Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu?
W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, język polski, matematyka.
Jak wygląda rekrutacja na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu? Proces kwalifikacyjny na studia oparty jest na konkursie świadectw. Nie będzie niespodzianką informacja, że najważniejszym w nim przedmiotem jest „królowa nauk”, czyli matematyka. Żaden ze studentów nie ominie również skomplikowanych zagadnień fizycznych oraz z dziedziny współczesnej informatyki i chemii.
Warto zawsze sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od uczelni. Wymagania na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu są wysokie, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi:
-
mechanika techniczna,
-
wytrzymałość materiałów i konstrukcji,
-
termodynamika techniczna,
-
oprzyrządowanie technologiczne,
-
automatyka,
-
mechanika analityczna.
Mechanika i budowa maszyn Politechnika Poznańska - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Politechnice Poznańskiej w rekrutacji 2024/2025 muszą przedstawić wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Ponadto brany pod uwagę jest również wynik z maksymalnie dwóch dodatkowych przedmiotów spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka. Kandydaci na ten kierunek zamiast przedmiotu dodatkowego mogą przedstawić wynik z egzaminu zawodowego lub z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe kandydata. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Studenci kierunku mechanika i budowa maszyn zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych i ścisłych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat materiałoznawstwa, mechaniki technicznej, fizyki współczesnej czy automatyki i robotyki. Nauczą się także projektowania i konstrukcji maszyn i układów napędowych. Co więcej, poznają zasady wykonywania rysunku technicznego, dokonywania pomiarów technicznych oraz obsługi narzędzi informatycznych, wspomagających projektowanie.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, biurach projektowych, jednostkach odbioru technicznego, jednostkach naukowo-badawczych, elektrowniach, elektrociepłowniach, firmach konstrukcyjnych oraz w firmach konsultingowych.
Program studiów i przedmioty
Program studiów na Politechnice w Poznaniu jest tak skonstruowany, by absolwent wychodząc z uczelni miał pełne i solidne wykształcenie w tej dziedzinie. Nie należy on do najłatwiejszych – często na pierwszym roku studenci borykają się z nadmiarem informacji.
Jeśli jednak zdadzą pierwszą sesję, w kolejnych latach „jest już z górki”. Za najbardziej trudne i wymagające przedmioty uchodzą matematyka i fizyka, których poznanie niejednokrotnie spędzało „sen z powiek” wielu studentów. Należy pamiętać, że właśnie na te przedmioty, kładziony jest największy nacisk.
Głównym celem edukacji w trakcie tych studiów jest przygotowanie przyszłych absolwentów o rozwoju swojej kariery naukowej, opartej na wyspecjalizowanej wiedzy technicznej.
Jakie przedmioty są w programie nauczania?
Ile punktów na mechanikę i budowe maszyn w Poznaniu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Poznańskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 356 punktów.
czytaj dalej progi na mechnikę i budowę maszyn w Poznaniu
Ogólne cele kształcenia
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn przygotowują studentów do pracy w dziedzinie np. konstrukcji, projektowania, produkcji i eksploatacji maszyn i urządzeń. Program nauczania obejmuje szereg przedmiotów związanych z naukami matematycznymi, fizycznymi, technicznymi i inżynieryjnymi, takimi jak np. mechanika teoretyczna, rysunek techniczny, konstrukcja maszyn, materiałoznawstwo, automatyka, hydraulika, termodynamika, mechanika płynów, mechanika konstrukcji, metrologia, CAD/CAM i inne. Studenci zdobywają umiejętności w zakresie m.in. projektowania i analizy konstrukcji, obsługi narzędzi i technologii stosowanych w inżynierii mechanicznej, a także rozwiązywania problemów związanych z eksploatacją i diagnostyką maszyn.
Studenci na kierunku mechanika i budowa maszyn mają możliwość uczestniczenia w licznych laboratoriach i praktykach, które pozwalają na zdobycie praktycznego doświadczenia w zakresie np. projektowania, montażu, regulacji i testowania różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Mogą również brać udział w projektach badawczych lub inżynierskich, które pozwalają na rozwijanie praktycznych umiejętności zawodowych i pracy w zespołach.
Absolwenci mechaniki i budowy maszyn mają szerokie możliwości zawodowe np. w przemyśle, usługach technicznych, firmach inżynieryjnych, konsultingowych, a także w sektorze naukowym i badawczym. Mogą pracować na stanowiskach takich jak m.in.: inżynier konstruktor, projektant maszyn, specjalista ds. utrzymania ruchu, kontroler jakości, inżynier procesu produkcji, kierownik działu technicznego czy konsultant techniczny. Absolwenci mają również możliwość dalszego rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w szkoleniach, certyfikacjach branżowych oraz podjęcie studiów podyplomowych lub doktoranckich.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Poznańskiej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2024/2025, Politechnika Poznańska oferuje 160 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUT. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 7400 zł.
Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
O przyjęciu kandydatów na wybrane studia decyduje lista rankingowa. Rekrutacja na określone kierunki przeprowadzana jest w ramach limitu miejsc, dlatego przyjmowani są kandydaci, którzy zdobyli najwyższe wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska: 160
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia
Za studia stacjonarne w uczelniach publicznych nie trzeba płacić. Nie dotyczy to jednak studentów niestacjonarnych lub studentów, którzy uczą się w prywatnych szkołach wyższych – taka możliwość studiowania jest płatna.
Mechanika i budowa maszyn studia w Poznaniu - ceny 2024
-
Politechnika Poznańska – 7400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie informują kandydatów o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu na studia za pomocą prywatnych profilów w systemie IRK lub ERK. Termin publikacji wyników rekrutacji jest indywidualny dla każdej szkoły wyższej. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, które miejsce zajęli na liście rankingowej, a także, ile punktów zdobyli.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – 15 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w wyznaczonym przez szkołę wyższą terminie. Można zrobić to osobiście, doręczając kompletny zestaw bezpośrednio do siedziby uczelni. Niektóre szkoły wyższe dopuszczają także możliwość wysłania pliku za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne kandydatów zazwyczaj po ogłoszeniu listy rankingowej. Kandydaci mają przeważnie kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów do siedziby uczelni. Pamiętaj, że jeśli spóźnisz się lub dostarczysz niekompletny zestaw dokumentów, możesz zostać skreślony z listy zakwalifikowanych kandydatów.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Politechnika Poznańska – od 15 do 18 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.