiczne. Zapoznaj się z ich ofertą, aby dokonać najlepszego z możliwych wyborów.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki pedagogiczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Politechnika Śląska w Gliwicach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie
 • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gliwicach
 • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
 • Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jakie studia pedagogiczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Czym tak naprawdę jest dobra praca? Czy wysokie wynagrodzenie finansowe jest wystarczające, aby ochrzcić tym mianem dane zatrudnienie? Czy studia wyższe są rzeczywiście warunkiem koniecznym do satysfakcjonującego ukształtowania swojej przyszłości zawodowej? Niestety, na żadne z tych pytań nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi, bowiem zależy ona od odpowiadającego.

Każdy z nas z pewnością posiada nieco odmienne dążenia, a różnorodność aspiracji i wymarzonych warunków życia może być tak odmienna, że nie sposób znaleźć między nimi adekwatnego uogólnienia. Zatem nim rozpoczniesz przygotowania do podjęcia studiów wyższych, powinieneś zastanowić się, czego tak naprawdę od nich oczekujesz.

W zależności od tego, jakie kryteria spełnia twoja definicja dobrej pracy, powinieneś poszukać odpowiednich informacji. Dla przykładu, jeżeli zależy ci na wysokich zarobkach, możesz przeszukać oferty pracy w interesujących cię obszarach i na tej podstawie wybrać adekwatny kierunek kształcenia.

Jeśli natomiast w życiu kierujesz się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami, zastanów się, nad rozwijaniem jakich kompetencji zależy ci najbardziej. Większość kierunków pedagogicznych umożliwi ci kształcenie interdyscyplinarne w obszarze dziedzin społecznych, dlatego decyzja w tym przypadku powinna okazać się dość łatwa.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego
 • Pedagog szkolny
 • Arteterapeuta
 • Opiekun osób niepełnosprawnych
 • Wychowawca w domach dziecka
 • Pracownik poradni pedagogiczno-psychologicznych
 • Doradca zawodowy
 • Coach
 • Opiekun świetlicy
 • Pracownik placówek opiekuńczych

 

Nie jest tajemnicą, że specyfika kierunków pedagogicznych ukierunkowuje studentów na realizowanie programu dotyczącego szeroko rozumianego wychowania, rozwoju oraz pracy z ludźmi w różnym wieku, którzy potrzebują pomocy w różnych obszarach życia.

Dlatego absolwenci mogą pomyśleć o zatrudnieniu w placówkach opiekuńczych i oświatowych w roli nauczycieli wychowania przedszkolnego lub wczesnoszkolnego, bez trudu podejmą pracę w poradniach pedagogiczno-psychologicznych, domach dziecka oraz innych obszarach związanych bezpośrednio ze świadczeniem działań na rzecz wspomagania rozwoju i aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem. Pamiętaj, że każdy z zawodów może zapewnić ci satysfakcjonujące zarobki, od ciebie zależy, jak wykorzystasz zaoferowane ci możliwości.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Wybór uczelni wyższej może okazać się niełatwy, zwłaszcza dla osób najbardziej niezdecydowanych i chcących podejść do kwestii wyboru w sposób perfekcjonistyczny. Faktem jest, że uczelnie w Katowicach i województwie śląskim oferują wysoką jakość kształcenia, jednak różnorodność w obrębie realizowanych przedmiotów pedagogicznych może spowodować niemały zawrót głowy.

Dlatego nim przystąpisz do procesu decyzyjnego, powinieneś dokładnie przemyśleć każdy krok. Po pierwsze, zastanów się czego tak naprawdę oczekujesz od studiów? Kiedy zyskasz pewność co do oczekiwanych efektów kształcenia, aplikuj na spójny kierunek. W miarę możliwości weź udział w dniach otwartych interesujących cię placówek, aby zdobyć lepszą orientację na ich temat. Pamiętaj, aby decyzję podjąć odpowiedzialnie i samodzielnie, a zwiększysz swoje szanse na odniesienie życiowego sukcesu.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia pedagogiczne w Katowicach i woj. śląskim

Większość ludzi ambitnych, dążących do wszechstronnego rozwoju intelektualnego, decyduje się na edukację na studiach wyższych. Są one doskonałą płaszczyzną do kształtowania charakteru, zdobywania nowych znajomości oraz przygotowania do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet wynikających z edukacji na wymarzonym kierunku, wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy warto studiować? Niewątpliwie tak, o ile posiadasz dokładnie sprecyzowane plany na przyszłość, które możesz zrealizować dzięki studiom.

Kierunki pedagogiczne w Katowicach i województwie śląskim wyróżniają się wysoką jakością kształcenia. Pozyskane dzięki nim kompetencje okazują się przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i niejednokrotnie prywatnym, chociażby podczas analizowania ludzkich zachowań czy opieki nad dziećmi. Oznacza to, że studiując wybrany kierunek pedagogiczny, pogłębiasz szerokie kompetencje w ciekawym obszarze.

Na uwagę zasługuje fakt, że śląskie uczelnie starają się dopasować program kształcenia do dynamicznie zmieniających się tendencji na rynku pracy oraz potrzeb samych zainteresowanych kandydatów. Ponadto studenci mogą skorzystać z możliwości zagranicznej wymiany, która umożliwi im poznanie nowych kultur i poszerzenie horyzontów.

Najzdolniejsi otrzymają stypendia naukowe, dzięki którym zrealizują swoje pasje w wybranych obszarach. Sam widzisz, że możliwości jest bardzo wiele. Dlatego zdecydowanie warto, abyś rozważył rozpoczęcie lub kontynuowanie edukacji na interesującym cię kierunku pedagogicznym w Katowicach i województwie śląskim.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach pedagogicznych

W zależności od obranej specjalizacji czeka na Was praca pedagoga w szkole, w przedszkolu, w poradni pedagogicznej, bądź w ośrodkach resocjalizacji dla nieletnich. Pedagodzy nie tylko zajmują się wspomaganiem harmonijnego rozwoju, ale i walczą ze współczesnymi problemami dotykającymi młodzież, czyli narkomanią, alkoholizmem, prostytucją czy zachowaniami suicydalnymi.

Pedagodzy to animatorzy zajęć dodatkowych, organizatorzy wydarzeń społeczno-kulturalnych, dyrektorzy domów kultury czy ognisk kulturalnych, muzycznych, tanecznych. Dzięki licznym umiejętnościom społecznym pedagodzy doceniani są w biznesie - znajdują zatrudnienie w korporacjach, prowadzą szkolenia, jak i często piastują kreatywne stanowiska projektantów komunikacji marketingowej.

Dlaczego? Bo nikt nie zna tak dobrze natury ludzkiej i zachowań jak pedagog, który śledzi od początku sposób myślenia człowieka. I to ta wiedza, poziom empatii, sprawiają, że pedagodzy odnajdują swoje miejsce w działaniach marketingowych i biznesowych. Pedagodzy piastują również stanowiska w administracji samorządowej i państwowej, w domach opieki społecznej, bądź pracując w domach starości.

Szeroki jest wachlarz możliwości znalezienia pracy przez pedagogów. Pamiętajcie jednak, by zdobywać doświadczenie już na studiach, angażować się w różnego rodzaju działania i budować jak najwięcej znajomości, by po studiach od razu ruszyć do przodu, a nie utknąć w międzyczasie, szukając odpowiedzi na pytanie: co ja tak właściwie chcę robić.

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH SĄ STUDIA PEDAGOGICZNE

19 Uczelni w Katowicach i okolicach

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI - STUDIA PEDAGOGICZNE

Wydział Pedagogiki i Psychologii

 • pedagogika - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • pedagogika specjalna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • pedagogika - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, spec. wychowanie przedszkolne z nauczaniem języka obcego, edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną, pedagogika rewalidacyjna, promocja zdrowia z profilaktyką uzależnień, wychowanie przedszkolne z nauczaniem języka angielskiego

dowiedz się więcej>

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA - STUDIA PEDAGOGICZNE

Na Politechnice Śląskiej funkcjonuje Kolegium Pedagogiczne przygotowujące przyszłych chemików, fizyków, informatyków do pracy w szkole (uprawnienia pedagogiczne są niezbędne!).

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)